Pelottaa...

ihan hirveesti kun oon jo melkein kuustoista eikä menkkoja kuulu. Joskus on kyllä maha sillees kipee mut ei siellä sitten mitään oo. eikä mun rintojen ympäryskään oo kasvanu ku muutaman sentin parissa vuodessa. Pelkään että joudun johonkin gynelle enkä yhtään haluisi.
Voiko mulla olla joku sairaus?
Kaikilla kamuillakin on jo alkanu...
Mä oon ihan huolissani.
3343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ehkä sun kannattaisi mennä juttelemaan tosta asiasta jollekin terveydenhuoltohenkilölle, eli terkkarille tai yleislääkärille. Ja jos raha ei ole ongelma, niin voithan mennä gynekologillekin suoraan, mutta riittää kyllä ihan terkkarikin. Pääasia on, että puhut jonkun terveydenhuoltohenkilön kanssa asiasta. Itselläni alkoi menkat jo 12-vuotiaana, olis kyl ollu kiva et ois alkanu vähän myöhemmin. Ja siitä vielä, että jos sulle tullaan gynetutkimus tekemään, niin ei se ole ollenkaan mikään sellainen asia, mitä pitäisi pelätä, päinvastoin, siitä voi jopa saada mielenrauhan.

Äänestä

Et kertonut painoasi. Alhainen paino voi olla osasyy myöhäiseen kehittymiseen.

Harrastatko liikuntaa? Syötkö säännöllisesti? Mm. näillä voi olla vaikutusta asiaan.

Myös kuukautisten odottaminen tai niiden jännitäminen voi vaikuttaa.

Äänestä

rauhassa. Itse tuskailin kanssa tuossa iässä että eikö ne menkat jo ala kun muilla oli ollut jo vaikka kuinka kauan. Olinkohan 15 kun ekat menkat tuli. Seuraavatkin tuli sitten vasta puolen vuoden päästä. Sitä vaan kasvetaan ja kehitytään niin eri aikoihin. Toiset tosi nuorena menkat voi alkaa jo 10 vuotiaana ja toisilla vasta monta vuotta myöhemmin. Kannattaa mennä jutteleen vaikka terkkarille jos asia vaivaa. Jos olet vaikka kovin hoikka sekin voi vaikuttaa. Jos jotain häikkää on niin siihen todennäköisesti löytyy syy ja se voidaan hoitaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

ihan hirveesti kun oon jo melkein kuustoista eikä menkkoja kuulu. Joskus on kyllä maha sillees kipee mut ei siellä sitten mitään oo. eikä mun rintojen ympäryskään oo kasvanu ku muutaman sentin parissa vuodessa. Pelkään että joudun johonkin gynelle enkä yhtään haluisi.
Voiko mulla olla joku sairaus?
Kaikilla kamuillakin on jo alkanu...
Mä oon ihan huolissani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu