hankkia vaikka serial-numeroita jollain tollase lla esim. nyt limewirellä? Ei kai se ole tekijän oikeuslailla vahvistettu ( vai miten se nyt oli x) )
Onko laitonta ....
tyttö!!!!!!
81470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä ne serialit kuuluu siihen ohjelmaan mihin ne on tarkoitettu, eli laitonta on.
On laitonta hommata sorkkarauta, kun sillä voi murtautua taloon?
Ei ole välttämättä.
Esim. monet keygenit tuottavat sellaisia serialeja joita ei ole missään myydyssä tuotteessa, keygenien serialit ovat (usein) RE-kamaa joten ne ovat ainakini laillisia :)
Koska keyt ovat algoritmillisia tuotteita on keyspacessa usein sellaisia aukkoja joita firma ei käytä. Tuolta alueelta haetut keyt toimivat mutta eivät ole "copyrightia" keyhyn koska kyseistä tuotetta ei ole/tulla tuottamaan, ehkä siksi ettei kyseistä keyspacea välttämättä koskaan käytetä. Ainakin windowsin keyspaceissa on alueita joita ei olla koskaan käytetty (tarkistettu noin 30000 eri retaiö-windows-avaimen sarjalla).
Jos keytä voi alkaa rekisteröimään niin minä ainakin menen heti copyrightaamaan kaikki väliltä 0000-0000-0000-0000 -> ZZZZ-ZZZZ-ZZZZ-ZZZZ-ZZZZ ja kerään ISSOOOOOOT profitit.
ohjelmien lisenssi ehdot kieltävät kyseisen toiminnan eli et saa edes asentaa ohjelmaa jos et hyväksy niitä ensin... ja kun olet ne hyväksynyt niin olet lupautunut kokeilu ajan jälkeen jos haluat edelleen käyttää ohjelmaa niin ostamaan sen lisenssin asianomaiselta taholta... eli laitonta hommaa etsiä mitään serialeja netistä...
"ohjelmien lisenssi ehdot kieltävät kyseisen toiminnan eli et saa edes asentaa ohjelmaa jos et hyväksy niitä ensin..."
Lueppa viesti, siellä ei kysytty saako ohjelmalle syöttää väärää lisenssiä vaan saako lisenssinumeroita sisältäviä tiedostoja ladata netistä.
Kysymys on: Onko jokin tietty lisenssinumero copyright-oikeuden alainen vai ei.
Vastaus on: Ehkä - tai ei ole.
Tarkkuutta. Juuri sinun tavallasi asioita tulkitsevat ihmiset tekevät oikeudessakin eniten oikeusmurhia.
"eli laitonta hommaa etsiä mitään serialeja netistä..."
Miksi olisi?
Minulla on tässä esim. windows XP:n generoitu serial muttei koko koneella tai pöytälaatikossa windows XP:tä. Tätä kyseistä serialia ei ole missään windows xp:n levyssä mikä maailmalla on.
Mikä on rikosnimikkeeni?
---
Tilanne on sama kuin että saako kirjoittaa ylös/kehittää kaavan joka tuottaa autojen rekisterinumeroita. Kyllä saa. Mutta et todellakaan saa tehdä noiden numeroiden perusteella rekisterikilpiä saati sitten myydä niitä tai kiinnittää niitä autoosi.
jos haet sitä internetistä niin tuskin laillisesta lähteestä hankittuun softaan, siinä on jo tekijänoikeusrikkomus
Sen serialin lataaminen verkosta laitonta ole vaikka mitä väittäisitte,sen sijaan sen käyttämisestä voi sitten olla montaa mieltä.
http://www.serials.ws EN suosittele IE:n käyttöä tällä sivulla... omakohtaisia kokemuksia :)
firefoxilla pitäisi mennä ongelmitta....