Väsyttääkö kromi

Virpi

Onko kromilla haittavaikutuksena väsymys? Vai pitäisikö kromin piristää?

9

4161

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauan syönyt

      Kromin vaikutuksen pitäisi olla juuri päinvastainen, mutta käytännössä mielialaan vaikuttavat tekijät tulevat esiin (mahdollisesti) vasta pitkän syömisen jälkeen ja suurilla määrillä.

      Annostushan on käytännössä (siis ns. oppikirjan mukaan), että 50mg-100mg=verensokerin tasapainottamisen tavoitteluun, 100mg-200mg=mahdollista apua laihdutukseen ja makeanhimoon. 200 mg-siitä yli=Joidenkin tutkimusten mukaan saattaa vaikuttaa suotuisasti lihasmassaan kuntoillessa ja myös masennusta lievittää muun hoidon tukena. Suomessa kuitenkin on tuo aika ehdoton suositus max. 200mg päivässä "omin päin". Se tiedetään varmasti vielä kaikille turvalliseksi.

      Ainahan yksilöllisiä reagointeja voi olla, mutta kyllä sen pitäisi vaikuttaa juuri päinvastoin. Käytännössä jos ei mitään vaikuta, niin ei sen ainakaan kuuluisi väsyttää...

      • Virpi

        Kromin väsyttävä vaikutus voi tulla ehkä siitä, kun kromi muuttuu tryptofaaniksi. Tryptofaanihan on väsyttävä. Tiesin sen kyllä, mutta ajattelin kysyä vielä toisten kokemuksia. Minua se nimittäin väsyttää.


      • enemmän
        Virpi kirjoitti:

        Kromin väsyttävä vaikutus voi tulla ehkä siitä, kun kromi muuttuu tryptofaaniksi. Tryptofaanihan on väsyttävä. Tiesin sen kyllä, mutta ajattelin kysyä vielä toisten kokemuksia. Minua se nimittäin väsyttää.

        Siis kromiko muuttuu tryptofaaniksi? Tryptofaani on aminohappo, joka sisältää typpeä hiiltä, vetyä ja happea (liekö myös rikkiä, en muista). Varmaa on, ettei kromista mitään tryptofaania tule!!

        Lisäksi elimistön tryptofaanista suuri osa tulee ulkopuolisesta proteiiniravinnosta, eli ei kromi osallistu edes sen valmistmiseen. Ymmärrän kyllä, että kromi voisi jotenkin olla osallisena esim. tryptofaanin muuttumisessa melatoniiniksi (unihormoni), mutta tästäkään en ole kuullut. Jos tiedät enemmän, kertoisitko?


      • Virpi
        enemmän kirjoitti:

        Siis kromiko muuttuu tryptofaaniksi? Tryptofaani on aminohappo, joka sisältää typpeä hiiltä, vetyä ja happea (liekö myös rikkiä, en muista). Varmaa on, ettei kromista mitään tryptofaania tule!!

        Lisäksi elimistön tryptofaanista suuri osa tulee ulkopuolisesta proteiiniravinnosta, eli ei kromi osallistu edes sen valmistmiseen. Ymmärrän kyllä, että kromi voisi jotenkin olla osallisena esim. tryptofaanin muuttumisessa melatoniiniksi (unihormoni), mutta tästäkään en ole kuullut. Jos tiedät enemmän, kertoisitko?

        Luepa Tohtori Tolosen sivuilta


    • kromista

      Olen ite ollu kromiim tyytyväinen, olo on tasaisen hyvä, vaikka päivällä ei ehdi kunnolla syömään, verensokerit ei heittele ja muutenkin olen huomannu että makeanhimo on laskenu tosi paljon, mulle ainakin kromi käy ihan hyvin, eikä se väsytä :)

      • Leksa

        Joo kromi ei todallakaan väsytä. Jokaisen suomalaisen pitäisi syödä kromi-lisää. Se herkistää insuliinia ja silloin sitä tarvitaan vähemmän. Kaikki sairaudet johtuu nimittäin liiallisesta insuliinin määrästä veressä. Niin hiilarit ne sitä insuliinia kaipaa! Älkää syökö hiilareita ainakaan jos ette ota kromilisää!!! Näin on marjat.


    • Anonyymi

      Minulla on kromiarvo veressä koholla keinonivelten vuoksi ja myös koboltti. Väsyttää niin perusteellisesti. En tiedä mistä johtuu mutta on kiduttavaa

    • Anonyymi

      Kromi ei tee muuta kuin tasaa verensokereita, ei väsytä eikä piristä mutta estää verensokerin heittelyn parhaimmillaan oikeaan aikaan otettuna, usein suositellaan aamua. Auttaa kyllä sokeriaineenvaihduntaan, itsekin otan päivittäin esidiabeteksen vuoksi. Ja olen lukenut, että kromi häiritsisi unta englanninkielisillä sivuilla aiemmin, kun mietin annosta plus itse otin sen aina illalla muistaessani, eli kuulemma aamuun sopii paremmin.

    • Anonyymi

      Kun syö terveellisesti ja monipuolisesti, ja huolehtii itsestään muutenkin, niin ei tarvitse minkäänlaisia lisiä, ravintolisiä, luontaistuotteita, tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      27
      1081
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      978
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      35
      867
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      839
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      816
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      622
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      49
      600
    10. 42
      599
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      586
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      512
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      42
      442
    20. 39
      433
    Aihe