kertokaa ny ihmiset, missä intias ois mukava käydä ? ...Lähden sinne junaileen ja oisin kiitollinen vinkeistä ..Oisko kellään mieles esim jotain erikoisen speciaalia, mikä kantsis tsekata ?
IntiaIntiaIntia
5
1230
Vastaukset
- mitä...
Ei kyllä paljon ole kokemusta, mutta haaveita on.
Agra, Varanasi, Udaipur, Leh, Puri, Bangalore, Mysore, Ajanta Gaves, Hampi, Karnatakan rannat (Gokarna), Sikkim, Darjeeling, Rajastanissa kameliretki, norsuilla tiikereiden jäljitys, DalaiLaman kaupunki (mikä se nyt oli, ei tule mieleen), Bollywood, turistittomat kylät maaseudulla, pitkät junamatkat, ja vaikka mitä. Edellisten lisäksi minä suosittelen Himalajan aluetta, riippuen tietysti mihin aikaan vuodesta olet Intiaan menossa. Kevät ja syksy ovat parasta aikaa vuoristossa, ilma on kauniin kuulas ja kesäisen lämmin. Luonto on upea ja maisemat mahtavat. Olen viettänyt pari keväistä viikkoa Dharamsalassa, tuossa Dalai Laman kotikylässä, jonka Tiibetin pakolaiset asuttavat.
Eikös sinne pohjoiseen mene joku "Toy Train", näin olen muistaakseni netistä lukenut. Joskus vielä minäkin...Delhi, Kalkutta ja Madras(Chennai). Orissassa Puri, etelässä kantsii käydä tamil Nadua ja Keralaa kiertelemässä. No joo, ota vaikka vuosi aikaa niin kiireettömästi tutustuu melko moneen paikkaan.
- kata
Itse olen kierrellyt eteläisessä intiassa paljon. suurimmaksi osaksi asunut keralan kochissa mutta kierrellyt myös ympäristöä. kannattaa käydä koko intian eteläisimmässä kärjessä eli tamil nadun kannyakumarissa, siellä kohtaa 3 merta eikä ole (ainakaan vielä) kovin paljon länsimaalaisia turisteja. Käymisen arvoinen ehdottomasti näiden kaikkien oppaiden ylistämien kohteiden sijaan tai lisäksi. munnari vuoriston teeviljelmät keralassa ovat kauniita nähdä, mutta automatka vaatii vatsalta päljon...
- maailmanperintökohteet
Tuossa linkki Intiassa oleviin maailmanperintökohteisiin, jos sellaisiin tutustuminen kiinnostaa. Joitakin niistä voisi olla kiva nähdä.
http://www.indiantravels.com/world-heritage-sites/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh872071Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361756- 1801316
- 236756
- 59708
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10701- 65699
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211598- 49556
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337492