Sisäkatto painunut keskeltä taloa (olohuonetta)70-luvun talossa niin että silmällä näkee. Välittäjän mielestä ei iso vika, tutuista miehistä osa sanoo toista ja osa toista. Yksi sanoo että helppo korjata kattotuolit, toinen sanoo että ei missään nimessä kannata ostaa kohdetta. Yksi sanoo, että voisi tolpalla tukea. Tolppa keskellä taloa? Hmm... Joka tapauksessa korjattava varmaan on jotenkin.
Sisäkatto "roikkuu"
5
9197
Vastaukset
- jokutimpuri
Helpoiten korjataan siten, että kattosta revitään pintamateriaali pois, jonka alta pitäisi paljastua harvalaudoitus. Harvalaudoitusta lasketaan alaspäin huoneen reunoilta niin pajon, että katto tulee suoraan ja uusi pinta päälle. Reunoilta kannattaa laskea vielä vähän enemmän ja huoneen kulmista vielä enemmän kuin seinän keskikohdasta, jolloin katon keskikohta jää muutaman sentin ylemmäs. Näin sisäkatto näyttää suoralta. Ammatinsa osaavat timpurit tekevät uudet katotkin näin tavallaan koveroiksi, nimittäin jos katon tekee vaateriin, niin se silmällä katsottuna näyttää roikuvan (optinen harha). Eli jos haluaa suoraa, niin siitä pitää tehdä väärä. Tolpat keskellä huonetta vaikuttaa huonolta ratkaisulta ja kattotuolien oikominen on niin kova homma, että unohtaisin sellaiset puuhastelut kokonaan.
- kantava
seinä tai tilanjakaja keskelle huonetta.
- jokutimpuri
Niinhän se helpoiten kävisi, mutta laitappa 10 neliön olohuoneeseen tilanjakaja, miltäs näytttäisi. Toinen murhe on se, että se pelkkä tolppa ei riitä. Tolpan yläpässä pitää olla järeä liimapuupalkki tai teräspalkki, jotta katto nousisi ylös muualtakin kuin juuri sen tolpan kohdalta. Kolmas ihmetyksen aihe lienee se, että kestääkö lattia tolpan ja nostetun katon aiheuttaman paineen.
- seinä
jokutimpuri kirjoitti:
Niinhän se helpoiten kävisi, mutta laitappa 10 neliön olohuoneeseen tilanjakaja, miltäs näytttäisi. Toinen murhe on se, että se pelkkä tolppa ei riitä. Tolpan yläpässä pitää olla järeä liimapuupalkki tai teräspalkki, jotta katto nousisi ylös muualtakin kuin juuri sen tolpan kohdalta. Kolmas ihmetyksen aihe lienee se, että kestääkö lattia tolpan ja nostetun katon aiheuttaman paineen.
alunperin. T. ap
- Jokutimpuri
seinä kirjoitti:
alunperin. T. ap
Olisit heti sanonut, kun kerran tiesit. Kannattako tollasta pommia mennä ostamaan, kun on kantavia seiniäkin purettu ja ilmeisen luvattomasti. Saat siitä riesan ainakin siinä vaiheessa, kun joskus olet sitä myymässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013771
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482701- 1142529
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392018Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301797Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221581- 271552
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701295Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81281