olen hankkimassa sheltie marsua. onkohan kenelläkään kokemusta hyvistä kasvattajista, asuinpaikalla ei niin väliä! niin ja kuinka vaikea hoitoinen on sen turkki?
sheltiemarsu
anni
2573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse omistan mustan Sheltien. Olen ostanut se eläinkaupasta, joten kasvattajista ei minulla valitettavasti ole tietoa.
Turkinhoito Sheltieillä on vaikeampaa kuin luulisi. Ainakin omalle tyttöselleni tulee takkuja todella herkästi, joten täytyy harjata monta kertaa päivässä. Omalle marsulleni tuli tässä vähän aikaa sitten iso takku takapuoleen, joka hankaloitti paljon myös rasvarauhasen pesua. Takun sisältä löytyi vaikka mitä papanoita ym, joten paras vaihtoehto oli laittaa marsu pesuvatiin ja pestä helokkiöljyshampoolla. Suurten takkujen leikkaaminen on varmasti tehokkain tapa, mutta karvat eivät välttämättä tämän jälkeen ole kovin nätit siitä kohtaa. Harjaaminen on siis tärkeää!
No itselläni on aika nuoret nuo minun sheltiet ja niillä ei siksi ole mikään ylen
pitkä turkki.Mutta on mulla on kyllä tuommoinen noin 2vuotias alpaca ja sen turkki on yhtä vaikea hoitaa,ellei vaikeampi,sillä alpacalla on kiharat kaarvat ja niidekin hoitaminen on vaikeaa.
Tässä on hoito-ohjeita vähäsen:
Ensinnäkin kampaa turkki väintään joka toinen päivä ja muista myös tarkistaa marsusi rasvarauha säännöllisesti.Marsullesi ei tule mitään lika "pöpöjä" tai muita sellaisia kun pset marsusi säännöllisesti.Tulee vain mieleen että ostatko marsusi lemmikiksi vai näyttelyyn ja kuinka monen vuoden takaa sinulla on ollut marsuja?Jos nimittäin hankit marsusi näyttelyyn ja lemmikiksi niin sinun tulle nyytittää turkki kerran kaksi päivässä ja avata ja kammata ja taas pisrää uudestaan(näin turkki pysyy puhtaana ja siistinä,silloin sinun täytyy pestä marsusi noin 1-2kk:n välein.) Jos ostat marsusi ihan lemmikkiksi niin turkin voi trimmata ihan pikkuiseksi "polkaksi" ja kammata vaikka joka toinen tai joka kolmas päivä.
Niin kuten jo kysyinkin niin onko sinulla ollut ennen marsuja kuin nyt ja minkä lainen kokemus sinulta pitkäturkkisiin löytyy?Olen kyllä itse sitä mieltä että sheltie on kyllä ehdottomasti helppo-hoitoisin pitkäturkkinen(en kuitenkaan väitä että sen turkin hoito olisi helppoa tai muuten vaan semmoista että on vaikka ahkerasti pois otoa ja aika ei edes riittäisi turkin hoitoon niin sitten ei.)
Täsä on tosi hyviä sheltie kasvattajia(ainakin minustä nämä ovat tosi hyviä):
Goldhills
Saarelman.
Tuossa oli smy:n hyväksymiä hyviä kasvattajia ja on niitä varmaan muitakin mutta tuossa on hyvin yleiset ja suositut.Suosittelen käymään näillä kaikilla hyvillä sivuilla sillä näillä sivuilla on tosi aljon tietoa marsuista(ellet ole jo käynyt):
http/www.marsuyhdistys.net
http/www.marsut.net