Olemme suunnitelleet asokodin hankintaa, mutta meillä tällä hetkellä on omistusasunto, jonka olemme kyllä ajatelleet laittaa myyntiin (muutenhan asokotiin ei ole mahdollista päästäkkään). Ongelma on siinä, että en tiedä onnistuuko tämä suunnitelma... pitäisi saada samaan aikaan asunto myytyä ja toinen asunto tilalle. Jonkun aikaahan voi asua nykyisessä sen jälkeen, kun on ostaja löytynyt, mutta eihän häntäkään voi ikuisesti odotuttaa. Ja jos taas mieleinen asunto löytyisi ennen ostajaa, mitäs siteen? Ei ole varaa maksaa sekä lainaa että yhtiövastikkeita. Kuinka tälläinen onnistuisi?
Mitä mieltä noin muuten olette asokodissa asumisesta? Tietenkin oma asunto on järkevämpi vaihtoehto, mutta emme saisi lainaa niin paljon, että saisi sellaisen asunnon kuin haluaisi.
Mitä mieltä noin muuten olette asokodissa asumisesta? Tietenkin oma asunto on järkevämpi vaihtoehto, mutta emme saisi lainaa niin paljon, että saisi sellaisen asunnon kuin haluaisi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aso kodit ovat aivan samanlaisia nopeasti kyhättyjä lääviä kuin vuokratalotkin. Kuukausivuokrakin tuppaa vain koko ajan nousemaan. Ainoa, mitä asoissa on paremmin on paremmat naapurit kuin vuokra-asunnoissa. Mutta mielestäni asot ovat laillista huijaiusta. Aso ei ole tippaakaan oma - ei ikinä!
Itse kävime katsomassa vähän monia asoja pk-saudulta ja jotkut niistä olisimme saaneetkin, mutta loppujen lopuksi ostimme oman OKT:n vähän kauempaa pk -seudulta ja hinta oli kohdallaan ja asunto sellainen kuin halusimme. Oikeastaan hinta oli halpa! Olemme todella iloisia, ettemme asoon päätyneet.
Omaa asuntoa olette varmaankin jo maksaneet jonkin verran?
Asunnonvaihdon ajaksi saatte varmaan pankin kanssa neuvoteltua lyhennysvapaata tai vastaavaa.
Aso-asunnoissa on varallisuusrajat, jotka ylittyvät helposti jos olette asunnon jo jonkin aikaa omistaneet.
Aso voi olla ihan järkevä vaihtoehto, varsinkin jos huolehditte samalla säästämisestä ja sijoittamisesta mahdollista tulevaa omistusasuntoa varten.
Aso-asunnoissa on varallisuusrajat, jotka ylittyvät helposti jos olette asunnon jo jonkin aikaa omistaneet.
-ei ole, itselläni oli velaton asunto,ehtona oli että myyn sen pois tietyssä ajassa.
mökkejä,autoja,veneitä jne ei lasketa varallisuudeksi ja asuntoakaan ellei ole asoasuntoa huomattavasti kalliimpi. harkitsevat tietysti jokaisen tapauksen erikseen. itselläni oli selvä syy, halusin pari huonetta lisää....
Aso voi olla ihan järkevä vaihtoehto, varsinkin jos huolehditte samalla säästämisestä ja sijoittamisesta mahdollista tulevaa omistusasuntoa varten.
-olet oikeassa, kaikki myyntivoitot ja asuntorahat talteen eikä tuhlaamiseen.
tällä palstalla vaan kukaan ei usko että jotkut on tehneet niin, itse ostin -95 asunnon ja muin 2002 pois lähes nelinkertaisella voitolla ja muutin asoasuntoon kohtuu vuokralle. nyt en ole varma haluanko koskaan enää omaa asuntoa "kesämökkini" lisäksi? saatan muuttaa joskus asumaan mökkiini (joka on tosin okt)
Me joutuisimme ottamaan uuden lainan sitä ason alku summaa varten ja ajattelimme vähentää sitä summaa myyntivoitto osuudella ja menot asumiseen kuukaudessa olisivat suht samat kuin nytkin, joten säästämään ei pystyisi.
Niissä on niin korkeet vuokrat kuitenkin, että ei oo kyllä mun mielestä kannattavaa. Ihmettelen koko systeemiä.