millaisella aikataululla olette saaneet lupapiirustukset

Kuinka nopeasti voisi saada rakennuslupaan tarvittavat piirustukset, kun itsellä selkeä käsitys, mitä haluaa. Millaisia kokemuksia muilla on insinööritason toimistoista (ei siis arkkitehtitason suunnittelua)? Tontin hankinta mielessä ja yksi kohde kiikarissa ja nyt pähkäilen aikatauluja (lasten tarhat yms. huomioon ottaen...).
81423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

insinöörit sen vähempää veloita, mitä arkkitehdit. Itseasiassa, luulen että parturillasikin on korkeampi tuntiveloitus kuin arkkitehdilla.

Vai miksi juuri insinööri suunnittelemaan taloa? Insinöörikoulutukseen ei juuri tilasuunnittelua sisällytetä. Perusteita voidaan vähän pintaraapaistaan. Toisinpäin ajateltuna; harvalle tulisi mieleen palkata arkkitehtia tekemään insinöörin töitä. Jos ymmärrät mitä meinaan.

Äänestä
  • sillä en kysynyt mielipidettäsi tai muuta kommenttiasi vaan kokemustasi, jos sellaista on. No, kuinka kauan kesti lupapiirustusten saaminen arkkitehdiltä?

    Äänestä

  • oho kirjoitti:

    sillä en kysynyt mielipidettäsi tai muuta kommenttiasi vaan kokemustasi, jos sellaista on. No, kuinka kauan kesti lupapiirustusten saaminen arkkitehdiltä?

    mä mitään tuommoiselle perseeseenammutulle kerro. Ihme armeijakuri, jos juttu yhtään polveilee alkuperäisen antamasta aiheesta niin sikaa tulee.

    Äänestä

tammikuun lopussa alkoi varsinainen suunnittelutyö ja huhtikuussa lopussa lupakuvat olivat valmiit. Lupa saatiin toukokuussa viime vuonna.

Äänestä

talomyyjän kautta, jos pakettitoimitus sovitaan 4 kk päähän niin panevat kuvat tulemaan kahdessa viikossa. Lupakäsittely vie kuukauden, jää vielä reilu kuukausi aikaa tehdä perustukset valmiiksi.

Äänestä

Nyt pääsisi lupia hakemaan.

Äänestä
  • :::::::::

    Äänestä

  • ne kuvat... kirjoitti:

    :::::::::

    meillä meni yhellä insinööritoimistolla pariviikkoa pääkuviin. Meillä oli valmiina ruutupaperille mietitty yhen talotehtaan pohjasta muuteltu pohja joka sitten jalostettiin. Nyt rakennekuvia oottelen. Niihin kuulemma mennee vielä reiluviikko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oho kirjoitti:

Kuinka nopeasti voisi saada rakennuslupaan tarvittavat piirustukset, kun itsellä selkeä käsitys, mitä haluaa. Millaisia kokemuksia muilla on insinööritason toimistoista (ei siis arkkitehtitason suunnittelua)? Tontin hankinta mielessä ja yksi kohde kiikarissa ja nyt pähkäilen aikatauluja (lasten tarhat yms. huomioon ottaen...).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu