Muutan syksyllä Turkkin poikakaverin luo..Mun perhe ei tue mua tässä ollenkaan, mutta sille en mitään enää voi.
Muutamme luultavasti Izmiriin minne poika menee yliopistoon.
Oon 18 v. Ja kyllä olen varma tästä pojasta!
Onko jollain muulla ollut tämmöistä kokemusta?
Että on vain lähtenyt?
Asiallisia vastaukisa pliis :)
Kiitos paljon etukäteen! :)
Muutamme luultavasti Izmiriin minne poika menee yliopistoon.
Oon 18 v. Ja kyllä olen varma tästä pojasta!
Onko jollain muulla ollut tämmöistä kokemusta?
Että on vain lähtenyt?
Asiallisia vastaukisa pliis :)
Kiitos paljon etukäteen! :)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Vastaapa itse ensin näihin: millaisen työpaikan tai koulutuksen aiot itse hankkia Turkissa? Osaatko kieltä? Millä aiotte elää? Onko sinulla Turkissa muita läheisiä ystäviä kuin tämä poika, eli onko sosiaalista turvaverkkoa? Voitko olla Turkissa itsenäinen, vai oletko kokonaan riippuvainen tästä pojasta?
Jäätkö kotiäidisksi vai oletko itse menossa kouluun / töihin ?
Varmista poispääsy, jos ei kaikki menen niinkuin olet suunnitellut !
Kuulostaa ihan hyvältä ratkaisulta muuttaa sinne Turkkiin. Ymmärrän toki perhettäsi. Ainakin meidän perheessä olisit entinen tytär tuon tempun jälkeen. Olet varmaan myös kuullut että turkkilaisista miehistä 97 prosenttia pahoinpitelee puolisoaan ainakin henkisesti jos ei suoraan fyysisesti.
Mistahan tommosta faktaa olet saanut? Uskomattomia rasisteja suomalaiset kylla on..ja etenkin just turkkilaisia kohtaan.. ihmettelen vaan etta miksi..
Hei ennenkuin lahdet Turkkiin selvita seuraavat faktat ja tee sitten paatoksesi.Silloin voit myos tuoda nama faktat omaistesi tietoon.1.Selvita taalta kasin opiskelupaikka ja saatko siihen opintotukea?Kilpailu on erittain kovaa yliopistoihin Turkissa ja maksaa paljon lukuvuosi. Ota selvaamiten saat hankittua ammatin joka patee myos tarvittaessa Suomessa jos tulet takaisin.2.Jos olet menossa toihin tarvitset virallisesti tyoluvan ja sen pystyt anomaan vain suurlahetystosta Suomesta.Jos olet menossa toihin laittomasti niin sinut voidaan potkaista pois maasta lopullisesti mahdollisesssa ratsiassa.Onko sinulla tarkoitus sailyttaa Suomen sosiaaliturva?Teidat kai etta jos olet poissa suomesta 6kk vuodesta niin sinut voidaan potkaista Suomen sosiaaliturvasta pois. Pystyt olemaan maassa 3kk kerrallaan ilman oleskelupaa.Jos aiot hankkia oleskeluluvan se maksaa erikseen ja sinulla pitaa olla rahaa pankkitilillajoka kuukautta varten 150Eur oleskelulupaa anottaessa.3 Miten olet ajatellut hoitaa sairasusvakuutuksen ? Turkissa et ole minkaan sairausvakuutuksen alla. Matkavakuutus kattaa kerrallaan 3kk normaalisti.Kun muutat Turkkiin et voi olettaa etta vanhempasi maksavat sinulle elamisen Turkissa. Asuntojen vuokrat ovat tasoa 400ylr kalustamattomana.Lisaksi tulevat vesi, sahko ja mahd Adsl ja puhelin.Oletko ajatellut etta poikakaverisi perhe huolehtii naista kustannuksista myos sinun osaltasi.Kun lahdet Suomesta oletko myos huomioinut etta Verovirasto kyselee milla elat jos et ole minkaan koulun kirjoissa. Verovirastolla on oikeus verottaa sinua 3 vuotta kaikista tuloistasi joita tienaat. Kyselyt jalkikateen ovat aiheuttaneet monta itkua asianomaisilla.Sairausvakuutus maksaa Turkissa n 2500Eur vuodessa. Monissa paikoissa ei huolehdita elakemaksuista tai sairausvakuutuksista.Palkkataso on luokkaa 600Eur valmistuneelle henkilolle. Kun olet selvittanyt kaikki faktat ja sitten teet ratkaisusi niihin perustuen onnea paatoksellesi.
Mainitsemaasi kolmen vuoden saantoon voi hakea muutosta, jolloin tulee osoittaa kaikkien oleellisten siteiden Suomeen katkenneen. Tallaisia siteita ovat esimerkiksi perhe, asunto, kiinteisto tai liiketoiminta Suomessa.
Kun nama ehdot tayttyvat (ei enaa oleellisia siteita Suomeen) voi tulla rajoitetusti verovelvolliseksi valittomasti hakemuksen tultua hyvaksytyksi.
Tekstisi oli taynna hyvia huomioita (ps. joskin ilman kappalejakoa varsin "ikava" lukea...) kuten tuolla ylempanakin kirjoittaneiden.
Mita itse ratkaisuun tulee, niin ymmarran erittain hyvin tyton vanhempia je heidan huoltaan seka realismia. Varsinkin kun on kyse hyvin nuoresta ja keskenkasvuisesta henkilosta, joka ei todellisuudessa viela ole edes kypsynyt aikuiseksi ja on kuitenkin tekemassa aikuisen valintoja...
Turkkiin... ole nyt viisas tyttö ja kuuntele isää ja äitiä, et todellakaan halua muuttaa turkkiin asumaan tuon ikäisenä pelkästää jonkun pojan perässä.... ei hyvänen aika, itku tuosta vielä tulee. Eikä tätä tarvitse edes perustella, ihan vaan aivolla kun tuumaa....
Kiitos tarkennuksestasi. Lisaisin verotuksesta viela sen, etta olet oikeassa etta voi hakea rajoitetusti verovelvolliseksi.Kun olet rajoitetusti verovelvollinen niin maksat verot 3 Suomeen vuotta.Menetat sosiaaliturvan siirtaessasi paperisi Turkkiin.Menetat Suomen sosiaaliturvan ja sinun on asuttava 2 vuotta Suomessa ennenkuin saat sosiaaliturvan takaisin.
Suomen ja Turkin valilla on verosopimus jolla Suomen kansalaisen on maksettava Suomeen verot.
Olen ollut itse tilanteessa jossa olen joutunut selvittamaan tyttareni asumista ulkomailla ja tuloja milla elaa.Elamiskustannukset lasketaan suomen kustannusten mukaan. Melkoinen prosessi.
On eri muuttaa Eu maahan kuin EUn ulkopuoliseen maahan kuten Turkki on.Siksi sanoin etta faktat esiin ja sitten paatoksia.Ei toistepain. Siksi myos pitaa olla paluumahdollisuus ja opinnot kansainvalisesti vaihtokelpoisia.
Rakkaus kestaa opiskelun eri paikoissa.
Koska perhe niin vahvalla sijalla Turkissa niin muuttajan on oltava varma etta pojan perhe hyvaksyy myos tyton.Muuten myohemmin voi tulla isoja mutkia matkaan. Elama nayttaa ruusunpunaiselta alussa.
Oma tyttareni oli 18v kun muutti ulkomaille.Hanella oli jarkea paassaan ja otti faktat selville.Silloin oli helppo hyvaksya muuttopaatos.Samoin paluu Suomeen oli helppo pitkan ajan jalkeen.Hanella oli tutkinto joka pati myos Suomessa ja hyva tyokokemus.Maailma avartaa.
Turkissakin on hyvia ja huonoja miehia.Sen yhteiskunta on viela miesten maailma vaikka mita sanottaisiin.
Minä muutin myös 18-v Turkkiin ja kaikki meni erittäin hyvin. En löytänyt töitä mutta opiskelupaikan kylläkin ja myöhemmin superhyvän työpaikan. Itkua ei ole tarvinnut vääntää, tänä päivänä olen 27v ja kun katson taakseni oli elämäni paras ratkaisu uskaltaa lähteä suomesta.
