Phukettiin, mutta minne?

antaisitteko vinkkejä ensikertaa joulu-tammikuussa thaimaaseen matkaajille. Tarkoituksena olisi matkustaa Phukettiin,mutta minne sinne on vielä epäselvänä?! Lomalta haluaisimme rantoja, shoppailua ja jonkin verran yöelämää. Mikähän olisi oikea paikka meille siellä?

Kiitos jo etukäteen.
51933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Katalla ja Karonilla parhaat rannat,sopivasti tapahtumaa ja lyhyen matkan päässä Patongilla myös vilinää.

Äänestä

Löydät tietoa kun menet osoitteeeen
www,thairy.net/forum/
Siellä keskutelijoista suurin osa on todellisia
thaimaan kävijöitä ja sieltä saa neuvoja

Äänestä

Lyhyt vastaus kysymykseesi toiveesi huomioon ottaen on mielestäni Karon Beach tai Kata Beach.

Molemmissa on hyvät, puhdasvetiset, kirkkaat vedet, ostospaikkoja riittää ja yöelämääkin on, mutta ei niin hektistä elämänmenoa mitä Patong Beach tarjoaa.

Itse matkustan perheeni kanssa myös joulu-tammikuuksi Phuketiin jo viidettä kertaa ja vieläkin riittää uutta nähtävää. Ensi kertalaiselle Phuket kyllä tarjoaa nähtävää ja koettavaa; upeita pieniä rantoja kuten esim. Laem Sing Beach, Surin Beach ja pitkähäntävenematkan päässä oleva Freedom Beach.

Katukojuista saa myös kivoja veneretkiä, joilla pääsee näkemään Phuketin ympäristöä mereltä käsin. Phi-Phi-saaret ja Phang Nga- ja Maya-beachit ym.

Ostospaikkoja löytyy pilvin pimein Patongilta katukojuista tavarataloihin (Ocean Plaza) ja jos se ei riitä niin nokka kohti Phuket Townia niin johan lisääntyvät putiikit ja tarjolla on myös Robinsson-tavaratalon antimet.

Jos sinulle herää uusia kysymyksiä niin yritän vastata omien kokemusteni pohjalta.

Äänestä
  • kiitoksia paljon vastauksista. Taidamme suunnata kohti Karon Beachiä!!! Nyt vaan hotellia valitsemaan ja matkaa varaamaan..

    Äänestä

  • thaimaaseen kirjoitti:

    kiitoksia paljon vastauksista. Taidamme suunnata kohti Karon Beachiä!!! Nyt vaan hotellia valitsemaan ja matkaa varaamaan..

    Kata Beach ja Tropical Garden,Aurinkomatkat suosittelen. Mukavan matkan päässä rannasta ja rauhallinen paikka. Ehkä nahdään siellä... :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


thaimaaseen kirjoitti:

antaisitteko vinkkejä ensikertaa joulu-tammikuussa thaimaaseen matkaajille. Tarkoituksena olisi matkustaa Phukettiin,mutta minne sinne on vielä epäselvänä?! Lomalta haluaisimme rantoja, shoppailua ja jonkin verran yöelämää. Mikähän olisi oikea paikka meille siellä?

Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu