autoni ET suositus on 35, mutta haluamaani vannetta on vain 30 ja 40 ET:llä, niin voinko ostaa vanteet kuitenkin? onko ET:n heitto viidellä isokin heitto? Kummat noista sitten pitäisi ottaa, 30 vai 40? kuinka sitten käytännön ajossa tämä vaikuttaa, meneekö ajo-ominaisuudet ihan perseelleen tai vaikuttaako se akseleiden kestävyyteen vai kuinka?
Vanteiden sopivuus
hämillään
3392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
5 milliä jos heittää puoleen tai toiseen ei haittaa mitään.
Pätee joka autoon.
Mutta kuitenkin voi olla riittävän paha. Se riippuu hyvin pitkälle myös vanteen leveydestä. Itselläni oli suositus 7 tuumaa leveälle vanteelle max ET 25 ja laitoin ET 27:n vanteet. Ei ole montaa milliä ylimääräistä tilaa pyöräkotelon ulkolaidalla nykyisellä rengastuksella ja vanteella.
Suuri raidevälin kasvaminen eli ET:n pieneneminen vaikuttaa melkoisesti etuvetoisen auton ajettavuuteen. Takavetoisessa tianne ei ole niin paha, mutta jarrutuksissa voi ilmetä vetelyä koska silloin etupyöriin kohdistuu voimia.
Laakerikuormat myöskin mullistuvat taivuttavan momentin kasvaessa rajusti akselilla.
Kertomasi viiden millin heitto on vähäinen, mutta voi joskus aiheuttaa havaittavaa vetelyä:
esim. silloin, jos etupään olkapoikkeama on vaikkapa -2mm ja vaihdettuasi vanteet ET-arvoltaan
viisi milliä pienemmäksi, muuttuu olkapoikkeama 3:ksi.
Laakerikuormia ei tuollainen muutos paljoa muuta.
Olkapoikkeama on se mitta joka tienpinnassa erottaa pyörän keskilinjan ja kääntöakselin jatkeen. Negatiivisessa olkapoikkemassa kääntöakselin jatke tulee ulommas kuin pyörän keskilinja.
Suurta positiivista olkapoikkeamaa jossa etupyörä paikallaan käännettäessä tekee vierivää liikettä kääntöakselilinjan ulkopuolella, käytettiin varsinkin ennen kun autoissa ei ollut vielä tehostimia jotta paikallaan ratin vääntäminen onnistuisi paremmin.
Citroen on käyttänyt vanhoissa isoissa kissoissa paljon ns. nollapisteohjausta jossa ei saisi mennä muuttelemaan vanteen offsettia (ET-luku) ollenkaan.
Vielä ajatuksen apuvälineitä:
positiivisella olkapoikkeamalla auton etupyörät pyrkivät haritukselle jarrutettaessa, negatiivisella päinvastoin.