Vanha kani...

haamis vanhus

Eli lueskelin kani kirjoja et kanit elävät 5 vuotiaiksi.. Non mulla on pupunen joka on 7 vuotias.. eli kaksi ylimääräistä vuottako??
Niin että pitäisikö vanhaa pupua hoitaa jotenkin erilaisti? Noh rahallisessa paikassa pupu asustaa ja pääsee päivässä moneksi tunnikse pomputtelemaan.. ja ruokakin menee.. ja vettä juo ja ulostamisessa en ole huomannu mitään erikoista.. mittä pitääkö vanha kani huomioida muuten paitsi että se haluaa enemmän olla rauhassa ja esim. porkkanaa ei voi ainaa ihan kokonaisena..(eläinlääkäri sanoi ettei hampaat vain katkea.. ) toinen kanini kuoli 4 vuotiaana vanhuuteen oli musta kani ja loppujen lopuksi harmahtava ja lääkäri sanoi että värin vaihto normaalia.. pupulta oli jo nuorena katkennut etuhampaat eli syötin aknille ruokaa jota ei tarvinnut pahemmin pureskella.. mutta onko jotain mitä pitää todella paljon huomioidan vanhan kanin hoidossa?

9

3639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¤sanna¤

      Tietääkseni kanin keskimääräinen ikä on n. 6-8 vuotta, mutta hyvällä hoidolla kani voi elää kymmenvuotiaaksi.

      Vanhalle kanille monipuolinen ruokinta on erittäin tärkeää. Lisäksi sen pitää saada pomppia vapaana säännöllisesti kuten nuorenkin kanin, vaikka se ei välttämättä jaksaisi enää pomppia niin paljon kuin nuorena. Ainakin tekstisi perusteella hoidat kaniasi hyvin, joten ei tarvitse hoitaa eri tavalla kuin ennenkään. Kani ei kuitenkaan saisi stressata paljon, joten siitä kannattaa huolehtia. Jos olet esim. käynyt kanisi kanssa näyttelyissä, niin niissä käyminen varmaan kannattaisi lopettaa, koska kani saattaa stressata näyttelymatkoja hyvinkin paljon.

      Vanha kani voi tarvita useinkin eläinlääkärin hoitoa, joten kannattaa varautua mahdollisiin kustannuksiin. Vanhalla kanilla kuitenkin kaikkien sairauksien riski kasvaa.

      Tässä oli nyt vähän tekstiä, mutta eiköhän kanisi pärjää kunhan vain hoidat sitä yhtä hyvin kuin ennenkin :) Toivottavasti saat viettää vielä monta yhteistä vuotta kanisi kanssa! :)

      • Tanja

        Kanin ikä riippuu sen koosta..mulla itellä on jättikaneja (ranskanluppia) ja yks ranskisten kasvattaja sano,et ne voi helpostikin elää 15 vuotiaaksi...ja vanhemmaksikin...pienemmät rodut elävät n.8 vuotta,mutta hyvällä hoidolla ehkä jopa 12-vuotiaiksi...Ja monet sanoo,että jos on syöttänyt rasvaista ruokaa kanille sen koko ikänsä,se kuormittaa sydäntä ja niin lyhentää myös elinikää...
        Ei mielestäni kanisi hoitoa tarvitse mitenkään muuttaa,luulen että kanisi elää onnellisena ainakin 10-vuotiaaksi,ehkä pidempäänkin... =D


      • Snowball
        Tanja kirjoitti:

        Kanin ikä riippuu sen koosta..mulla itellä on jättikaneja (ranskanluppia) ja yks ranskisten kasvattaja sano,et ne voi helpostikin elää 15 vuotiaaksi...ja vanhemmaksikin...pienemmät rodut elävät n.8 vuotta,mutta hyvällä hoidolla ehkä jopa 12-vuotiaiksi...Ja monet sanoo,että jos on syöttänyt rasvaista ruokaa kanille sen koko ikänsä,se kuormittaa sydäntä ja niin lyhentää myös elinikää...
        Ei mielestäni kanisi hoitoa tarvitse mitenkään muuttaa,luulen että kanisi elää onnellisena ainakin 10-vuotiaaksi,ehkä pidempäänkin... =D

        Kanin ikä todellakin riippuu koosta, mutta se on kyllä niin päin, että kääpiökanit voivat elää reilusti yli 10 vuotta, kun taas isommat kani elävät lyhemmän elämän. Meidän 2 kiloinen kani on jo 9-vuotias, kun taas tuttujemme kanit (saksanluppia molemmat) elivät toinen muutaman vuoden, toinen 5-vuotiaaksi. Molempia hoidettiin todella hyvin.

