onko toimittu

aolen kotihoidontuella ja saan sossusta n.60€ kuussa. tässä kuussa toimeentulotuki hakemuksen päätöksen teki uusi ihminen ja hän ei sitä myöntänykkään. laskelmassa oli laitettu 170€ elatustukea ja 118€ elatusturvaa,eli ensimmäinen virhe tuli tässä. enhän voi saada elatustukea ja kunnalta elatusturvaa yhtäaikaa!? sitten selvisi että kyseinen "elatustuki" oli isältäni autokoulua varten lainattu 170€. ennen minulla ei ole tälläisiä lainoja huomioitu laskemissa. soitin laskelman tehneelle sosiaalityöntekijälle ja yritin tilannetta selvittää, hän sanoi vain törkeästi että "me ei autokouluja makseta ja se katsotaan sinulle tuloksi!" . ymmärrän kyllä että tuo katsotaan tuloksi mutta eikö se silloin pitäisi katsoa myös menoksi, koska joudun sen maksamaan takaisin? sanoin työntekijälle vielä että autokoulun kuittejako me syödään loppu kuu, johon hän totesi vain ettei se ole heidän ongelmansa! onko siis tosiaan näin ettei toimeentulotuella olevat ihmiset saa lainata rahaa , ilman että se heti vähennetään toimeentulotuesta? enkä kaipaa mitään haukkuja vastaukseksi, en hakisi toimeentulotukea jossei se tosiaan olisi merkittävä tulo elämiseeni.
131054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

pyydän anteeksi kirjoitusvirheitäni. poikani oli sylissäni myös innokas ilmaisemaan mielipiteensä asiasta ;)

Äänestä

Sossu on rahan tarkoituksellisesti "elatukseksi tai muuksi tuloksi" katsonut. Ei tuolla sinänsä merkitystä ole miksi kunta sen laskelmassa on nimennyt eli ei tee sinänsä päätöstä virheelliseksi.

Merkitystä on sillä, että kyseessä todellakin on laina. Sinun pitää pystyä todistamaan se. Pyydät isältäsi kirjallisen lausunnon, jonka liität valitukseen. Parempi tietysti olisi ollut, jos tuosta olisi alunperinkin tehty kirjallinen velkakirja, mutta ei se välttämätöntä ole.

Kun tuo menee tuomioistuinkäsittelyyn (hallinto-oikeuteen), niin olisi hyvä olla dokumenttia siitä takaisinmaksun todellisesta suorittamisesta (tiliotteet, joista takaisinmaksut isällesi näkyvät, vaikkapa pienissä erissä, jos et kerralla pysty maksamaan takaisin).

Muutoksenhaun kautta sinulla on hyvä mahdollisuus kuitenkin saada päätös muutettua. Muista vaatia myös hallinto-oikeus velvoittamaan kunta maksamaan oikeudenkäyntikulusi (oma työ ja ajanhukka, jos itse hoidat valitukset). Josko se kuntia hiukan hillitsisi tekemästä tuollaisia mielivaltaisia päätöksiä.

Oikaisuvaatimus kunnalle pitää tehdä ensin, ennen hallinto-oikeusvalitusta, mutta siellä päätös tuskin miksikään muuttuu, joten jatka siitä vielä eteenpäin.

Valitusprosessi vie aikansa (pyöreästi noin vuoden verran).

Äänestä
  • http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kho/muut/2001/200103187

    erityisesti viimeinen kappale:
    Kun otettiin huomioon mitä laissa lapsen elatuksesta on säädetty vanhempien vastuusta lapsen koulutuskustannuksista sekä asiakirjoissa oleva selvitys, korkein hallinto-oikeus katsoi, että X oli kesäkuussa 2000 saanut tosiasiassa toimeentulonsa vanhemmiltaan lainavaroilla, joita ei ollut tarkoitettu ainakaan välittömästi opiskelun vielä jatkuessa maksettavaksi takaisin. Näin ollen X:n ei voitu katsoa yllä mainituissa olosuhteissa olleen kesäkuussa 2000 toimeentulotuesta annetun lain 2 §:ssä tarkoitetulla tavalla toimeentulotuen tarpeessa. Tämän vuoksi X:llä ei ollut oikeutta saada toimeentulotukea kesäkuussa 2000. Äänestys 4-1.

    Äänestä

  • näihin lainoihin ole aikaisemmin puututtu?! olen lähes joka kuukausi saanut jonkin näköistä "avustusta" isältäni ja muulta suvulta. ja sen verran vielä tästä "elatustuesta" miksi se 170€ oli merkitty, sosiaalityöntekijä väitti kiven kovaan että oli soittanut jonnekkin josta oli saanut selville että "elatustuen" olevan lapsen isän maksamaa! mikä ei todellakan ole mahdollista koska isyystestejä ei ole tehty joten isä ei ole heidän tiedossa. joten ovatkohan ne nyt tosissaan sotkenut minun isäni lapsen isään?! jos kerta ovat tarkkoja muistakin asioista, niin mikseivät sitten ottaneet kunnolla selvää kenen isä se maksaja oikeen on!?

    Äänestä

  • miksi ei kirjoitti:

    näihin lainoihin ole aikaisemmin puututtu?! olen lähes joka kuukausi saanut jonkin näköistä "avustusta" isältäni ja muulta suvulta. ja sen verran vielä tästä "elatustuesta" miksi se 170€ oli merkitty, sosiaalityöntekijä väitti kiven kovaan että oli soittanut jonnekkin josta oli saanut selville että "elatustuen" olevan lapsen isän maksamaa! mikä ei todellakan ole mahdollista koska isyystestejä ei ole tehty joten isä ei ole heidän tiedossa. joten ovatkohan ne nyt tosissaan sotkenut minun isäni lapsen isään?! jos kerta ovat tarkkoja muistakin asioista, niin mikseivät sitten ottaneet kunnolla selvää kenen isä se maksaja oikeen on!?

    varat ovat ensisijaisesti käytettävä toimeentulon turvaamiseen, ei lainojen maksuun. sosiaalitoimistoa eikä tämän lain säätäjää kiinnosta lainat, luottotiedot eivätkä vastaavat. tilillä olevat varat ovat huomioon otettavia tuloja. sosiaalityöntekijä varmasti kuulosti tylyltä, mutta lakia noudatti, ikävä kyllä.

    Äänestä

  • miksi ei kirjoitti:

    näihin lainoihin ole aikaisemmin puututtu?! olen lähes joka kuukausi saanut jonkin näköistä "avustusta" isältäni ja muulta suvulta. ja sen verran vielä tästä "elatustuesta" miksi se 170€ oli merkitty, sosiaalityöntekijä väitti kiven kovaan että oli soittanut jonnekkin josta oli saanut selville että "elatustuen" olevan lapsen isän maksamaa! mikä ei todellakan ole mahdollista koska isyystestejä ei ole tehty joten isä ei ole heidän tiedossa. joten ovatkohan ne nyt tosissaan sotkenut minun isäni lapsen isään?! jos kerta ovat tarkkoja muistakin asioista, niin mikseivät sitten ottaneet kunnolla selvää kenen isä se maksaja oikeen on!?

    aiemmin sukulaisiltasi saamaa elatusta ei ole vähennetty saamastasi toimeentulotuesta. Sossulla on oikeus näin lain mukaan tehdä, koska toimeentulotuki katsotaan viimesijaiseksi tukimuodoksi. Siihen on oikeutettu ainoastaan mikäli ei omilla ansiotuloillaan "tai muista varoista" pysty itseään elättämään. Olisit onnellinen, että sinulla on ihmisiä, jotka sinua pystyvät ja haluavat auttaa. Läheskään kaikilla toimeentulotuella kituuttavilla ei auttajia ole.

    Sen sijaan toisin kuin tuossa väärin toinen kirjoittaja väittää, ei lainaa tuloksi voi katsoa, mikäli pystyt viimekädessä tuomioistuimen lainan todellisesta luonteesta ja takaisinmaksutarkoituksesta vakuuttamaan (esim. aieimmin mainitsemallani tavoin) eli että kyseessä ei ole mikään sossun harhauttamiseksi tehtävä valeoikeustoimi, jolla naamioidaan lainaksi sukulaisilta elämiseen saatua avustusta.

    Tuosta päätöksestäsi muilta osin en voi sanoa juuri mitään, kun en päätöstäsi ole nähnyt, mutta mahdolliset asiavirheet saat takuulla korjattua, kun viet asian muutoksenhakuun ja asiasi hyvin esität ja perustelet.

    Jaksamista lapsosesi kanssa!

    Äänestä

jos lainaat rahaa, niin ei sovi laittaa tulemaan sitä omalle tilille. Avaa vaikka toinen tili mitä et ilmoita sinne soskulle ja pyydä laittamaan lainaraha vaikka sille.

Äänestä
  • Ottavat selvää muistakin tileistä ja voivat jälkikäteen aiheuttaa ikäviä harmeja...

    Vipit kannattaa ottaa rahana suoraan käteen, niin ei tarvitse selitellä.

    Äänestä

  • kyselevät kirjoitti:

    Ottavat selvää muistakin tileistä ja voivat jälkikäteen aiheuttaa ikäviä harmeja...

    Vipit kannattaa ottaa rahana suoraan käteen, niin ei tarvitse selitellä.

    mutta ei niille tarvitse kaikkea kertoa ;)

    Äänestä

ja etenkin sinulle, kellarimummu! käyn tällä hetkellä ilta koulua eli olen siis päivät lapsen kanssa kotona ja illat koulussa, mutta tälläisen taistelun jos joutuu käymään 60€, tekisi mieli jättää koulu kesken ja mennä töihin! eipä tarvitsisi murehtia millä loppu kuun elää...

Äänestä

Jos pystyt autokoulun maksamaan, et ole kovin köyhä. Itsellä ei mitään mahdollisuutta tällä hetkellä.

Äänestä
  • pystykkään maksamaan vaan isäni sen maksaa ja maksan osissa takaisin! en köyhäksi kyllä itseäni kuvailisi mutta kyllä sillä rajalla keikun. minulle jää noin 20€ kuussa "ylimääräistä" laskujen,vuokran ja pakollisten ruoka tarvikkeitten ja vaippojen jälkeen. ja sillä 20€ ostetaan sitten ne "ylimääräiset" esim.shampoot, pesuaineet ym.. joten todellisuudesa minulla ei ole yhtään ylimääräistä rahaa. siksi tämä 60€ sossusta on elintärkeä minulle!

    Äänestä

  • autokoulua kirjoitti:

    pystykkään maksamaan vaan isäni sen maksaa ja maksan osissa takaisin! en köyhäksi kyllä itseäni kuvailisi mutta kyllä sillä rajalla keikun. minulle jää noin 20€ kuussa "ylimääräistä" laskujen,vuokran ja pakollisten ruoka tarvikkeitten ja vaippojen jälkeen. ja sillä 20€ ostetaan sitten ne "ylimääräiset" esim.shampoot, pesuaineet ym.. joten todellisuudesa minulla ei ole yhtään ylimääräistä rahaa. siksi tämä 60€ sossusta on elintärkeä minulle!

    Hienoa että hankalasta tilanteestasi huolimatta jaksat käydä niin iltakoulua kuin ajaa ajokorttiakin. Olen todella ylpeä Sinusta!

    Aina kun lainaat tai saat avustusta joltain suoraan pankkitilillesi pyydä, että lainaaja/avustaja kirjoittaa kohtaan viesti 'laina' ja kun maksat näitä lainoja takaisin kirjoita kohtaan viesti 'lainan takaisin maksu'. Se helpottaa sosiaalityöntekijän päätöksen tekoa ja silloin asiasta on olemassa selvä dokumentti.

    Asun samassa taloudessa lapseni kanssa (opiskelee) ja aina sillointällöin joudun 'lainaamaan' ruokarahaa häneltä. Siirrämme rahaa nettipankinkautta tililtä toiselle, hänen tililtään minun tilille, jotta voin nostaa rahan automaatista käydäkseni kaupasta. Teen asiasta myös kuitin, koska joudun hakemaan myös toimeentulotukea mitättömän työkyvyttömyyseläkkeen takia.
    Lapsen tulot eivät kaksia ole, lähinnä säästöjä kesätöistä. Maksan 'velat' takaisin ja taas teen asiasta taas kuitin.

    Tämä on tietysti helpompaa jos on nettipankki ja tulostin kotona. Se kannattaa kuitenkin väärinkäsitysten välttämiseksi.

    Eduksi tästä kuitenkin voi sanoa sen että jos jotakin virheitä tulee on helppo todistaa miten on toimittu. Ja vielä listäköön että tämän kuitti'soun' jälkeen toimeentulotukilaskelmissa ei ole ollut virheitä! (Koputtaaa kuitenkin puuta ja päätään ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oikein? kirjoitti:

aolen kotihoidontuella ja saan sossusta n.60€ kuussa. tässä kuussa toimeentulotuki hakemuksen päätöksen teki uusi ihminen ja hän ei sitä myöntänykkään. laskelmassa oli laitettu 170€ elatustukea ja 118€ elatusturvaa,eli ensimmäinen virhe tuli tässä. enhän voi saada elatustukea ja kunnalta elatusturvaa yhtäaikaa!? sitten selvisi että kyseinen "elatustuki" oli isältäni autokoulua varten lainattu 170€. ennen minulla ei ole tälläisiä lainoja huomioitu laskemissa. soitin laskelman tehneelle sosiaalityöntekijälle ja yritin tilannetta selvittää, hän sanoi vain törkeästi että "me ei autokouluja makseta ja se katsotaan sinulle tuloksi!" . ymmärrän kyllä että tuo katsotaan tuloksi mutta eikö se silloin pitäisi katsoa myös menoksi, koska joudun sen maksamaan takaisin? sanoin työntekijälle vielä että autokoulun kuittejako me syödään loppu kuu, johon hän totesi vain ettei se ole heidän ongelmansa! onko siis tosiaan näin ettei toimeentulotuella olevat ihmiset saa lainata rahaa , ilman että se heti vähennetään toimeentulotuesta? enkä kaipaa mitään haukkuja vastaukseksi, en hakisi toimeentulotukea jossei se tosiaan olisi merkittävä tulo elämiseeni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu