melko karua luettavaa primerasta
vakavia moottoriongelmia roppakaupalla, ylihynnoiteltuina, (hintoja jouduttiin kesken kaiken alentamaan että saatiin edes jotain kaupaksi) kelvottomat alustaratkaisut ja ehkä kuvaavaa on tuo tehtaan ja maahantuojan ottama kanta, että saa viedä 7 litraa öljynvaihtovälillä, ennenkuin katsotaan valmistusvirheeksi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
jotta vältyttiin alustan kolisevien nivelien vaihdoilta valmistajan piikkiin annettiin katsastusviranomaisille uudet ohjeet, joissa poikkeuksellisen suuret välykset sallittiin ... tuntuu vaaralliselta!
kyllä brittein saarilla valmistetut autot ovat edelleen niitä austin ja morris -laatuisia
vakavia moottoriongelmia roppakaupalla, ylihynnoiteltuina, (hintoja jouduttiin kesken kaiken alentamaan että saatiin edes jotain kaupaksi) kelvottomat alustaratkaisut ja ehkä kuvaavaa on tuo tehtaan ja maahantuojan ottama kanta, että saa viedä 7 litraa öljynvaihtovälillä, ennenkuin katsotaan valmistusvirheeksi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
jotta vältyttiin alustan kolisevien nivelien vaihdoilta valmistajan piikkiin annettiin katsastusviranomaisille uudet ohjeet, joissa poikkeuksellisen suuret välykset sallittiin ... tuntuu vaaralliselta!
kyllä brittein saarilla valmistetut autot ovat edelleen niitä austin ja morris -laatuisia
Vastaukset 44
Vanhimmat
Minulle tulee Tuulilasi, ja juuri luin tuon artikkelin.
Sanoisinpa että puhut paskaa ja teet kärpäsestä härkäsen.
Pitääkö skannata artikkelista kuva tänne, vai lopetatko sen paskanpuhumisen heti kättelyssä?
Voisko saada muutaman faktan siitä, mitä ko. artikkeli sisälsi?
............................................
- uusin Primera (P12) aiheutti ilmestyessään hälyä Primera-autoilijoiden keskuudessa muotoilunsa vuoksi
- hämmennyksen ja korkean hinnan vuoksi myynti oli aluksi laimeaa
- hinnan alentaminen on ongelmallista, sillä kalliimmalla auton ostaneet saattaisivat tuntea itsensä väärinkohdelluiksi
- ajan kuluessa hinta laski kuitenkin normaalille tasolle, ja kauppa alkoi taas käydä
- Primeran laatu on joistakin tyyppivioista huolimatta varsin hyvä. Ongelmia aiheuttaneet kampiakselin asennontunnistimet, satunnaiset öljynkulutusongelmat, jokoketjun kiristimet sekä dieselmoottoreissa jakopäät (Siis yleisesti vioista puhuen, vikoja EI esiinny kaikissa autoissa)
- Tuulilassissa ollut käytetty musta Primera (2003), mittarissa 85 000 km
- auton kori siistissä kunnossa lommoa lukuunottamatta
- autossa mukana hyväkuntoiset talvi- ja kesärenkaat
- ohauksessa ravistusta, syynä todennäköisesti pyörien vanteiden kierous tai renkaiden paineet
- vanteet todettiin suoriksi; ravistus korjautunee todennäköisesti renkaiden tasapainoistuksella
- muuten Primera oli hyvässä kunnossa. Alustassa merkkejä ruosteenestoaineista, ruostetta esiintyi ainoastaan jäähdyttimen alapuolella etupalkissa ja hieman alatukivarsien päissä
- ruosteenestokäsittelyn täydentäminen pitäisi ruosteen vielä pitkään kurissa
- hintapyyntö (16 900 €) hyvin linjassa muihin saman ikäluokan Primeroihin
- autotohtorin kuntotarkastuksessa viidestäkymmenestä tarkistuskohteesta 45 oli täysin kunnossa (arvosana yksi)
- moitteita tuli etujarrujen jarruvoimien erosta (11%), takaoven lommosta, renkaiden epätasapainosta, vetokoukusta (irrotusvipu jumissa), sekä täristyksen vuoksi ajettavuudesta (renkaat)
(Tuulilasi, huhtikuu 2006, Tapio Ketonen - Nissan Primera, sivut 134-135)
........................................
Joten se siitä naurettavasta mustamaalaamisesta, johon jotkut fooruminkäyttäjät sortuvat. Primeran todettiin olevan oikein hyvässä kunnossa.
Koko artikkeli on luettavissa jo tuolla alempana.
Paskaa. Öljyä 7litraa!!!!!!!!/huoltovälillä.
Pitää olla tarkkana . helposti tulee pilkkuvirheitä. Mutta pitäshän tuohon jo järkikin jotain sanoa että jos vie enemmän öljyä kuin bensaa tai dieseliä ... Mutta tekevälle sattuu ... no nyt tämäkin tuli oikaistuksi.
eli ei se ole kuin puoli litraa tuhannella kilometrilla jos öljynvaihtoväli on 15 000 tai kolmenkympin ö-vaihtovälillä 0,25 l
ihan mahdollista siis
aika ikävää luettavaa kyllä oli tuo artikkeli .. turha sitä hyssytellä kissa pöydälle vaan ja asiat julki
Meillä ei ole enää kissaa, mutta koira on talossa. Pitäisi varmaan pyytää se pöydälle ihmettelemään sitä uusinta Tuulilasia ja tätä keskustelua.
Kah kun en Primeran toiminnassa huomannu mitään kummallista tänäkään aamuna, vaikka se tuntuu olevan näitä juttuja lueskellessa aivan totaalinen paskakasa.
Luin kyllä jutun, mutta ei siinä ollut mitään uutta, mitä ei olisi ollut jo tiedossa.
Vai pitäisikö tässä pitää oikein kriisipalaveri täällä työpaikalla toisten Primeran omistajien kanssa...?
Kyllä se vaan on tosi juttu tuo öljyn syönti. On niin läheinen asia. Nissan huollon kanta on 7litraa/ öljynvaihtovälillä on aivan ok.
Kaikki muukin kirjoitus siinä oli totta. Turhaa sitä on kaunistella, VIVA miehet on ollut asialla. P12 on ollut markkinoilla -02alkaen, ja samat öljy jutut alusta alkaen.
Harmi,että maahantuoja on päästänyt asiat tähän pisteeseen.
Harmi, myös sekin, että Tuulilasi avaa sanaisen arkkunsa vasta nyt. Olisi jyrähtänyt aiemmin, niin itse kukanenkin olisi voinut tehdä muita ratkaisuja.
Kyllä näköjään pitää skannata se artikkeli tänne, menee niin vääntelyksi.
Tuulilasin artikkeli oli hyvinkin myönteinen, nyt yritetään provoilun keinoin tarttua yksittäisiin lauseisiin, jotka koskivat yksittäisten autojen yksittäisiä vikoja.
Täydellinen tietämättömyys paistaa myös siinä, että Nissan ei maahantuojineen ole mikään ainoa taho, joka sanoo että suuri öljynkulutus ei mene takuun piikkiin. Niin tekee JOKAINEN automerkki ja sen maahantuoja. Kaikki ne noudattavat ikivanhaa, 60-luvulta peräisin olevaa ohjetta, jonka mukaan 0,5 l/1000 km öljynkulutus on normaalia.
Täällä on melkoinen provopellearmeija nyt asialla...
Ja höpöhöpö provoilija taas. Käyppä lukemassa se arviointi, siinä nimenomaan kehutaan Primeraa hyväksi autoksi.
Sanallakaan ei mainita kelvottomista ajo-ominaisuuksista. Sanallakaan ei mainita ylihinnoittelusta. Hintoja alennettiin autoveroalennuksen yhteydessä, kuten muillakin autoilla.
Öljyn kulutuksesta : joissakin 1.8l koneissa on havaittu öljyn kulutusta. Joillakin ilmeisesti ei ole konetta sitten korjattu ja nämä pitävät ääntä kuin palokunnan piipaa-auto. Raja on 0.5l/1000km (mikä on autonvalmistajista pienimpiä, esim. VinksWonks 1l/1000km), mutta on noita korjattu jos yleensäkin vähän normaalia enemmän vie.
Sanallakaan ei mainita alustan kolisevista nivelistä. Sen sijaan multilinkin sallittuja välyksiä on muutettu jo tietääkseni P10-mallissa. Sieltä vanhoissa paljon ajetuissa autoissa mahdollisesti kuuluva pieni ääni on vain "kosmeettinen" haitta jolle ei tarvitse tehdä mitään.
Vanhemmista Primeroista on ollut vastaava katsaus Moottori-lehdessä tässä taannoin. Juttu oli otsikoitu sanalla LAATUOPPIA. Siellä samassa Englannin tehtaassa nekin on tehty.
Hieno arvostelu toi oli, helppo myydä auto kun saa noinkin hyvää palautetta.
Laatu on erinomaisella tasolla.
Muutama 1.8 voi viedä öljyä, mutta se korjataan takuuseen jos ei asiakas ihan pullahiiri ole.
Voitte jokainen lukea artikkelin kokonaisuudessaan, ilman provopellen vääristelyitä täällä:
http://img81.imageshack.us/my.php?image=img35889qx.jpg
http://img82.imageshack.us/my.php?image=img35874wr.jpg
Huomatkaa, että tämä viesti ei riko tekijänoikeuksia, koska kyseessä ei ole suora lainaus. Kyse on yksityishenkilön ottamista valokuvista, joihin tekijänoikeus on kuvan ottajalla itsellään.
Minä en ainakaan uskalla avata noita linkkejä etten syyllisty rikokseen. Hyvä että otit asian esille, tuskin muuten olisin huomannut yhtikäs mittään. Kiitos sinulle.
Joku provopelle olisi vaatinut tekstin poistoa, jos olisin kirjoittanut pitkän lainauksen artikkelista S24-sääntöjen vastaisesti.
Olisi mennyt asiallinen viesti roskikseen muotovirheen takia.
Mutta kun ottaa itse kuvan, niin tilanne muodostuu hankalammaksi, siis provopellen kannalta.
SUT LAITETAAN VANKILAAN JA SELLIKAVERIKSEKS SAAT KONEALAHO PRIMERAN.NÄIN ON.
Minä myös ostin lehden, koska juuri suunnittelin Primeran ostoa ja tuon jutun perusteella tein lopullisen päätöksen. Nyt on uusi Primera parkkipaikalla, vielä en osaa kertoa lopullista mielipidettäni ostoksesta, mutta tietenkin nyt olen tyytyväinen.
Miten ihmeessä sinä luet? Niin kuin "piru raamattua", vai?
Kokolailla rohkea olet.
Vai haluatko jännitystä elämään?
Taidatkin olla provo!
Hahaha, virheellista ja valheellista sepustusta. Moottoriviat liittyivät ongelmallisiin kampiakselin asennontunnistajiin muutama vuosi sitten. Huomio, MUUTAMA vuosi sitten. Uusissa autoissa vikaa tuskin enää on. Ja takuu lisäksi korvasi vialliset asennontunnistajat. Öljynkulutusongelmista sanottiin, että niitä on esiintynyt "jonkin verran", joten tällä perusteella kaikkia autoyksilöitä ei voi leimata huonoiksi, hah.
Artikkeli ei myöskään sano mitään "kelvottomista alustaratkaisuista". Tapio Ketonen kirjoittaa: "Muuten Primera oli hyvässä kunnossa. Alustassa oli merkkejä ruosteenestoaineista, eikä ruostetta näkynyt muualla kuin jäähdyttimen alla etupalkissa. Hieman ruostetta oli myös edessä alatukivarsien kanteissa. Ruosteenestokäsittelyn pikainen täydentäminen saisi ruosteen pysymään aloillaan pitkään."
että Etupalkki oli vahvassa ruosteessa ... ja että pikainen käsittely saattaisi vielä pelastaa tilanteen. Huh huh !
