mitenkä hiihto onnistuu nyt plus keleillä? kannattaako hiihtää jääladulla vai kuusikossa ladulla? laitoin pitoteipin ja viimeksi ainakin tarttui voiteeseen niin paljon lunta ettei eteen päässyt.
plus kelin
hiihto
31903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Latupohjat alkaa ainakin eteläisessä Suomessa olemaan sateiden ja päivälämpötilojen huidellessa 3- 5 :n välillä niin pehmeitä ettei vapaalla meinaa jaksaa hiihtää vaikka luistoa löytyykin. Jalka uppoaa potkuissa kuin suohon..Pertsan latu-ura taas ei vetisenä luista.
Ai että pitäis valita hiihtääkö vedessä vai havunneulasissa ? Ehkä en kummassakaan, saattais olla aika laittaa porkat jo varastoon.
tänne vaan Pohjoiskarjalaan, täällä on vielä talvi ja tietenkin pohjoseen jos on mahdollista,
nii, minä en oo teippiä käyttäny ollenkaan, täältä oon saanu hyviä neuvoja keliinkin, esim. liisterii ohuelti ja sen päälle kelin vaatimaa purkkia,ainakin mulla on toiminut hyvin eikä oo tarttunu mitään moskaa pohjiin sekä luisto on säilyny hyvänä.
Onhan noita kelin purkkejakin olemassa jos ei halua liistereiden kanssa lotrata. Jäällä hiihto on aina mukavaa, mutta jos vaan metässä on ladut kunnossa kannattaa hiihdellä sieläkin niin paljon kun vaan kerkee, jäällä voi vielä hiihdellä kun metässä ei.