Betoniseinä + maali irtoaa

hädissään!!

Asun vuokratussa, betonista rakennetussa asunnossa.
Olen alkanut huolestumaan, sillä kylppärissä suihkun kohdissa olevilla seinillä on alkanut maali irtoilla. Takaa paljastuu betoniseinä. Ja tämä seinä, joka erotta kylppärin ja huoneen, on huoneen puolella myös alkanut irtoilla isoina paloina maali. Eli juuri kohdista, joissa suihku sijaitsee. Muualla huoneen seinillä maalin lohkeilu ei ole.
Voiko betoni seinä homehtua vai mitä tää on?? Mistä muusta toi lohkeilu vois johtuu, väärä maali valittu betoniseinään vai? Ihmettelen vain että vain ja ainoastaan yhdessä seinässä lohkeilua esiintyy molemmin puolin.

Neuvoja kaivataan, kiitos!!

2

4550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asunnon

      omistajalle, niin se tulee laittamaan vähän pakkelia ja maalia. Jos et ilmoittele saatat joutua maksajan rooliin.

    • ins

      isännöitsijälle. Joko kylpyhuoneessa on puutteelliset vesieristeet (ei kosteuden kestävää maalia tai se on 30 vuotta vanhaa), eli kosteus pääsee imeytymään rakenteeseen, jolloin se kapillaarisesti imeytyy myös toiselle puolelle, ja maali hilseilee. On hyvin todennäköistä, että seinässä on hometta ainakin jonkin verran. Kun maali hilseilee myös toisella puolella seinää on se merkki kosteudesta! Ja kun lämpötila on riittävä ei ole mitään syytä miksei hometta voisi syntyä. Eli isännöitsijän hommia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe