Aura kristinuskossa?

NewAge Chrisnamurti

Kuuluuko oppi jonkinlaisesta aurasta, eli ihmisen ruumista ympäröivästä voimakentästä kristinuskoon?

Mark.5:30

Ja heti kun Jeesus itsessään tunsi, että voimaa oli hänestä lähtenyt, kääntyi hän väkijoukossa ja sanoi: "Kuka koski minun vaatteisiini?"

Luuk. 8:46

"Joku minuun koski; sillä minä tunsin, että voimaa lähti minusta."

Luuk.6:19

"Ja kaikki kansa tahtoi päästä koskettamaan häntä, koska hänestä lähti voima, joka paransi kaikki."

Ap.t. 2:3

Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.

7

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristinuskoon

      Jeesuksella toimi Jumalan voima. Kristinuskon mukaan ihmisessä ei itsessään ole mitään mystistä energiaa. Se voima on Pyhä Henki joka toimii kristityssä haluamallaan tavalla. "Tuliset kielet" oli se Minkä Jeesus lupasi seuraajilleen (Joh. 24:49.

    • kristitty.

      Aura kuuluu kristinuskoon koska se on ilmoitettu Raamatussa noissakin kohdissa joita mainitsit.

    • arkkienkeli-mikael

      Olen itse tutkinut auroja ja käyttänyt niiden tutkimiseen voimaa Herralta.
      Olen todennut että Jeesuksella oli valtava aura joka koostui punaisesta(rakkaudesta).
      Pystyn myös herkisteässeni energiani tuntemaan jonkun saapumisen ennen kuin näen tai kuulen hänet.

    • Maagikko

      Taiteessa pyhimyskehä on auraa......

      • fdfdffd

        Eikös Aura ole syntynyt eriuskonnoissa paitsi levinnyt uskonnosta toiseen, myös itsestään toisistaan riippumatta. Esimerkiksi Etelä amerikan maiyat uskoivat auraan


    • trtrt

      Astraaliruumis eli astraalikeho on teoreettinen ja uskonnollinen käsite.
      Atraaliruumiin käsite pohjautuu vitalistisille ideoille sekä teosofiasta peräisin oleville uskomuksille. Se viittaa jonkinlaisesta hienojakoisesta tai korkeavärähteisestä energiasta koostuvaan kokonaisuuteen, joka mukautuisi anatomian ja ulkoasun osalta täsmälleen samanlaiseen muotoon kuin ihmisen fyysinenkin keho kulloisenkin elämän aikana. Myöskin henkien sanotaan kiinnittyvän fyysiseen maailmaan juuri astraaliruumiin avulla, joka selittäisi kummittelun ja mediumismin.

      Väitetään, että astraaliruumis voi irroittautua fyysisestä ruumiista, jolloin ihminen kokee kehostapoistumiskokemuksen. Ihmisen astraaliruumiin aistien uskotaan olevan ulottuvan myöskin laajemmalle kuin normaaliaistien, joka mahdollistaisi selvänäön ja kaukokatsonnan.
      Biologisella/fyysisellä ruuumiilla on jonkinlainen kytkentä astraaliseen olemukseen esimerkiksi "hopealangan" välityksellä.

      Normaalisti astraalikehon ja fyysisen kehon välillä väitetään olevan eetteriruumis, jonka väitetään koostuvan kehossa virtaavista hienojakoisista bioenergioista ja niiden energiakeskuksista eli chakroista, ulottuen auran muodossa myös fyysisen kehon ulkopuolelle.

      Auralla tarkoitetaan elollisia olentoja ympäröivää energiakenttää joka joidenkin mukaan on mahdollista nähdä tai tuntea synnynnäisen kyvyn tai harjoituksen kautta. Usein auraa kuvaillaan moniväriseksi kentäksi, tai sädekehäksi joka näkyy olennon ympärillä. Modernissa New Agessa aurojen otaksutaan olevan jonkinlaisia (mahdollisesti sähkömagneettisen) bioenergian aikaansaamia kenttiä, jotka voidaan havaita esimerkiksi kirliankuvauksen avulla

      NewAgessa ajatellaan että aura, ja astraalikeho ovat edelleen fysiikan mittauskeinojen ulkopuolella, ja että vaaditaan fysiikan maailmankuvan mullistusta ennenkuin ne voidaan tieteellisesti todistaa. Fysiikan viimeisimmät löydöt, kuten esimerkiksi kvantti-lomittuminen eivät sovi nykyiseen koulufysiikan maailmankuvaan, vaan on olemassa asioita jotka edelleen odottavat löytämistään.

    • sielunkierto.

      Johanneksen evankeliumi 9:1

      Ja ohi kulkiessaan hän näki miehen, joka syntymästään saakka oli ollut sokea.

      Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen:

      "Rabbi, kuka teki syntiä, tämäkö (edellisessä elämässään) vai hänen vanhempansa, että hänen piti sokeana syntymän?"

      Jeesus vastasi: "Ei tämä tehnyt syntiä (tässä elämässä) eivätkä hänen vanhempansa, vaan Jumalan tekojen (karman laki) piti tuleman hänessä julki."

      ----

      Jumalan teko on sielujen kiertokulku kosmoksessa ja uudelleen syntymä. Miehellä oli edellisessä elämässään jäänyt oppimatta rakkauden laki ja joutui syntymään sokeana uudelleen oppiakseen elämästä ja jumalan teoista. Me olemme täällä oppimassa.

      Jumala on vastuussa syntymästämme ja kuolemastamme.

      5.Moos. 32:39
      "Näettehän nyt: minä olen ainoa, ei ole muuta jumalaa minun rinnallani. Minä lähetän kuoleman, minä annan elämän, minä lyön ja minä parannan, minun vallassani on kaikki. "



      Jeesuksella oli aikaisempi elämä:

      Joh. 17:5

      "Ja nyt, Isä, kirkasta sinä minut tykönäsi sillä kirkkaudella, joka minulla oli sinun tykönäsi, ennenkuin maailma olikaan."

      Joh. 8:58

      Jeesus sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: ennenkuin Aabraham syntyi, olen minä ollut."


      Jeesus piti Johannes kastajaa Eliaana (Mark.9:13, Matt.11:14).

      Matt.11:14

      "jos tahdotte ottaa vastaan: hän (Johannes Kastaja) on Elias, joka oli tuleva."

      Kun Johannes kastaja oli jo mestattu Herodeen toimesta, Jeesus ennusti Eliaan (Johannes kastajan) syntyvän uudelleen (Mark.9:12).

      Jeesuksen aikaan oppi uudelleen syntymisestä (reinkarnaatio) oli vallalla juutalaisuudessa. Ihmiset uskoivat että profeetat syntyvät uudelleen.

      Matt.16:13-15

      Kun Jeesus tuli Filippuksen Kesarean tienoille, kysyi hän opetuslapsiltaan sanoen: "Kenen ihmiset sanovat Ihmisen Pojan olevan?" Niin he sanoivat: "Muutamat Johannes Kastajan, toiset Eliaan, toiset taas Jeremiaan tahi jonkun muun profeetoista." Hän sanoi heille: "Kenenkä te sanotte minun olevan?"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      478
      3595
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2968
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2886
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      150
      2774
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      165
      2123
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2085
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1944
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      102
      1854
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1569
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1530
    Aihe