Pystytkö listaamaan itsellesi niitä pieniä asoita jota voit tehdä huomioidaksesi jonkun lähimmäisesi? Hymyilen, sanon kiitos,avaan oven,annan jonossa tilaa,jne. Löytyykö sinusta "tilanneystävälisyyttä"?
Pieniä asioita
9
385
Vastaukset
- kika
Reagoin herkästi muiden käytökseen ja jos työpäivä on ollut kuluttavan raskan koetan vain päästä pian kotiin, jolloin tärkeimmäksi keinoksi selviytyä julkisissa paikoissa on napottaa naama peruslukemilla jonoissa ja pyrkiä vain päättäväisesti päästä eteenpäin. Joten jos joku saa idean kulkea muita tönien ruuhkissa saatan sanoa siitä takaisin hyvinkin kipakasti.
Jos oloni on mukava ja leppoisa haluan jakaa sen ympäristöönkin ja silloin jaksan olla kohtelias ja huomaavainen ja jopa kehua puolitutun kaunista puseroa bussipysäkillä. - mimmu
Kyllä se on selkärangassa, jo pelkän työnkin vuoksi. Mutta kyllä oikeasti,joo. Hyvät tavat kunniaan !! Joskus on niitä aamuja että tekis mieli sanoa ekalle ihmiselle jotain muuta kuin kohteliaisuuksia, kun kyselevät jonnen joutavia ja valittavat.
- bluepoem
availen ovia, hymyilen usein vastaan tulijoille yms. Mutta joudun myöntämään etten kaikille.
Meidän taloyhtiössä on "sosiaalitapus" joka juopottelee ja tulee silloin kokolailla "hulluksi" Hän huutelee humalassa aivan avoimia herjoja vammastani ja siitä että en tee oikeita töitä vaan näprään päivätpitkät tietokonetta. (työni tehdään puoliksi tietokoneella)
Itse tuo mies ei ole käynyt töissä pitkän pitkään aikaan. Hänelle en jaksa hymyillä kun tulemme postilaatikola vastatusten. mun juttu... näistä asioista olen kuuluisa.
Läheisen huomioonottaminen on veressä...
Kahvin keitto
Aamupala vuoteeseen
Siideripullo auki
Pöydän raivaus aterioinnin jäkeen
jne... jne...
Tilan antaminen autojonossa
Kiitoksen sanominen
jne...jne...
Tässä vain muutama esimerkki.jou.m kirjoitti:
Annat tilaa autojonossa?;))))Harvinainen ihminen ;)))
hiukan...
Jos käyttää vilkkua ja ei ole taxi...=))))mohna kirjoitti:
hiukan...
Jos käyttää vilkkua ja ei ole taxi...=))))Minä ihan oikeesti vähän aikaa luulin että on olemassa mieskuskeja jotka aina ajattelevat muita
liikenteessä ;))vilkun käyttö on äärettömän tärkeää ja moni laittaa sen päälle vasta kun etupyörät kääntyvät,jos silloinkaan ;) niin ja ammattiautoilijat ovat luku sinänsä (ei kaikki)
Täytyy myöntää itseni kohdalta että ne pikkusarvet päässä ovat aika ajoin esillä autoa ajettaessa ;)))
- ripa 55
kyllä löytyy jos joku ei ala provosoimaan!myönnän että älyttömyyksiin en ala.
- löytyä
en vain hoksaa miten ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719867- 806894
- 286516
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1086289Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436139Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1046027- 635435
- 465186
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on614497- 504110