Tapettien irrotus ja uusi maali? Hinta? Kannattaako tehdä itse?

mitäs tähän nyt

Paljonkohan 75 neliöisessä kolmiossa maksaa tapettien irroitus (ja naulojen ja muiden tasoitus) ja sitten maalaus?

Suunnilleen?

Tai kannattaako se tehdä itse jos on melko taidoton noissa jutuissa?
Pienten lasten kanssa aika ei ole ihan hirveästi ylimääräistä...

Oliko tapettien irrotukseen joku aine jolla se helpottuu?

5

14834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapetinirroitukseen

      saatavissa irroitusainetta joka sekoitetaan veteen.Myös liisterijauhetta voit käyttää veteen sekoitettuna siten että tulee löysä velli.Levität seinälle ja annat pehmetä kunnolla ennen irrotusta.Monet paperitapetit ovat palstautuvia jolloin niiden pintakerros lähtee kuivana.Yleensä irroitusaineen joutuu vetämään monta kertaa ennenkuin kaikki tapetti on poistettu(riippuu kerrosten määrästä ja tapetointialustasta.Tähän asti ainakin kannattaa tehdä itse koska se on kaikkein aikaa vievin ja kallein vaihe(jos teetät ).Tästä eteenpäin työtä arvioisin olevan kaksi työpäivää,(sis,kittaukset ja 2 krt maalauksen,ja työn hinta riippuu tietysti tekijästä

      • mitäs tähän nyt

        Tämä jo selvensi paljon.


      • Juuri homman tehnyt!
        mitäs tähän nyt kirjoitti:

        Tämä jo selvensi paljon.

        Juuri tapetteja poisteltu ja tapetin poisto aine ja liisteri veivät vaan hermot! Eli ei toiminut alkuunkaan niinkuin luvattiin... Sitten luin että astianpesuaine (fairy) on hyvää, ja jumankekka sillä lähti kuin hauki kaislikosta!
        Sumutepulloon vettä ja vähän fairya ja eikun sumuttelemaan! Ainakin meillä lähti tapetti todella helposti ja isoissa paloissa,eikä tarvitse kauaa odottaa imeytymistä, vain muutamia kymmeniä sekunteja!
        pesuaineen teho perustuu ilmeisesti, siihen että poistaa pintajännityksen eli tunkeutuu tapetin läpi tehokkaasti!


      • jussiturunen
        Juuri homman tehnyt! kirjoitti:

        Juuri tapetteja poisteltu ja tapetin poisto aine ja liisteri veivät vaan hermot! Eli ei toiminut alkuunkaan niinkuin luvattiin... Sitten luin että astianpesuaine (fairy) on hyvää, ja jumankekka sillä lähti kuin hauki kaislikosta!
        Sumutepulloon vettä ja vähän fairya ja eikun sumuttelemaan! Ainakin meillä lähti tapetti todella helposti ja isoissa paloissa,eikä tarvitse kauaa odottaa imeytymistä, vain muutamia kymmeniä sekunteja!
        pesuaineen teho perustuu ilmeisesti, siihen että poistaa pintajännityksen eli tunkeutuu tapetin läpi tehokkaasti!

        Minäkin nappasin juuri tapetit irti Fairyn avulla. Ensin palstautuvan tapetin pinta irti kuivana, sitten Fairyvesi-sumutus isolla painepullolla. Parin minuutin odotus, ja toinen kerros tuli alas lähes itsekseen kokonaisina vuotina.


    • Meia

      Olen juuri opetellut tällä viikolla tapettienirroitusta - alku oli tosi hankalaa vaikka tein ohjeiden mukaan, hermot meinasi mennä. Näennäisestä mattapintaisuudesta huolimatta tapetti ei meinannut vettyä millään kunnes joku kiva remonttimies neuvoi ostamaan kolmiomaisen karhentajan, (kallis, mutta todella hintansa arvoinen, löytyi vain alan erikoisliikkestä), jolla rullailin tapetin täyteen pieniä reikiä ja johan alkoi vettyä ja irrota ihan eri malliin.
      Painesumutinta ja teräslastaa käytin apuna. Huomenna meinaan kokeilla lisäksi Fairyä, kiitos vinkistä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      225
      6997
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1269
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1082
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      901
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      49
      865
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      857
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      94
      819
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      743
    Aihe