clomifen+terolut

sain reseptit terolut clomifen epäsäännöllisten kuukautisten takia ja en verikokeitten perusteella ovuloi.lisäksi monirakkulaiset munasarjat. miten teillä on tuo yhdistelmä auttanut? onko monisikiöisen raskauden mahdollisuus jos tärppää? aiemmista viesteistä luin myös että epämuodostumien riski kasvaa, eikai tämä pidä paikkaansa??
55649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo yhdistelmä säännöllistänyt menkat, kun pcosta johtuen ne ei aina tulleet.
Monisikiö raskaus on riskinä clomifen hoidossa. Itsellä takana kohta 2v yritystä. Siitä reilu vuosi lääkityksellä. Ei tärpin tärppiä.
Epämuodostumisen riskeistä, en osaa sanoa, en ajattele sitä tässä rumbassa on muutenkin kestämistä.

Äänestä
  • kahdesti peräkkäin clomeilla, mutta menneet kesken. Hyvin siis olen raskaaksi tullut clomien avulla.

    Äänestä

  • Harmi ettei teillä vielä ole saatu iloita tärpistä :'( mut muista että ei kannata heittää kirvestä kaivoon, uskon että kuitenkin nykyään on niin hyvät hoidot että varmasti tekin joskus vielä onnistutte jollakin konstin, koita jaksaa tsempata! Ollaan "hengessä mukana" :)

    Äänestä

Minulla tuo yhdistelmä sai aikaan tällaisen pienen 2kk vanhan pojan!
Tuosta yhdistelmästä infoa: Terolutilla saadaan tulemaan menkat, kun clomifenia täytyy ottaa määrättyinä kiertopäivinä. Clomifen saa munasolun kypsymään ja irtoamaan. (monirakkulaisilla munasarjoilla kasvaa joka kuukausi monta munasolua, joten yksikään ei pääse kasvamaan yli muiden ja kypsymään ja siten irtoamaan). Clomifenia käytettäessä voi kuitenkin kypsyä valmiiksi monta munasolua, jolloin monisikiöraskaus on mahdollinen. Joillain on lääkärissä kontrolloitu munasolujen irtoamista ultralla määrättynä päivänä kierrosta, jolloin selviää kypsyykö munasolu valmiiksi ja kuinka monta niitä irtoaa.
Itselläni ei kontrollia ollut, joten kyllä vähän pelkäsin monisikiöraskautta. Minulla kuitenkin kolmannella kierrolla sitten tärppäsi ja yksi pikkukaveri siellä vain alkoi kehittymään! Keskenmenoriski on myös suurempi kuin luonnollisesti raskaaksi tulleilla, mutta kyllä olen netistä lukenut monia menestystarinoita juuri noista clomifeneista!
Eli minulla ainakin tuo yhdistelmä auttoi (terolutit yksinään ei auttanut!) ja raskaus sujui ihan normaalisti. En ole kyllä kuullut noista epämuodostumista, ja eikös melkein aina raskaus mene kesken jos sikiössä on jotain vikaa.

Onnea vauvan yritykseen! Uskon että sinullakin se vauvamasu alkaa pian kasvamaan noilla lääkkeillä, sillä niin monella on niillä sitten tärpännyt!

Äänestä
  • Ja kiva lukea positiivista tuosta yhdistelmästä, alkaa toivonkipinä herätä pikkuhiljaa :D Muutenkin kun lueskelee netistä niin näyttää olevan aika paljon myönteisiä kokemuksia. Vaikka meilläkin nuin vähän aikaa yritystä, niin silti välillä tuntuu että masentaa niin vietävästi. Odottavan aika on pitkä... Varsinkin kun tuntuu että kaikilla muilla on jo se oma nyytti ja toista jo useimmilla tulollaan..mut toivottavasti tää nyt toimii, ihanaa kun sinäkin olet saanut oman pikku tuhisijan sylkkyyn

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yritystä 7kk kirjoitti:

sain reseptit terolut clomifen epäsäännöllisten kuukautisten takia ja en verikokeitten perusteella ovuloi.lisäksi monirakkulaiset munasarjat. miten teillä on tuo yhdistelmä auttanut? onko monisikiöisen raskauden mahdollisuus jos tärppää? aiemmista viesteistä luin myös että epämuodostumien riski kasvaa, eikai tämä pidä paikkaansa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu