tahtoisin koirastani suojelukelpoisen

pantunen

minulla on sekarotuinen koira, noin 5kk. haluaisin vielä hänet suojelukoulutukseen. missähän tälläisiä järjestetään ja pitääkö koiran jo ennestään osata jotain?

osaisiko joku neuvoa miten koiraa voi opettaa puremaan, haukkumaan ja murisemaan käskystä?
asun sellaisella seudulla, että koiran olisi hyvä osata nuo niksit tarpeen tullessa. :/ esimerkiksi naapurini on sekopää, uhkaillutkin.

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en tiedä suojelusta muuta kuin sen, että tavallinen harrastussuojelukoira jahtaa nimenomaan sitä suojeluhihaa, joka on sen kallein lelu. Koira ei saa muissa olosuhteissa purra ihmistä ja suojeluhihaankin se saa tarttua vain luvalla ja sen pitää päästää käskystä irti.

      Lisäksi lajiin tarvitsee hyvän ja kokeneen molarin eli maalimiehen. Koulutus aloitetaan jo kasvattajan luona ennen luovutusikää, jotta vietit saadaan esiin. Vielä vuodenikäistäkään ei suojelussa reenata "tosissaan", ja suojelu onkin pennulle vain leikkiä rätillä, kun muita taitoja kuten yhteiskuntakelpoisuutta ja tottelevaisuutta opetetaan. Ohjaajallakin olisi hyvä olla edes jotain koira- ja koulutuskokemusta.

      Voithan toki opettaa koirasi haukkumaan hurjasti, se riittää arimmille, mutta jos naapurisi alkaa örhöillä, on parempi, että kutsut poliisit paikalle sen sijaan, että usutat koirasi tyyppiä pelottelemaan tai kiinni. Pahimmassa tapauksessa koirasi saa lopetustuomion, sulle sakot ja taas yksi lisä puremistilastoihin.

      Minä suosittelen teille jotain muuta kehittävää harrastusta. Suojelun en usko auttavan ongelmiisi. Suojelusta olen kuullut eräältä alan harrastajalta, ja toivon, että muistin faktat oikein, siitä kun on jo puoli vuotta ja paljon on ehtinyt tapahtua välissä.

      Mitä rotuja koirassasi on?

    • SSE

      Haluun nyt huomauttaa sulle et suojelukokeeseen
      koulutettu koira ei ole vihainen, eikä vaarallinen kellekään!!

      Nyt oot hiukkasen hakoteillä pentusi koulutuksessa.
      Kehotan sua osallistumaan pikimmiten tottelevaisuuskoulutuksiin sen kanssa jossa sinua ohjataan ja opetetaan kouluttamaan se yhteiskuntakelpoiseksi.
      Ne kärhämät naapuris kanssa sun on selvitettävä muulla tavoin.

    • matkaan

      On turha ajatella, että joku pätevöity tai asiallinen pätevöimätön maalimies alkaisi kouluttelemaan sinun sekarotuista koiraasi, kun rotukoirillakin on vaikeuksia löytää maalimiehiä, vaikka olisivat aktiivisilla ohjaajilla ja koirat lupaavista yhdistelmistä. (Tämä siksi, että maalimiehille palkka koulutuksesta tulee koiran saaavuttamien tulsoten kautta kilpailuista. Sekarotuinen ei pääse palveluskoirakisoihin, esim. tekemään suojelutuloksia). Ja lisäksi täytyy tosiaan muistaa, että koiran puremaksi joutunut ihminen on yleensä vahvemmilla; koiran ei ole lähtökohtaisesti lupa puolustaa omistajaansa hampaillaan. Siis lähtökohtaisesti. Varmaankin oikeuslaitoksemme tuntee tapauksia, joissa tästä on sanktiotta selvitty, esim. jos hyökkääjän kohteen potentiaaliset vammat olisivat oletetusti olleet koiran puremavammoja suuremmat.
      Eli lyhyesti; tuskin löytyy sulle maalimiestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe