Mielenkiintoinen hinnoittelu.
Ajotietokone tehdasvarusteena yli 300eur. Kuitenkin se on jokaisessa Zafirassa vakiona, vain kytkemättä ohjelmasta päälle. Ohjelmointi vienee pari minuuttia ja myyntiliikkeet tekevät ilmaiseksi.
Samoin käytännössä vakio on se rengaspaineenvalvonta, ohjelma vain tarkkailee pyörien pyörimisnopeutta joka saadaan ESP systeemistä vakiona. Eli kaikesta rahastetaan, vaikka olisi vain yhden lukuarvon muutos ohjelmaan.
Vakionopeudensäädin lähes 600eur tehdasvarusteena. Silti se on olemassa jokaisessa Zafirassa ja vain viiksi pitää vaihtaa. Viiksi maksanee noin 80eur varaosana ja muutaman minuutin työ muutaman kympin. Eli tuossakin on tehdasvarusteena ilmaa lähes 500eur.
Mitäköhän kaikkea muuta on "vakiona", muttei kytketty päälle...
Ajotietokone, vakionopeudensäädin
5
2575
Vastaukset
- Teemu
Tehtaalta tilattavaan ajotietokoneeseen kuuluu myös check control, joka tarkkailee esim. kaikkia auton nestetasoja ja polttimoita. Huollossa aktivoitava kertoo ainoastaan auton kulutuksesta, lisäksi mukana on aikalaskuri.
- onmpi
erilaisia ja hintaisia. Osaisko nää "ei viralliset" Opel huollot ohjelmoida tai ottaa käyttöön "piilossa" olevia ominaisuuksia. Ne vois ainakin noin periaatteessa tehdä hommia jonkin verran halvemmalla !
Entäs nää huolto-oppaat, onko niissä neuvoja softa puolelle ? Englannin E-Bay / Vauxhall myyvät muutaman DVD:n sisältävää huolto pakettia Astra H, Vectra ja Zafira 2005 malleillekkin. Tiä sit onko niistä mihinkään, onks kukaan ostanu näitä ?
- autonkasaaja
No mitäs tosta ja asian ydin oli mikä?
Näkee vaan että Opelillakin säästetään noissa eri versioissa. Olis ihan idioottimaista jos ne kaikki 1475 eri versioo pitäs olla erillisinä versioina tehtaalla kuleksimassa ja arvottais kokoonpanossa että meneeks toi versio nyt varmasti tohon autoon vai tohon... - joo
Ihan tottahan toi on mutta se on myös totta kaikkien muiden merkkienkin kohdalla. Kaveri otti karvalakki Bemariinsa vakionopeudensäätimen, joka toteutettiin vaihtamalla uusi ratti.
- Taavi
Yksi asia, joka vaikuttaa siihen, ettei noita ominaisuuksia ole autoissa kytketty toimintaan, on se että verottaja tulli tykkää rokottaa noista ominaisuuksista osansa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770