Eikä näköjään Tapsakaan. Katos kun se etupalkki ei ruostu ikinä puhki, vaan pysyy pienessä punerruksessa helposti 15 vuotta. Näin useimmissa Nissaneissa.
lupasin ainostaan mitä sinne lehteen oli oikein kuvatekstehin kirjoitettu. Kuka lie ollut ... kijoittaja ... joku kesäheikki varmaan !
Se Ketonen on seitsemääkymmentä käyvä vanhus, jonka kokemukset liittyy 50-luvun autoihin ja kuinka niiden nippoja rasvattiin..
Ketonenhan kirjoitti Tuulilasissa aikanaan että alumiinivanteet laskee auton arvoa. Vieläköhän on samaa mieltä?
Ketonen tietää kaiken.
Ketonen ei valehtele.
Ketosella on oma palsta Tuulilasissa.
Kysy Ketoselta, kun et tiedä.
aluvanteethan laskevat auton arvoa .. sehän on totta ...
jos on ostamassa esim. vaihtoautoa ja siinä on jotkut kierot aluvanteet alla, niin sehän on taloudellinen riski, kun joutuu uusimaan kaikki .. peltivanteet sais yksi kerrallaan ja värierot peittyy pölykapseleiden alle
toisekseen jos siinä on aluvanteet, on se merkkis siitä että se on ollut teinillä ja että alkuperäiset vanteet on hukattu jonnekin eikä niitä saa auton mukana
tällaisia autoja vältellään kaupoissa
Aluvanteet on useassa autossa vakiona, jos se ei ole volski. Aluvanteet saa myös uusittu yksitellen. Kierot vanteet havaitaan koeajolla.
Valitettavasti tuo kaikki on totta. P12 -malli lienee huonoin auto mitä Nissan on koskaan valmistanut. Neljäs Primera on alla ja vikoja on ollut tosi paljon. Onneksi uusi auto on tulossa ja tämä nykyinen kultakimpale päätyy jonkin onnekkaan ajoon kaikkine vikoineen. Toivotan turvallista matkaa uudelle omistajalle.
Kyselee uteliaisuuttaan. Jos sais veikata niin olisko se päätymässä Hondan ?
Ei ole korttia vielä mutta Type-R:ää olen ihaillut.
melko karua luettavaa primerasta
vakavia moottoriongelmia roppakaupalla, ylihynnoiteltuina, (hintoja jouduttiin kesken kaiken alentamaan että saatiin edes jotain kaupaksi) kelvottomat alustaratkaisut ja ehkä kuvaavaa on tuo tehtaan ja maahantuojan ottama kanta, että saa viedä 7 litraa öljynvaihtovälillä, ennenkuin katsotaan valmistusvirheeksi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
jotta vältyttiin alustan kolisevien nivelien vaihdoilta valmistajan piikkiin annettiin katsastusviranomaisille uudet ohjeet, joissa poikkeuksellisen suuret välykset sallittiin ... tuntuu vaaralliselta!
kyllä brittein saarilla valmistetut autot ovat edelleen niitä austin ja morris -laatuisia
Hienoa huomata myös että muut ovat tässä olleet samaa mieltä ja kirjoittaneet mm. että kyseinen malli on huonoin nissanin valmistama miesmuistiin
järkyttävää että nykyään joutuu vielä tyytymään autoon, jota joutuu korjuuttamaan normaalien määräaikaishuoltojen lisäksi ... mikään ei ole niin ärsyttävää kuin hyppyyttää autoa jatkuvasti yliimääräisissä korjaamokäynneissä että saisi alustan lonksumiset kuriin, korroosiosuojan ja öljyn riittämään
Että uudet autot kuluttais öljyä 7 l huoltovälin (15 tkm ?) ? Kyllä slloin männänrenkaat on jo aivan sökö tai sitten jotain vielä pahempaa. Ja tämmöiset viat korataan takuuna, tätä vartenhan autoissa on takuut. Nää on provojen liikkeelle laskemia huhuja.
vaikka kuinka menisi takuuseen niin ei se lämmitä yhtään että joutuu sietämään ylimääräisiä korjaamokäyntejä tai likaamaan kätensä öljykannujen kanssa
öljyn "suorasyöttö" olisi ratkaisu,jos ette tiedä olkaa edes hiljaa primuroinenne!