Toki kaikki täytyy suunnitella huolellisesti mutta siitä syystä ehdottaisinkin että ko henkilö lähtee näin alkuunsa Izmiriin 3-4 kuukaudeksi katsomaan miten asiat sujuu.
Niin ja onhan tämä Turkki 'miesten maa', mutta kyllä täällä on naistenkin ihan hyvä elää jos puoliso ja perhe on moderneja ja koulutettuja ihmisiä.
On muuten mielenkiintoista huomata kuinka tuomitsevia monet ihmiset jotka eivät ole eläessään asuneet Turkissa ovat koko maasta.
Mulla ei ole kuin positiivista sanomista -- sillä pohjalla että olen elänyt Istanbulissa slummin reunoilla kerrostalolähiössä viimeiset 9 vuotta.
Perheväkivallasta: siltä ei moni säästy Suomessakaan -- omassa lähipiirissäni Turkissa ei moista esiinny. Tosin enoni Suomessa on kuuluisa siitä, että hakkaa naisystäviään jotka sitten soittelevat äidilleni vaikka hän aina varoittaakin heitä naisia enon väkivaltaisesta luonteesta etukäteen -- eivät rakkauden huumassa ota varoituksen sanoja kuuleviin korviinsa.
Hei.On mukava lukea tekstiasi ja kokemuksiasi.olet ilmeisesti osannut ottaa vastuun elamastasi jo hyvin nuorena niinkuin oma tyttareni.
Yritin kirjoituksellani tuoda julki sen ettei uhmapaissaan kannata tehda vaaria ratkaisuja. Olet sopeutunut Turkkiin ja varmasti pidat maasta ja olet sopeutunut yhteiskuntaan hyvin. Koulutuksen myota sinulla on kyky selviytya missa vain.
Vanhemmat yrittavat suojella lastaan. Kuitenkin meista jokainen kantaa vastuun itsestaan paremmin tai huonommin.
Olen vain tavannut liian paljon nuoria, jotka olettavat etta kaikki on tarjoiltu kultalautasella ja vanhemmat maksavat matkat, oleskelun vieraassa maassa jopa vuosiakin. Se on vaarin.
Rohkeutta, vastuuntuntoa itsestaan ja selvat suunnitelmat niin hyvin menee.Kaikkea hyvaa sinulle.
palkat on huonoja ja joudut tekemään reilusti pidempää päivää kuin 8 tuntia. vai maksaako opiskeleva kundi kaverisi sunkin elämisen ? osaatko mitään muuta kieltä kuin suomea ? pelkällä savon murteella tuskin pärjää.
Hän on vielä poika, etkä sinäkään ole vielä täysi aikuinen. Ole Suomessa vielä sen aikaa, että valmistut ammattiin. Poika voi muuttaa luoksesi, jos hän sinua oikeasti rakastaa. Sinun ikäisellesi Suomi on varmasti parempi vaihtoehto.
Miten niin Suomi on automaattisesti parempi vaihtoehto?
Mitä Suomessa on niin kamalan erikoista?
Ja mitä tekemista tytön poikaystävällä olisi Suomessa -- muuta kuin kebapin paistamista ja avioliitto oleskeluluvan vuoksi?
Miksi juuri Suomessa pitaisi valmistua ammattiin?
Kylläpäs täällä taas antaa neuvoa ihmiset jotka eivät tiedä Turkin arjesta yhtään mitään.
Jos pojan perheellä on varaa elättää myös tyttöystävä (eivät takuulla ota penniäkään vuokrarahaa vastaan jos ovat kunnon ihmisiä), elämä voi olla sielläpäin tuplasti parempaa kuin Suomessa.
Ja miksi näin väitän? Koska itse muutin sinne 18-vuotiaana ja se oli elämäni paras 'veto'. Lukekaa ylläoleva tekstini ennen kun tietämättömänä alatte neuvomaan ihmisiä maasta josta teillä ei selvästikään ole käytännön kokemusta.
Satun tuntemaan ystäväpiirissäni samanikäisen tytön joka on myös muuttamassa sinne poikakaverinsa perään, ja hänenkin perhe on vastaan.
Eikö kuitenkin olisi parempi selvittää asiat vanhempiensa kanssa ensin, ennenkuin lähtee ongelmia pakoon.
Mutta sinähän sen näytät tietävän, eipä neuvota sitten.
Bir musibet bin nasihatten iyidir
Evet: gercekten Turkiye'de yillarca yasamis, benim gibi finli kizlar bu konudan senden biraz daha tecrubeli ve bilgili.
Sinä "satut" tuntemaan eri ihmisiä, joilla on suunnitelmia muuttaa Turkkiin, mutta minä itse muutin maahan 18-vuotiaana, joten puhun asiasta hieman enemmän kokemuksella kuin muut tänne palstalle ‘hienoja’ käytännön neuvoja kirjoitelleet.
"Eikö kuitenkin olisi parempi selvittää asiat vanhempiensa kanssa ensin, ennenkuin lähtee ongelmia pakoon."
Tottakai: mutta ei sillä ole merkitystä muuttaako Ouluun vaiko Turkkiin jos pakenee ongelmia omassa perheessään.
Kukapa vanhempi ei olisi vastaan tyttären muuttoa Turkkiin?
Meillä sukulaiset saivat slaagin, jota tätä nykyä muistelevat nolona ja hieman ehkä huumorillakin.
Niin: ja kyllä Turkista pääsee takaisin jos siellä ei hommat toimi!
Minulla itselläni on sinua vähän vanhemmat lapset, ja olen tullut asuneeksi vieraassa kulttuurissa ulkomaalaisen puolison kanssa jo 30 vuotta, joten jonkin verran kokemusta minullakin on.
Kysyit mitä Suomessa on niin kamalan erikoista. (Esitit kysymyksesi kuin sinulla ei olisi entisestä kotimaastasi kovin positiivista kuvaa. Voin olla väärässä).
Eren Keskinin uutisia Turkista löytyy Amnestyn sivuilta. Niitä lueskellessa pitäisi viimeistään herätä huomaamaan miten erikoisen hyvä maa Suomi onkaan.
Sanoisin Suomen olevan niin erikoisen hyvä maa, että lapsenikin ovat hakeneet kaksoiskansalaisuutta. He ovat täällä ulkomailla syntyneet, opiskelleet ja nyt onnellisesti työelämässä.
Toki Suomessa on monta hyvää puolta mutta kyllä elämä Turkissakin voi olla ihan hyvää. Nuo ihmisoikeusongelmat eivät todellakaan kosketa kaikkia turkkilaisia saatika 18-vuotiaita, maahan poikaystäviensä luokse muuttaneita suomalaistyttöjä.
Niin ja kiva että lapsesi halusivat myös Suomen passin. Sillä on hyvä matkustaa ja elää, muuallakin kuin Suomessa!
Olen lähinnä vastaan dramatisoivaa asennetta ketjun aloittajan turkki-asumiskokeilua kohtaan. Turkista pääsee päivittäin koneella takaisin kotimaahan, puhelinlinjat toimii ja kyllä sielläkin asuu ihan hyviä ihmisiä. Turkissakin VOI elää ihan hyvää elämää.
Eli niin kauan kun 'varmistaa selustansa' kotimaassa, että on rahat paluulippuun ja suunnitelma B, voi lähteä huoletta kokeilemaan siipiään siellä. Ilman suunnitelmaa B kannattaa pysyä kotimaassa.
Toki Turkkiin muuttaneiden suomalaistyttöjen joukosta löytyy niitä reppanoitakin joilla menee huonosti ja pian palataan häntä koipien välissä kotimaan sossujonoon odottelemaan opiskelupaikkaa ammattikoulussa mutta koska en itse ollut 18-vuotiaana mikään törppö (vaan taaksepäin kun katson harvinaisen kypsä ja harkitseva) en osaa ajatella elämää siltä kantilta.
Tunnen myös pari muuta n. 30-vuotiasta suomalaisnaista jotka ovat asuneet Turkissa 18-vuotiaasta lähtien. Heillä kaikilla menee erittäin hyvin.
Olet oikeassa.
Toivottavasti tällä nuorella tytöllä menee kaikki hyvin ja häntä kohdellaan hyvin.
