Vaikeampaa http://tuxshell.homelinux.org/~janne/RT2500 Gentoo/ siis Suomeksi mitä tässä tehdään ja missä?
Voiko
enään olla
12619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
siinä saatetaan toimintakuntoon Gentoossa. Vaikeampaa voi olla, jos ei niitä ajureita löydy. helpompaa se on kaikissa muissa jakeluissa kuin Gentoossa. Automaattista jopa.
"Gentoo/ siis Suomeksi mitä tässä tehdään ja missä?"
Gentoo-jakelu ei ole aloittelijoille aivan paras alusta ;)
Aloittelijalle soveltuu Ubuntu, OpenSuse ja Fedora, muita en oikeastaan antaisi aloittelijan käsiin...
ubuntun ohje wlan kortin asentamiseen, että se siitä alottelijalle sopimisesta............
"Tämä artikkeli kuvaa rt2500-piirisarjalla varustetun A-linkin WL54PC:n asentamista Gentoo Linux -kannettavaani."
Ei aloittelijoilla, vaan hyperbuntuilla.
Muuten hyvä lista mutta tuosta puuttuu helpoimmat eli Knoppix ja Mandriva.
asennetaan ubuntuun jos se kerran on helppoa?
$sudo apt-get install
jonka jälkeen /etc/modprobe.d tiedoston ja parin muun rukkaamista tai joku kiva graafinen jutska jolla se kliketi-klikkaillaan sit toimimaan.
...'muutamankonffitiedoston' virittely ei ole vastaus edellä kysyttyyn.
-T
Senkun copy/paste'ailet Ubuntu-foorumilta esimerkit konsoliin.
Näkyy Ubuntussakin olevan jo moduulit valmiina tuolle piirisarjalle: https://wiki.ubuntu.com/WifiDocs/RalinkRT2500?action=show&redirect=Rt2500WirelessCardsHowTo