Naisartisteja?

olis hakusessa...

Luetelkaa naisartisteja, jotka ovat niittäneet maailmanmainetta, ihastuttavat äänellään tai ovat muuten vaan loistavia?

9

3363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Emmylou Harris, enkeliääninen kaunotar
      Tori Amos, sielukas ja vahva
      Joan Baez, sukupolvensa ikoni, rauhanaktivisti sekä
      Madonna, älykäs ja provosoiva.

      Yhteistä kaikille edellämainituille on, että tekevät musiikkia tinkimättömällä ammattitaidolla, ovat kukin omalla tavallaan anteeksipyytelemättömän naisellisia ja ovat onnistuneet luomaan itsensä aina uudelleen ja ovat edelleen hyvässä kuosissa ja tervepäisiä. Tai miten sen nyt kukakin määrittelee... :) Yleensäkin mua kiinnostaa naiset, jotka tekee musiikkia sekä täydestä sydämestä ja intohimosta että jonkin vakaumuksen puolesta. Jos itsetarkoitus on narsistinen diivailu, ura harvemmin kestää muutamaa vuotta kauempaa. Ei kestä polla eikä kunto tissivakopyrkyreillä.

    • top3

      Mariah Carey
      Whitney Houston
      Celine Dion

      Kolme todellista laulajaa, jokaisella aivan mieletön ääni ja laulutaito, sekä upeaa musiikkia. Varsinkin Careyllä ja Houstonilla, Dionilla myös, mutta hänellä on monia einiinomaperäisiä kappaleita. Mutta varsinkin Careyta ja Houstonia suosittelen! Jokaisella vuosia kestänyt ura takanaan, miljoonia levyjä ja hittejä.

      • Whitfan

        Phyllis Hyman
        Diana Ross
        Dionne Warwick
        Lisa Fischer
        Anita Baker


    • pari kpl

      Mun pari suosikkia:

      Björk Guðmundsdóttir
      Mielenkiintoisin ja persoonallisin ääni. Rouva on myös maailmanlaajuisesti aikalailla noteerattu upean äänenkäyttönsä ja omalaatuisten biisiensä ansiosta. Avantgardismia parhaimmillaan.

      Kate Bush
      Tämä taiteen eri lajeista, kuten kirjallisuudesta ja elokuvista, inspiraatioita ammentava artisti ei varmastikaan paljon perusteluja kaipaa. Musiikinteossa Bush on tunnettu perfektionismistaan, olkoon se sitten huono tai hyvä asia, mutta yksi asia on selviö: lauluääni on kerrassaan upea!

    • Ehdottomasti Ella Fitzgerald, aivan upeita lauluja. Harmi etten koskaan itse nähnyt häntä livenä...

    • rotoboy

      moni mun suosikki onkin mainittu jo, mutta kasvatan luetteloa vielä seuraavilla:

      carole king
      minnie riperton

    • soundeja

      Vielä ainakin eräs naisartisti ansaitsee tulla mainituksi: Erykah Badu!

      Hänen musiikissaan on elementtejä soulista, hiphopista ja rhytm & bluesista, jotka tekevät hänen musiikistaan yhtäältä easy-listeningiä ja toisaalta tunnelmallista kynttilävalaistuschilliä. Kuitenkin se ratkaisevin, ääni, on kerrassaan upeaa kuunneltavaa.

    • on paras!

      Mun suosikki on Joan baez. vahva, herkkä ääni, joka menee luihin ja ytimiin.

      Ruth etting, amerikan laululintunen 20-30-luvuilta. "Sing me a song and i am happy" on hieno! googleta, kuvat makeita!

      hmm..onhan näitä monia,mut nyt ei tule mielee..

      • edell.kirjoittja

        Diana Ross ja the Supremes on huippuja myös!

        Beyoncee on kans kiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      81
      9882
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      128
      7365
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      53
      4114
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4020
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      57
      3070
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3067
    Aihe