        Ruoka vaikuttaa myös, se on totta. Liian rasvainen ruoka ei ole millekään eläimelle (eikä ihmiselle) hyväksi. Kanien pääravinto on heinä (ja tietysti vesi), pelletit/jyväseos ei itseasiassa ole edes välttämätöntä. Ilman tuoreruokaakin kanit pärjäisivät, mutta tietenkin sitä on hyvä antaa kanille, kuten myös pellettiä tai jyväseosta. Mutta tulipahan vaan mieleen.

        Vanhin kuulemani kani olisi täyttänyt kahden päivän päästä 14, mutta se oli jo niin vanha ja huonossa kunnossa, että jouduttiin lopettamaan. Tämäkin kani oli pieni kooltaan.


    • nirppu

      Minulla olisi kysymys hieman asian vierestä... Jos kanin etuhampaat katkeavat, niin eivätkös ne kasva uudelleen?! Omalta pupultani on katkeillut sekä toinen ylä- ja toisella kertaa toinen alahammas, mutta takaisinpa ovat tulleet. (En edelleenkään tiedä, miksi hampaat tuolloin katkesivat, mutta näin vain kävi.) Ihmettelyni siis, valistakaa! =)

      • haamis vanhus

        ..mekin ihmeteltiin miksi ei ole etuhampaita.. siis kanilla ei ollut niitä kun sain sen.. Oliko ne otettu pois vai mikä oli tullut.. noh se jäänee minullekkin ihmetykseksi..=o/


      • lemone
        haamis vanhus kirjoitti:

        ..mekin ihmeteltiin miksi ei ole etuhampaita.. siis kanilla ei ollut niitä kun sain sen.. Oliko ne otettu pois vai mikä oli tullut.. noh se jäänee minullekkin ihmetykseksi..=o/

        kanin hampaathan kasvavat koko ajan, joten jos ne katkee, niin ne kasvaa takaisin. mutta jos ne lähtee pois juurineen niin ei ne sit kasva takaisin..vanhoilla kaneilla voi olla ongelmia pitkien etuhampaiden kanssa, niitä voi käydä leikkuuttamassa eläinlääkärissä..tai jos ne kasvavat ihan älytöntä vauhtia, niin ne voi poistaa kokonaan. kani voi pärjätä ilman etuhampaitakin!


    • pupuvaari

      hei, minulla on 8vuotias leikattu pupupoika... ja haluiaisin tietää hammaspiikkien poistosta. Onko toimenpide mahdollista ilman rauhoitusta?( olen kuullut että vanhat kanit eivät välttämättä selviä rauhoituksesta)
      Lisäksi haluiaisin tietää vanhan kanin ruuasta. Onko olemassa jotain "helposti syötävää" ruokaa mitä voisi syödä vähän kuluneimmillakin hampailla?

    • u8

      Takahampaita ei yleensä ole mahdollista operoida ilman rauhoitusta.Etuhampaita voi hoitaa ilmankin ,jos eläin on rauhallinen.

      Ruuan voi raastaa tai hienontaa valmiiksi.Siis porkkanat yms.tuoreruuan,Heinässä kortisen heinän voi vaihtaa pehmeämpään ns.syysheinään.Pelletit voi turvottaa vedessä ja syöttää ruiskulla(2ml ruisku,josta pää leikattu pois) suoraan suuhun.

    • VanhaKani

      No mun kani on 12 ja on vielä ihan reipas ja iloinen. Ei mitään sairautta tai muuta ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe