Nyt kaipaan hyviä neuvoja itseäni viisaammilta! Jostain syystä koneeltani on hävinnyt Internet Explorer ja sen myötä tietenkin myös Outlook Express. Älkää kysykö miten! Konetta käyttävät itseni lisäksi myös murrosikäiset lapseni ja minä olen tippunut jo ajat sitten tietotekniikan kärryiltä. Itse asiassa en ole tainnut koskaan kyytiin kunnolla päästäkään...
Minulla oli siinä valtaisa määrä tärkeitä työposteja liitetiedostoineen. Kaikkia liitteitä en ollut tallentanut vaan vain availlut. Ajattelin, että tallennan joskus toiste... Miten ihmeessä minä saan ne takaisin? Jos nyt uudelleen koneelle asennetaan Interner Explorer ja Outlook niin olenko kuitenkin menettänyt ne vanhat postini?
Minulla oli siinä valtaisa määrä tärkeitä työposteja liitetiedostoineen. Kaikkia liitteitä en ollut tallentanut vaan vain availlut. Ajattelin, että tallennan joskus toiste... Miten ihmeessä minä saan ne takaisin? Jos nyt uudelleen koneelle asennetaan Interner Explorer ja Outlook niin olenko kuitenkin menettänyt ne vanhat postini?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lataa ne uudestaa netistä. Tai siirry helpomaan, parempaan ja nopeampaan mozilla-aikaan. Mozilla firefox internet selain ja mozilla thunderbird sähköpostiohjelman löydät internetistä. Googlesta kaikki.
Kiitos vinkistä. Entä jos ne ladataan ja uudelleen asennetaan niin löytyvätkö "sieltä jostain" edelleen ne vanhat sähköpostiviestini liitetiedostoineen? Nämä on minulla tämä suurin päänvaivani.
Voisi ainakin kokeilla..
Sieltä......
Ohjelmat
Apuohjelmat
Järjestelmätyökalut
Järjestelmän palauttaminen..
Valitset sieltä sellaisen ajankohdan missä nuo ohjelmat vielä viimeksi toimivat ja siitä......
Järjestelmän palautuksen voi myös sieltä perua ja sillä kone palaa taas tilaan ja ajankohtaan missä se oli ennen kuin mitään alettiin tekemään.
Jos on vain poistettu pikakuvake..
Sen saa takaisin
Käynnistä
Ohjelmat
Outlook Express
viet sen kohdalle nuolen ja siitä oikeella
lähetä... työpöytä luo pikakuvake..
saahan sen kyllä auki sieltä ohjelmistakin..mutta on hankalampi käyttää kun on mentävä sinne ensin..
Josta se outookkikin löytyy..
Oletko aivan varma, että nuo ohjelmat todella ovat hävinneet? Jospa on kyse siitä, että vain niideen pikakuvakkeet ovat hävinneet työpöydältä? Sehän nimittäin onnistuu helposti osaamattomaltakin. Oletko katsonut löytyvätkö nuo ohjelmat Käynnistä-valikon Ohjelmista?
Kokeilepa etsiä Etsi-toiminnolla iexplorer.exe-nimistä tiedostoa. Sillä se nettiselain käynnistyy. Outlook Express taas käynnistyy msimn.exe -nimisellä tiedostolla.
Kiitoksia kommenteista. Tuota järjestelmän palautusta yritin - kiitos selkeistä ohjeista, osasin sen heti mistä olen nyt ylpeä :)
Se ei vain jostain syystä auttanut. Kun valitsen oman käyttäjäni on työpöytä edelleenkin tyhjä taustakuvaa lukuunottamatta ja kaikki kuvakkeet poissa. Poikani myös sanoi, ettei kyse ole pelkästään siitä, että pikakuvake olisi kadonnut. Tietokone ilmoittaa, että Internet Explorer olisi jotenkin "poistettu". Kun valitsen "suorita uusi tehtävä" ja sieltä explorerin, vilahtaa alhaalla sekunnin murto-osan "käynnistä" jne. pitkä alapalkki, mutta katoaa samantien. Poikani mukaan explorer ja outlook edelleen koneella ovat ja hän toivoo osaavansa korjata jotenkin asian. Toivottavasti.
Vielä hän ei ole asian korjaamista yrittänyt koska on tällä haavaa vielä poissa kotoa.
Hyviä neuvoja kyllä edelleenkin otetaan vastaan.. :)
Katsoppa tuleeko kuvakkeet takaisin näin
Klikkaat työpöydällä tyhjää kohtaa hiiren oikeella
Kuvakkeiden järjestäminen
Näytä työpöydän kuvakkeet.. siihen merkki.
Käynnistä.
Etsi.
Internetistä.
Aukausee kyseisen selaimen jos se vielä tallella on.