Tehdäänkö elektroniikkaa vielä euroopassa vai onko kaikki valmistus siirretty jo Kiinaan?
Kertokaahan Eurooppalaisia valmistajia jos tiedätte.
Kertokaahan Eurooppalaisia valmistajia jos tiedätte.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä teen vielä kotonani?
Philips
Bang & Olufsen
DANTAX
Tanskalainen merkki
Ainakin iso osa Philips tuotannosta tulee Kiinasta.DANTAX,kin voi olla pelkkä tuotemerkki.Nykyään ei mitään takeita mistä tulee!Vain myyjien kateprosentti paranee mitä halvemmasta tulee Eurooppahinta myydessä.
ainakin suunnittelua ja kokoonpanoa, toki vähintään komponentit pääasiassa tilataan ulkomailta.
Löysin ainakin yhden ranskalaisen eli Ranskassa valmistetun sauvasekoittimen Anttilasta. En muista merkkiä. Saattaa olla, että osa on tehty myös Sveitsissä. Tietoa on hankala saada, pitää vain tutkia pakkausselosteita. Mieluummin maksan kaksi kertaa enemmän, kun tiedän, ettei tuotteessa ole käytetty ihan mitä sattuu kemikaaleja eikä sitä ole teetetty luokattomissa olosuhteissa. Raaka-ainehankinta on valitettavasti mitä on, mutta ainakin voi valita Euroopassa TEHDYN tuotteen. Suututtaa huijaus, jossa joku tuote on muka suunniteltu esim. Suomessa, ikään kuin sillä olisi mitään merkitystä siihen mistä myrkyistä se kasataan ja kuka kasaa missä olosuhteissa.
Elektroniikan komponentteja ainakin tehdään vielä euroopassa.
Tehdään toki , Suomessakin on useita teollisuusautomaatiolaitteiden elektroniikkasuunnittelua ja niiden tuotantoa harjoittavia yrityksiä.