Mut jotai mätää näis primuis on.Mut mitä?Hyviä autojahan ne ennen on olleet vai pitääkö AUTOBILDIN kertoa et vikaakin löytyy!!?!
Esim. kaikissa Opeleiden huoltovihkoissa todetaan että äljynkulutus 0,5 l/1000 km on normaalia eikä edellytä mitään korjauksia. Samoin on Bemarilla ja Volvoissa. Niin että turha moittia Nissania, joka on hintaluokassaan suorastaan erinomainen auto.
Eikä kuluta öljyä.
Ei kaikkea kannata uskoa ja siitä vielä maksaakin jotta saa lukea.
Juttu on saanut aiheen jostain yksittäisen
"kahelin" jutuista,
mutta näkyy myyvän hyvin.
ennen kun on ehtinyt terve sanoa että ookkona kattonu öljyt kun sylinterit on näissä kieroja ja konetta ei vaihdeta ennen kun vie yli 0,5 litraa tuhannella.Mutta auto vaihdetaan kun alkaa meneen lähellekkään seitsemää litraa vaihtojen välillä.
Paskan ostin ja siittä kärsin ihan ite,teillä muilla vaan on sitten vissiin paremmat primpulat osunu kohdalle.
Harmi että Nissani meni vikasuuntaan,joskus olen nauttinut omistajuudesta,nyt se on lähinnä vitutusta ja rahan keräämistä parempaan.
Uskomatonta että tämmöstä ei voi tapahtua 2006 Suomessa. Kenellä autovalmistajalla on varaa päästää tilanne näin huonoks? Eihän kukaan kohta osta Primeraa jos koneet on tätä luokkaa !!
Opelin käyttöohjekirjaa esim. -99 mallin, niin siellä mainitaan öljynkulutukseksi max 0.075l/100km = 0.75l/1000km.
Oma Opel söi öljyä 0.3l/1000km 100tkm ajettuna ja vaihdatutin venttiilienvarsikumit (tyyppivika vanhetessaan) ja kulutus on sitten ollut 0.0l/5000km.
Kaverin Opel V6 söi öljyä 1l/1000km ja siihen piti vaihtaa männänrenkaatkin em. lisäksi (kaksi koneremppaa ennenkuin asettui normaaliksi oli n. 6000€ myyjäliikkeen piikkiin).
Onko se 0.5l/1000km jokaisessa uudessa P12 Primerassa?
"Onko se 0.5l/1000km jokaisessa uudessa P12 Primerassa?"
Ilmeisesti yhdessä 1.8 koneessa on kulutusta. Tosin sekin saattaa olla Opelin 1.8ecotec.
Ennen autotehtailla oli omat moottoripajat, mutta nykyisin ostetaan jopa kilpailijoilta. No eipä silti eihän se mitään uutta ole, onhan Volvokin käyttänyt VW koneita, Ford taitaa käyttää ranskalaisia koneita jne.
itse ! On aina tehnyt itse koneet eikä ole muilta ostellut tai teettänyt alihankkijoilla. Nissan eräs maailamn suurimmista moottorivalmistajista, paljon suurempi kuin esim. Honda, joka on vain pikkufirma Nissaniin verrattuna.
Mielenkiinnolla olen lukenut ihmisten valitusta. Mulla on ollut 3kpl Opel B Vectroja kaikki sano että vie ihan sikana öljyä, ei ole yksikään vienyt yhtään öljyä!!! Nyt olen ostanut primeran ja taas sama marmatus...Pitääkö joka asiasta aina olla tietävinään,ei täydellistä autoa olekkaan...lopettakaa valitus ja menkää ajamaan niillä mopoillanne = )