MONOLOGI,auttakaa.

Tiet

Voisiko joku auttaa neitoa pulassa ja kertoa miten kirjoitetaan/esitetään monologia. Onko olemassa kirjoja mistä saisi tietoa ja miten monologia esitetään.

Kiitos vastanneille etukäteen!

5

4317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä tai hän

      eivät molemmat, koska minun ja hänen ollessa siinä, siitä tulisi dialogi.

    • sikariporras

      Monologi on varsin helppo kirjoittaa, nimimerkillä moisen homman tehnyt.

      Monologi on itsepuhelua, elikkäs voit kertoa vaikkapa omasta päivästäsi muistelmien omaisesti.

      Esittäminen on helppoa, jos kyseessä on vaikkapa jokin harrastelija teatteri.
      Valitset vain millainen roolihenkilösi on, tutkit henkilöä ja rakennat tälle tarinan ja historian.
      Sen jälkeen on helppo kertoa tästä henkilöstä.
      Jos haluat kertoa jostakin muusta henkilöstä sivustakatsojan näkökulmasta, muista kuitenkin kehittää myös tälle tarina, että katsojalle käy selväksi kuka kertoo.

      Toivottavasti tästä on apua.

      • Cedo

        Okei, tuo kyllä pitää suurissa määrin paikkansa, mutta tuosta on pitkä matka vielä "oikeaan" monologiin. Pienimuotoisia, koelukuja ym. näin pystyy valmistamaan, mutta esim. pidemmän monologiesityksen valmistaminen vaatii paljon enemmän työtä.

        Yleensä olisi hyvä olla ohjaaja tms. joka pystyy seuraamaan sivusta: tuleeko sanallinen viesti ymmärrettävästi ulos, entä sanaton. Lisäksi pidemmälle vietäessä mukana saattaa olla valoa, ääntä... Paljon on huomioitavaa. Oppi tulee ainoastaan kokemuksesta. Kannattaa pyrkiä katsomaan ammattilaisten (ja amatöörien) esityksiä, niistä oppii aina.


    • Mursuu

      Joo, muakin kiinnostais toi monologihomma.
      Oisko joku sellanen kiva et viittis kirjottaa jonkun helpon ja yksinkertasen monologin. Pitääks niitten olla kovin pitkiä?

    • kannustan.sinua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3383
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3181
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2925
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2728
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2219
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      2099
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1648
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1507
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1357
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1316
    Aihe