Vallilan konepaja

Juuso

Vallilan konepajan alueelle suunniteltujen rakennusten rumuudesta on keskusteltu täällä aikaisemminkin mutta avataanpa sitä uudelleen...

Niin kuin Hesarissakin oli juttua jokin aika sitten, Vallilan konepajan rakentaminen alkaa YIT:n toimesta lähitulevaisuudessa. Suunnitelmia voi jokainen käydä "ihailemassa" osoitteessa http://www.yit.fi/news.asp?path=1;3131;3132;1574;1589;33201

Täytyy vaan surullisena todeta, että v***** menee tuokin! Talot havainnekuvissa on ihan käsittämättömän rumia! Miten niin nuo muka sopii historialliseen ja arvokkaaseen miljööseen? Miten niin "ehdotuksessa on parhaiten oivallettu alueen uniikki luonne"? Taas tuodaan kappale Itä-Berliiniä tasakattoineen tuhoamaan hienolla paikalla sijaitseva kaupunginosa, josta olisi mahdollista saada pienellä vaivannäöllä suunnittelussa todella oikeasti arvokkaasti tuohon miljööseen istuva. Ei voi käsittää tätä! Kuvitelkaapa miltä nuo laatikot näyttävät jököttämässä räntäsateessa! Hyi helvetti että on masentavaa ajatellakin! Olisi hienoa jos tuota Aleksis Kivenkatua ja koko Vallilan ja Alppilan seutua hieman elävöitettäisiin ja suunnittelussa huomioitaisiin se vääjäämätön tosiasia, että Helsingin toinen keskusta on syntymässä lähes kivenheiton päähän Keski-Pasilaan. Onhan se mukavaa sitten 20 vuoden päästä haukkua ja surkutella että millaisia virheitä on alueen suunnittelussa ja rakennusten arkkitehtuurissa tehty aikanaan, kun on ihan keskustan vieressä kaksi lähes identtistä rumaa häpeäpilkku rumine taloineen, Itä-Pasila ja Vallilan konepaja...
Nyt asioihin vielä voisi vaikuttaa, kun ei ole ehditty aloittaa noiden rakentamista. Vähintä mitä voi tehdä, on lisätä noihin taloihin harjakatot. Mutta jäin vaan ihmettelemään, että tuossako on suomalaisen arkkitehtuurin paras anti tuolle alueelle?? Parempaan ette sitten pystyneet, Arkkitehtitoimisto Nurmela, Raimoranta, Tasa.

" Kortteleiden ansiokkaan kaupunkitilallisen käsittelynsä sekä hienovaraisten mutta vaikuttavien kaupunkikuvallisten detaljiensa ansiosta se täyttää parhaiten kilpailuohjelman tavoitteet ja tarjoaa hyvän lähtökohdan kaavan jatkotyöstölle sekä alueen rakennussuunnittelulle." Ja paskat.

6

2304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a la Vantaan kaupunki

      http://www.vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;135;137;221;222;2394;2829;2873;40948

      Eli Backaksen kartanon kulttuurimaisemaan, osin kartanon pihapiiriin, runnotaan 50000 kerrosalaneliömetriä toimistotilaa.

      Hienoin korulausein todetaan suunnittelun tavoitteista: "Uudisrakentaminen ja autopaikat tulee saada sovitettua hienovaraisesti Backaksen kulttuu-rimaiseman naapuriin."

      Minä haluan nähdä sen jannun, joka istuttaa hienovaraisesti nuo 8-12 kerroksiset lasitornit (jotka vastaavat pinta-alaltaan Kauppakeskus jumboa ennen laajennusta) sekä 1000 autopaikkaa tuohon vuosisataiseen kulttuurimaisemaan ja kartanon pihapiiriin.

      Koomista noissa havainnekuvissa, kuinka osa parkkiksista on väritetty vihreäksi, ettei niin pahasti silmään pomppaisi.

      Tässä todellakaan mitään kulttuurimaisemaa olla jalostamassa, persaukiset Vantaan kaupunginisät kiimoissaan runnoo isoa pääkonttoria rajojensa sisälle, välittämättä mistään muusta kuin rahasta. Historialliset näkökohdat sikseen.

    • taivallus

      No ei kai sillä loppujen lopuksi ole mitään merkitystä, minkälaista pytinkiä alueelle pukkaa. Ilmakuvan perusteella kyseessä on kovin kolhon kolhoosimainen alue muutenkin, joten nämä pirteän Ikeamaisilla väritäplillä ryyditetyt möhkäleet eivät ainakaan likaa poikkea jo olemassaolevasta rytökasasta. Niin, suomalainen rakentaminen valitettavasti tuo ensimmäiseksi mieleen räntäsateen, jonka ajoittainen auringonpaiste armollisesti pehmentää siedettävämmäksi. Ja oliko se huhtikuu julmin?

    • Ajan hermo

      mutta oikein kivoja talojahan sinne tuntuu olevan tulossa! Valoisat pihamaat, kunnolla etäisyyttä talojen välillä, reipasta mutta ei överiksi mennyttä vaihtelua julkisivuissa. Kivat värit, hauskoja kattorakennelmoja.

      Hyvä, että nykyinen avoimuus säilyy edes jotenkin - jos olisi kivimuuria kadunvarsi päästä päähän, ei tuntuisi ollenkaan kivalta.

      Oikein hyvä homma, Arkkitehtitoimisto Nurmela, Raimoranta, Tasa!

      • jombelo

        Nuo värit ja rento-ote on kivaa. Muuten vaikuttaa melko tavanomaiselta.


      • Ajan hermo
        jombelo kirjoitti:

        Nuo värit ja rento-ote on kivaa. Muuten vaikuttaa melko tavanomaiselta.

        Sisätiloista emme tiedä mitään, mutta ne luultavasti vasta tavanomaisia ovat.

        Grynderit joskus saavat kohtauksia, mutta ne sitten menevät ohitse, kun todellisuus iskee. Tämän päivän Hufvudstadsbladet kertoo, että Malmöön rakennetusta luksustornista on tullut vuokratalo, koska asunnot epätavanomaisessa eivät menneet kaupaksi omistusasunnoissa.

        No, keskustelun aloittaja varmaan halusi jotain mummonmökkejä, joka on sitten toinen asia. Ne olisivat kenties menneet kaupaksi - ja olleet todella ikuinen häpeä Stadille!

        Hyvä YIT! Hieno kompromissi!


      • malmöbo
        Ajan hermo kirjoitti:

        Sisätiloista emme tiedä mitään, mutta ne luultavasti vasta tavanomaisia ovat.

        Grynderit joskus saavat kohtauksia, mutta ne sitten menevät ohitse, kun todellisuus iskee. Tämän päivän Hufvudstadsbladet kertoo, että Malmöön rakennetusta luksustornista on tullut vuokratalo, koska asunnot epätavanomaisessa eivät menneet kaupaksi omistusasunnoissa.

        No, keskustelun aloittaja varmaan halusi jotain mummonmökkejä, joka on sitten toinen asia. Ne olisivat kenties menneet kaupaksi - ja olleet todella ikuinen häpeä Stadille!

        Hyvä YIT! Hieno kompromissi!

        ********
        Tämän päivän Hufvudstadsbladet kertoo, että Malmöön rakennetusta luksustornista on tullut vuokratalo, koska asunnot epätavanomaisessa eivät menneet kaupaksi omistusasunnoissa.
        *********

        Todellisuudessa Malmön Turning Torsoon on älyttömän vaikeata päästä, vaikka vuokrahintakin on paljon kalliimpi kuin muualla Malmössä. Ei mennyt kauan ja koko torni oli asutettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe