Näkyykö teillä alkutekstien aikana tekstitys,

nimittäin ylen kanavilla? Nykyisin näyttää olevan tapana, että sarjaohjelma alkaa ja sitten tulee alkutekstejä tosi pitkään samalla kun ohjelma etenee. Ainakin meillä näkyy tekstitys vasta, kun nuo ns. alkutekstit ovat menneet eli aivan liian myöhään, digiboksin kanssa siis.

Onko se näin kaikilla eli johtuuko ylen tekstitystavasta, vai onko tämäkin taas joku bugi.....
4568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

dvb-tekstityksen toimivuus on boksikohtaista, joillakin toimii, joillakin ei kuten tässäkin tapauksessa...

Äänestä

*Ainakin meillä näkyy tekstitys vasta, kun nuo ns. alkutekstit ovat menneet eli aivan liian myöhään, digiboksin kanssa siis...*


Meillä on samoin Philips 1000 boksin ja Humax PV2000 kovalevyboksin kanssa.

Äänestä

Meillä on sama vika Philipsin digitelkkarissa ja Nokia 260T -digiboksissa.

Olisikohan vika lähetyspäässä ?

Äänestä

jolla tekstitys heitetään lähetyksessä alareunasta sopivampaan paikkaan, esim. pois peittämästä alkuperäisiä tekstejä.
Tästäkään tempusta suuri osa digibokseista ei kunnialla selviä.
Digikortti Nebula melkein selviää:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muillakin? kirjoitti:

nimittäin ylen kanavilla? Nykyisin näyttää olevan tapana, että sarjaohjelma alkaa ja sitten tulee alkutekstejä tosi pitkään samalla kun ohjelma etenee. Ainakin meillä näkyy tekstitys vasta, kun nuo ns. alkutekstit ovat menneet eli aivan liian myöhään, digiboksin kanssa siis.

Onko se näin kaikilla eli johtuuko ylen tekstitystavasta, vai onko tämäkin taas joku bugi.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu