sammas

miten saa vauvan kielestä ne valkoset töhnät pois? vauvalla ikää 3 vko..ja veden hörpytys ei auta..
817721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Anna vauvalle sitruuna tai puolukka mehua. Puolukka toimi meillä paremmin.

Äänestä

Puolukkamehun tulee olla sokeroimatonta. Itse keitin omista puolukoista mehua johon en laittanut sokeria joukkoon ja meillä tehosi. Parina päivänä ja aika usein kielelle muutama tippa. Lusikan kärjellisen itse laitoin.

Äänestä

Juuh,puolukkaa kannattaa kokeilla!kaupasta pakastealtaasta löytää,sitä survot vaan kuppiin ja kastelet tutin siinä!tuttiin saa jäähä puolukka "kökköjä"=)Mutta jos ei auta niin kannattaa ottaa neuvolaan yhteyttä niin saa lapsenne siihen lääkettä.Tsemppiä

Äänestä

Onko siitä valkoisesta töhnästä sitte jotaki haittaa. Minä kun olen ajatellut, että se kuulu asiaan. Ei kait kolmeviikkoiselle saa sitruunaa mennä antaan! Häh!

Äänestä
  • Lisääntyessään siitä kyllä saattaa olla haittaa. sehän hiivasientä. Jos sitä tulee paljon yleensä määrätään siihen lääke. Ensin koitetaan noilla kotikonsteilla. Joko sitruunamehulla, puolukkamehulla tai vichy vedellä. Ihan pieni tippa tiputetaan lapsen suuhun. Ja joka syötön jälkeen annetaan teelusikallinen keitettyä vettä suun huuhtomiseksi. Maito joka jää suuhun kiihdyttää hiivasienen kasvua. Monet laittaa mehua tuttiin, mutta toiset asiantuntijat eivät sitä suosittele, haurastuttaa tuttia ja lapsi ei saisi tottua, että tutti maistuu jollekin. En sitten tiedä.

    Äänestä

  • Sammas kannattaa hoitaa pois heti alkuvaiheessa,enentyy nopeasti,on kipeä ja vaikeuttaa imemistä.Mielummin annan puolukkaa,vichyä tms.kun kuuntelen suukipeää, nälkäistä huonosti imevää lasta.Itse hoidan pyyhkimällä suun vichyyn kastetulla harsolla.

    Äänestä

Meillä käytettiin neuvolasta saadun vinkin mukaan vichy-vettä ja hyvin toimi. Annettiin aina pikku tippa lusikalla syömisen jälkeen. Jos imetät voit sivellä rinnan vichyllä ennen imetystä.

Äänestä

kannattaa hoitaa pois.helppoja kikkoja on.voi vaikeuttaa syömistä jos oikein pahaksi äitiytyy..kuulin et musta kahvi ois kans hyvä.siisvaikka pumpulipuikolla sivellä kielelle ja suulakeen/poskiin.puolukka on kans hyvä.jos ei auta niin sit reseptillä saa daktaringeeliä jota viikon ajan käytetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

miten saa vauvan kielestä ne valkoset töhnät pois? vauvalla ikää 3 vko..ja veden hörpytys ei auta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu