Kun menen omalla similläni YE:ssä stadille, ja painan simiä en onnistu "tutkailemaan tarjontaa laisinkaan. Mistä se voisi johtua?
ei onnistu
pökö
6341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos en aivan väärin muista, niin similläsi pitäisi olla elämäntavoitteena romantiikka, jotta voisi tutkailla tarjontaa. :)
yritin sitäkin mutta tuloksetta...
Ensimmäinen "vihjaileva" ele määrää simisi seksuaalisen suuntauksen (kyllä, he voivat olla homppeleitakin).
Kun sim nyt tietää mihin suuntaan hänen tulisi katsella, hän voi tutkailla tarjontaa.
Sillä ei ole merkitystä onko käytössäsi tiede/romantiikka/rahatavoitteinen sim.
Eikös ensin kannata käyttää "katsasta"-toimintoa? Sillähän sen tietää kenelle simisi sydän läpättää.
tietoa löytyy mm. ositteesta:
http://www.gamesreviews.net/message332631.html
lainattu teksi alkaa
------------------------------
*You won't be able to Scope the Room or Check Sim Out if you haven't
established a Gender Preference, as only Sims of the Gender your Sim
is interested in will sparkle. For Sims fresh out of CAS, the guide
suggests a low-level flirt (like Wolf Whistle) with a Sim of the
Gender you want them to be attracted to, which will set the preference.
------------------------------
ja loppuu
Eli koetat sanoa että tulisi käyttää katsasta toimintoa, ennen simin ensimmäistä flirttiä jolloin se ei vielä ole edes valittavissa?
Eli ensin pieni flirtti johonkin suuntaan ja vasta sitten sim voi alkaa etsiä sitä oikeaa.
Olen huomannut, ettei voi tutkailla tarjontaa, jos simillä ei ole yhtään ystävää. Eli tarjonnan tutkailua varten hanki ensin yksi ystävä. Jos similläsi on jo ystävä, eikä tutkailu onnistu sittenkään, en osaa neuvoa.