Kyllähän kokemukset aina jotakin opettavat, olivatpa ne sitten hyviä tai huonoja. Ei minulla mitään huonoa sanottavaa ole ainakaan niistä turkkilaisista joita täällä heillekin vieraassa maassa tunnen, iloisia ja mukavia ihmisiä ovat. Tunnen siellä myös pari ihmistä Izmirissä ja Manisassa, ja Anatoliasta on haettu kauniita mattoja.
Hyvää jatkoa Turkkiin!
Nyt kun Turkki liittyy EUhun - niin on ainakin helpompaa matkustaa Turkkiin !
Vältä kulkemasta kadulla iltaisin ja ole todella tarkkana - mitä uudet sukulaiset ajattelevat Suomesta.
Älä sano heille koskaan että Suomessa tehdään niin ja näin, vaan opi tuntemaan heidän kulttuuri ensiksi !
Ninja, vieläkö ole kuulolla? Olen itse samassa tilanteessa kanssasi, tosin lähtökohdat ovat aika erilaiset. Olen sinua 10 vuotta vanhempi, korkeasti koulutettu ja työkokemustakin on. Silti tässäkin ketjussa olevat asiat askarruttavat, enkä lopullista päätöstä ole vielä tehnyt.
A-Liisan kanssa olen hyvin pitkälti samaa mieltä asioista. Mukava kuulla, että sinulla on mennyt hyvin. :) Ihmiset ja tilanteet ovat kuitenkin erilaisia, etkä toisten kokemuksista oikeastaan voi päätellä mitään. Selvää on, että sinun pitää selvittää asiat perusteellisesti ennen lähtöä. Paljon riippuu myös siitä miten aktiivinen ja positiivinen olet luonteeltasi. Kulttuurishokkeja tullee eteesi monen monta. Oletko ennen asunut ulkomailla? Ja kuten täällä on jo ollut puhe, mene kouluun tai töihin, älä jää kotiin. Jos sinulla ei ole sosiaalisia verkostoja ja istut kotona päivät pitkät siivoten ja kokkaillen niin eksotiikka hävinnee paikasta aika nopsaan.
Oletko muuten tavannut poikaystäväsi perheen? Miten moderni se on? Hyväksyvätkö he sinut? Tiesitkö, että avoliitto on edelleen harvinainen ja naimisiinmeno todennäköisesti pian edessä? Toisaalta Izmir on turkkilaiseksi vapaamielinen kaupunki ja avoliittojakin on. Perhe on todella tärkeä Turkissa ja sinun on hyväksyttävä, että todennäköisesti samalla menet tavallaan naimisiin myös poikaystäväsi perheen kanssa. Ja vanhenevat poikaystäväsi vanhemmat saattavat hyvinkin muuttaa taloonne asumaan tai ainakin vierailemaan pitkiksi ajoiksi. :)
Jos haluat niin laita minulle yhteystietosi, olisi mukava kuulla miten suunnitelmasi etenevät!
Moikka ninja ja a-liisa ja asiallinen kirjottakaa mun mailiin kaikki mitä tiedätte mitä papereita pitää olla...Olen itsekkin kohta 19 ja olen menossa naimisiin turkkilaisen pojan knassa joka on kohta 21 ja menossa armeijaan siellä hän sitten on 15kk ja tulee suomeen olen nytten raskaana hänelle ja olen todella onnellinen siitä ja hän myös vanhemmat tosi mukavia hyväksyy minut.... A-liisa oli todella kiva lukea sun kirjotuksia kun pidit puolias ja ymmärrät kun ite olet ollut samassa tilanteessa mäkään en tajua miks ihmiset on niin tyhmiä ja alkaa haukkumaan toisia kun he ite eivät ole ikinä käynyt turkissa...semmonen suututtaa ,ja sit jos kerran uutisissa tulee joku pommi-isku istanbulis ni siit tulee taas juttua ihan hyvin täällä meillä suomessa voisi olla samanlaista jopa huonommin voisi mennä ajatelkaas nyt niitä "juoppoja"jotka elää kadulla ei niilläkään kovin mukavasti mene (suomessa)musta on oikeesti hienoa että uskaltaa lähteä reissaamaan ja ottaa riskejä eihän niitä lapsia heti iokeesti tarvitse tehdä munki tapaus vahinko..mutta hei mailatkaa mulle ni jutellaa lissää :)