Tarvitsisin uudelle tilallen tien, rakennuspohjien, kaivon kaivamiseen ja ruoppaamisseen ym. sopivan koneen. Olisiko kymppitonnin hintaisesta nelivetokoneesta hommiin? Ford on kuulemma hyvä? Mistä kannattaa hankkia kun keltasessa pörssissä eikä nettikoneesta löydy?
Mistä löytyisi traktorikaivuri
myyrä
2121676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
http://www.hat.fi
http://www.telakone.fi/
http://personal.inet.fi/yritys/konemyynti/
http://personal.inet.fi/yritys/eero.pakkanen.oy/
Sinuna kasvattaisin pudjettia hieman, niin ei kone ole ihan ehtoopuolen laite ja hommasta tulisikin jotain. Nämä kympin "masinisti" -vehkeet tahtovat olla sellaisia että kun päivän kaivaa niin 2 korjaa. Jos koneet ja laitteet kiinnostavat oma on hyvä hankinta (henkisesti ei rahallisesti), mutta kannattaa myös miettiä että kuinka monta tuntia ammattilainen tekee sinulle 10-15 tuhannella eurolla ja pääset siitä vaimon mielestä romukasasta pihassasi aina välillä eroon...
Kiitokset viestistä ja linkeistä. Olet oikeassa kaikissa koneissa on riskinsä. On joskus luotettava onneen. Toivon että löytyisi sellainen omistaja joka on hyvin ja vastuuntuntoisesti huoltanut kalustonsa ja joka nyt ei enää sitä tarvitsisi. Minun käytössäni koneen hinta ei paljoa pääse putoamaan,saisin varmaan saman hinnan seuraavaltakin omistajalta.
Junttihan puhuu niinkuin asiat ovat,maajussit polkee hintoja vähän joka hommassa.
pistä keltaiseen pörssiin ostoilmoitus, jossa on kaivurimerkkejä joita haet.
ei niillä maanviljelijöiden traktorikaivureilla pitkälle pötkitä! Maanviljelijöillä on yleensä niitä ehtoopuolen vehkeitä, eikä niillä kilpailemaan aleta. Yleensä maanviljelijät ostavat "omiin kaivuutöihin jonkun vanhan kaivinkoneen". Hyvä jos silloin tällöin jonkun vaivasen ojan naapurin isännälle kaivaa!!
on mielestäni ainakin osittain totta! Ei rippikouluikään ehtineillä kiertopalkinto tr-kaivureilla mitään suurta urakkahomma nousua voi ajatella. Eikä näistä naapurin oja/talonpohja hommista miljoona omaisuuksia tehdä, kyllä ne ammattilaiset ovat erikseen. Ymmärrän kyllä ammatilaisten kannan asiaan, koska heidän leivästään nämä "sivutasku" kaivelijat ovat poissa.
Se mitä maatalousyrittämiseen tulee niin onhan se tietysti koneyrittäjän näkökulmasta hieman epäreilun tuntuista että jos "jussi" saa huonon sadon saa hän siitä korvauksena rahaa ja investointi mahdollisuuksia. Tavallista yrittäjää kun ei tueta jos hänen bisneksensä itsestä johtumattomista syistä ei suju...
Alla linkki sivustolle jossa omakohtaisia kuvia harraste masinisti kaivuista mökillä.
http://www.geocities.com/kari_westerholm
Laitoin jo keltaiseen pörssin ilmoituksen ja maaseudun tulevaisuuteenkin. Ei yhtäkään soittoa! Olisikohan syy siihen ettei kukaan soittanut se että mökkilaisten on pikavauhtia laitettava uudet suodatuskaivot saunojen ja vessojen jätevesille. Näinköhan tämä maailma puhdistuu??? Taitaa koneet, kaikki ehtoopuolenkin, olla täydessä työssä?
Ensinnäkin en ole maajussi vaikka ostinkin tilan.
En ole eläessäni mitään viljellyt. Toiseksi hintojen polkeminen on vapaata kilpailua. Jos siihen ei osaa tai uskalla vastata on syytettävä itseään.
Puitteet on luotu kun on tällaisen yhteiskunnan äänestänyt. Ja nyt kerron sinulle julkisen salaisuuden; Kansanedustajat eivät enää aja kansan etua heillä ei ole siihen välineitä, politiikkoja on siis turha äänestää! Virkavalta hallitsee tässä maassa nepotismin (hyväveli, virkaveli) turvaamana ja heille et voi mitään. Heillä ei ole henkilökohtaista vastuutakaan rajoittamassa byrokratian ylivaltaa.
Alä siis motkota väärää puuta vaan sopeudu niinkuin kunnon neuvostokansalainen konsanaan. Osta siis pikku plantti peltoa niin pääset istuttamaan omat riisit ensikevään monsuunisateiden jälkeen. Maajussit ovat nimittäin sopeutuvaisinta porukkaa.
Ja se traktorikaivuri on vieläkin löytämättä!
tuollainen James 82 c,ei mikään kaunotar.Mutta
pelaa.Ei ole nelivetonen,mutta olen pärjännyt
tiluksilla.Vähempi sitä tekniikkaa!
Jos kiinnostaa;[email protected]
osui mascusesta silmään...
http://www.mascus.com/product_card.asp?catn=Construction&prodid={B0F65BFC-D162-4A94-AF2E-36D7C79F5218}
Siinä näijen "oikeiden ammattimiesten puheenvuoro on ne herkkiä.
Jos tuntuu että tuo Ruotsin maa ei ole liian kaukana niin sieltä kannattaa seurailla. silloin tällöin näkyy yhdistelmäkoneitakin myynnissä
http://www.blocket.se/
jos pyöräalustainen pyörivä kone käy, niin tässä olisi todellinen (ja edullinen) helmi:
http://www.konetori.com/index.php?page=hae&ilmoitus_id=15594
Harmi vaan kun edullisuus ja laatu ei noissa Lokomoissa päässyt koskaan kohtaamaan.
Mitä pitäisi tietää, jos kyseistä konetta harkitsisi? Saako varaosia? Tyyppiviat? Tietääkö kukaan? Selasin vähän, mutta Lokomo M133 hakusanalla ei tärppää.
Väittivät "kuivaksi" koneeksi. Liekö hydrauliöljy loppunut?
ja kiinnitä huomiota seuraaviin seikkoihin. Jos tuon ikäisestä koneesta puhutaan on vaikea sanoa "tyyppivikoja", koska ovat yksilöitä edellisien käyttäjien kertomaa.
Aja konetta hetken aikaa niin että se lämpeää. Tiputteleeko öljyä kampiakseleiden päistä, kannen tiivisteen saumasta yms. Huohottaako tyhjäkäynnillä. Tuoksuuko moottoriöljy naftalta, jos ovat vaihtaneet myyntiä varten uudet öljyt, miksi?
Kiitokset vinkeistä.
Koneen yleisilme oli ihan hyvä. Renkaan kaipaavat uusimista lähiaikoina, jos koneella rupeaa oikeasti töihin.
Puomi oli lähes ehjä, yksi pienehkö hitsisauma. Käsivarren sylinterin kiinnitystä korvakkeeseen oli ehkä hitsattu. Sylintereissä ei silmämääräisesti ollut vuotoja lukuunottamatta puskulevyn toista sylinteriä.
Koneen ollessa työ asennossa puomi täysin ylhäällä ja tyhjäkäynnillä mikään ei laskeutnut n.5 min aikana.
Koneen runkoa oli hitsattu keskikohdan pakeelta, mikä saamieni tietojen mukaan on suunnitteluvirheestä johtuva vaiva.
Eturenkaiden sylinterien kiinnityksiä oli mahdollisesti hitsattu.
Näin amatöörinä sanoisin, että konetta on pidetty hyvin.
Jos jollakulla löytyy lisää mielipitetä tällaista mahdollisen harrastekaivajan uraa silmällä pitäen, niin kiitos jo etukäteen. Tontti, jossa voisi kavaa ja pitää kaivaa on jo olemassa.
minulla on kotona lego 4
juniors lego traktori kaivuri
james ja sen kuski lego keijo
sitten on lavetti auton
kuljettajat kun inku ja vinku
Täältä varmaan löytyy http://www.mascus.fi/Maarakennus/Kaytetyt-Kaivurikuormaajat
Tätä olen itse katsellut http://www.konekesko.com/fi/Default.aspx?tabid=1933
Mitä miesltä olette tosta b115 new hollandista?