Lähteäkö ilman

hotellia Pariisiin

Uskaltaisikohan lähteä Pariisiin ilman hotellivarausta. Olen lähdössä 14 v tyttäreni kanssa Pariisiin kymmeneksi päiväksi heinäkuussa ja ystäväni sanoi, että Hotellihuoneen saisi halvimmalla suoraan paikan päältä tai varaamalla lentokentältä. Onko kokemuksia?

Kiitos etukäteen asiallisista viesteistä.

8

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • claire

      Teikkaan, että netistä löytää halvimmat, usein saa alea listahinnasta. Lentokenttävaraamossa vetävät palkkion välistä. Voi tietysti päräyttää kaupunkiin ja ruveta kiertämään ovelta ovelle, mieti haluatko käyttää aikaasi tällaiseen?

      • aloittaja

        Totta, kyllä taidan netistä etsiä. Tuntuu tosi hankalalle päättää mihin halpaan hotelliin "uskaltautuu" mennä, kun niitä on niin jumalattoman paljon netissä.


      • lähellä riemukaarta ja sacr...
        aloittaja kirjoitti:

        Totta, kyllä taidan netistä etsiä. Tuntuu tosi hankalalle päättää mihin halpaan hotelliin "uskaltautuu" mennä, kun niitä on niin jumalattoman paljon netissä.

        Suosittelen tätä:
        Hotelli oli http://www.hotel-cabourg-paris.federal-hotel.com/page_e n_1.html
        Pienet mutta siistit huoneet. Jos vaan haluaa levätä ja nukkua hotellissa valitkaa tämä. Ja korvatulpat mukaan jos nukkuu huonosti:liikenteestä vähän melua.Tosi ystävällinen palvelu.


      • aloittaja
        lähellä riemukaarta ja sacr... kirjoitti:

        Suosittelen tätä:
        Hotelli oli http://www.hotel-cabourg-paris.federal-hotel.com/page_e n_1.html
        Pienet mutta siistit huoneet. Jos vaan haluaa levätä ja nukkua hotellissa valitkaa tämä. Ja korvatulpat mukaan jos nukkuu huonosti:liikenteestä vähän melua.Tosi ystävällinen palvelu.

        Kiitos vinkistä, laitan suosikkeihin ja vielä mietin.


    • mina

      Ennen mekin vain menimme sinne. Nykyään ei enää viitsi kulkea hotellilta toiselle kyselemässä, vaikka on autolla liikkeellä. Siinä hukkaa mielettömästi aikaa.Me sentään jäädään vain korkeintaan yöksi, kun kotimatkakaan ei ole turhan pitkä.

      Jos aiot jäädä niin pitkäksi aikaa, on paras varata etukäteen.muuten joutuisit jättämâän laukut säilöön kun kiertelisit, vai ytaksillako kulkisit.

      • aloittaja

        Kiitos vastauksista ! Olen tullut kyllä ehdottomasti päätökseen, että varaan hotellin etukäteen. Tarjonta vaan on niin valtavaa, ettei oikein tiedä mistä varaisi. Ainakin alle 100 € yö ja alue pitäsi olla vielä rauhallinen. Olisiko rauhallisesta alueesta vinkkiä ?


      • ja nettivaraus on helppoa
        aloittaja kirjoitti:

        Kiitos vastauksista ! Olen tullut kyllä ehdottomasti päätökseen, että varaan hotellin etukäteen. Tarjonta vaan on niin valtavaa, ettei oikein tiedä mistä varaisi. Ainakin alle 100 € yö ja alue pitäsi olla vielä rauhallinen. Olisiko rauhallisesta alueesta vinkkiä ?

        Ja ihan varmaan löytyy alle 100 €/yö hotelleja, jopa alle 50 €/yö jos ei ihan keskustasta haikaile. Ja hinta näyttää useimminetn olevan sama riippumatta siitä, onko 1 vai 2 henkilöä huoneessa koska se on joka tapauksessa samanlainen huone parisängyllä varustettuna.

        Ks. vaikka alla olevasta linkistä kohta Pariisi, löytyy 156 hotellia ja kartasta voi klikata haluamaansa kaupunginosaa. Ainakin osassa hotelleja näyttää olevan halvemmat hinnat 13.7.-27.8 välisenä aikana, jolloin normaalista arkiyön hinnasta saa 20 € pois. Itse olen ollut itäisessä Pariisissa (11. kaupunginosa, lähellä Bastillea) eikä siitä ainakaan ole pahaa sanottavaa. Metroasema oli lähellä ja hotelli oli OK. Respasta sai pyytämällä hotelliketjun "mainoskartan" Pariisista, johon oli merkattu tärkeimmät nähtävyydet ja ostospaikat jne. Ja toisella puolella oli metron, RERin ja bussin linjakartat.

        Muista kuitenkin tulostaa se sähköpostitse saamasi varausvahvistus ja ottaa se matkalle mukaan. Siis siltä varalta että hotelli olisi ylibuukattu tms. Ystävälleni kävi kerran niin, että hotelliin saapuessa respa ilmoitti ettei hotellissa ole vapaita huoneita vaikka olivat huoneen hyvissä ajoin etukäteen varanneet. Ystävä totesi ettei ole hänen ongelmansa ja alkoi vaatimaan "directeuria" paikalle. Niinpä sitten järjestyi samaan hintaan ylimmän kerroksen luxus-sviitti toisesta saman ketjun hotellista.

        http://www.accorhotels.com/gb/reservation/recherche_destination.shtml


    • täältä

      http://www.tripadvisor.com/Hotels-g187147-Paris_Ile_de_France-Hotels.html

      Search-kohtaan vaan sen hotellin nimi josta etsii käyttäjien kuvauksia.
      toi tripadviasor on täysin matkailijoiden eli kuluttajien tuottamaa dataa.
      olen jo monet monituiset kerrat katsonut täältä kertomuksia hotelleista, jotka tuntuu itsestä mielenkiintoiselta.
      Saa hyvää kuluttajatietoa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3730
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2722
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2280
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1241
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe