Toronto kutsuu

Ekaa kertaa Kanadassa

Hei!
Suuntaamme sinivalkoisin siivin Torontoon kesäkuussa ja kaipaisin vinkkejä kaupungista. Missä yöpyä, mitä tehdä, jne. Olen erittäin kiitollinen vastauksista ! =)

3

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juska

      http://www.toronto.ca/

      Tästä kun lähdet tutkiskelemaan, mielestäni tietoa kaikesta löytyy hyvin, kun jaksaa penkoa tietoa ja esim. supersaver.fi :stä saa tietoa matkapaketeista, kuten hotelleista ja autonvuokrauksistakin ihan hyvin..

      Itsekin juuri tässä suunnittelen heinäkuuksi toronton reissua kun vaikuttaa niin mielenkiintoiselta kaupungilta. Ajattelitko hurauttaa autolla myös niagaran putouksille? Ovat kuulemma parin tunnin ajomatkan päässä..

      Nyt jo jänskättää miten kivaa siellä voisi ollakaan kun olisi niin paljon nähtävää..

    • essikki

      Itse olin melkein puoli vuotta siellä. Niagaralle ajaa n. pari tuntia, joten kannattaa mennä jos mahdollista, sieltä järjestetään myös paljon niitä päivä matkoja ja ne ei ole kalliita. Mutta omasta mielestäni niagara on yliarvostettu, hienoa se on nähdä, mutta ei se niin upea ole kun annetaan ymmärtää. Käykää CN towerissa. Ja Chinatownissa, siellä on ihania liikkeitä. Jos olette 19 pääsette baareihin joita riittää joka kulmassa. Metrolla siellä on ihana matkustaa ja pääsee suuriin ostoskeskuksiin helposti, esim jos menette sillä ja jäätte queensin tai dundaksen pysäkillä pois tulette automaattisesti toronton suurimpaan ostoskeskukseen. Busseilla on helppo mennä jos tiedätte minne olette menossa. Ja elokuvissa kannattaa ehdottomasti käydä. Ne teatterit on kuin menisi jonnekin fantasiaelokuvaan sisälle, tai ne ainakin missä itse kävin. Ja kaikki on halvempaa. Älkää vain pöyrikö ihan keskustassa vaan lähtekää käymään vähän muuallakin päin.

    • Torontoon

      Tassa muutama paikka:

      Harbourfront,
      Ontario Place,
      Rogers Centre (ent.Skydome)
      CN Tower,
      Toronto Islands
      The Royal Ontario Museum (ROM)
      Art Gallery of Ontario (AGO),
      Toronto Zoo,
      Paramount Canada's Wonderland,
      Niagara Falls
      ST.Lawrence Market

      http://www.toronto.ca/attractions/attraction_highlights.htm

      Google erikseen ja saat enemman tietoa.
      Tervetuloa Torontoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe