Mistä löytää pääsiäis askartelu ohjeita tai vinkkejä? Kirjoittakaa osoitteita.
ASKARTELU VINKKEJÄ MISTÄ
4
7864
Vastaukset
- Askartelija :)
http://www.perhekerho.net/askartelu/paasiainen.htm
http://www.tiimari.fi/askarteluohjeet/vinkki_paasiainen06.php
Googlesta löytyy monia kun laittaa siihen vaan esim. pääsiäis askartelua :) - Emmail
Moi mä oon löytänyt metsä vastaa sivuislta askartelu vinkkejä ja perhe kerho mut siellä ei oo niin hyviä. Et käy kattoo sieltä mäkin nimittäin tartteen askartelu vinkkejä!
- Värikumi
Minä ''vahingossa'' jouduin tänne kuin olin ettimässä hyviä pääsiäisaskartelu vinkkejä. Oli hyviä osoitteita. Katoin kaikki. :)
- munakaramelli
Rairuohot /ohra ajoissa itämään I
Munien värjäyslitkut
Punakaali (sinertävä sävy)
2,5 dl hienonnettua kaalia
2,5 litraa vettä
1/2 rkl valgeveiniäädikat
Keitä seosta 30 minuuttia. Poista kaali nesteestä.
Sipuli (oranssinen sävy)
2,5 dl sipulin - n. 3 sipulia
2,5 dl vettä
1/2 rkl valkovinietikka
Keitä seosta 30 minuuttia. Poista spulikuoret nesteestä.
Punainen punajuuri (vaaleanpunaiset sävyt)
2,5 dl hienonnettua punajuurta
2,5 dl vettä
1/2 tls valkoviinietikkaa
Keitä seosta 30 minuuttia. Poista hienonnettu punajuuri nesteestä.
Kahvi (ruskeat sävyt)
2,5 dl vahvaa mustaa kahvia
1/2 tls valkoviinietkkaa
Jos keittää munat värjäysnesteessä, tulee tasaisempi väri kuin myöhemmin jäähtyneeseen nesteeseen laittamalla. Jos haluat maalata " puhalletut munat", on parempi käyttää jäähtynyt neste, sillä kiehuvassa vedessä nousevat kalvot pintaan.
http://www.pikkukokki.fi/kadentoissa/askarteluohjeet/varjatty-muna/
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1591923
Omassa lapsuudessa kiedottin munat yksitellen sipulinkuoriin ja harsokankkaaseen ja nyytti sidottin narulla josta yksi pitkä naru. Se nimikoitiin
Pihalla keitettiin nuotiossa vettä ja munat laskettin varovasti kylmään veteen. Siihen osallistui koko kuppikunta ja naapuritkin.
Oli virpomisoksia, jotka koristeltiin värillisillä höyhenilla tai serpentiineillä. Pukeuduimme pikkunoidiksi , luuta ja nokipannu (pahvista-värjättiin mustaksi)
Nämä askarteut tehtiin pitkänäperjantaina, jolloin ei saanut "kyläillä"
http://www.marttaperinne.fi/artikkelit/martan-paasiaispoyta/
pasha ja kulitsa
http://www.datsha.com/ruokanurkka/index.shtml
http://www.kotivinkki.fi/Paasiainen/Paasiaisruoka/Paasiaiskakku-eli-kevainen-kapykakku/
Kansanperinnettäkin vois lapsosille kertoa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148765Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1526056Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535096Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s964307Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664023SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813883- 911828
- 1031374
- 47939