Onko täällä muita,jotka eivät pidä lainkaan Don Rosan aku ankka sarjakuvista?
Minä olen yksi niistä. Don Rosa on tehnyt Aku Ankasta todellisen surkimuksen,jota kaikki haukkuvat,sättivät ja hakkaavat. Liika on liikaa.
Samoin ankanpoikien suhteen.He eivät ole Rosan sarjakuvissa tavallisia,hauskoja,hulluttelevia keppostentekijöitä,vaan järisyttävän tylsiä käveleviä tietosanakirjoja. Ankanpojat tietävät kaikesta kaiken ja ovat niin fiksuja,että oikein inhottaa. Missä ne hauskat rasavillikot ovat???
Don Rosan sarjikset ovat surkeita! Tämä on mielipiteeni. Teidän?
Don Rosa=En pidä!
13
2484
Vastaukset
...pidän Rosasta. Hän on uskaltautunut uudistamaan Aku Ankkaa virkistävällä tavalla antamalla hahmoille historian ja jopa vanhemmat.
Roopen värikäs menneisyys kannatti tehdä tarinoiksi, vaikka edelleen paras Roopen taustoja käsittelevä tarina onkin Barksin upea Takaisin Klondikeen.
Rosa on kuvannut myös kuolemaa. Ja mahdollisesti piirtänyt ankkamaailman ensimmäisen paskahuusin.
Ne kaikkitietävät sudenpennut on tietääkseni kuitenkin ihan Carl Barksin luomuksia. Barksin tarinoissa kyllä esiintyi myös ne rasavillit veljeksetkin.
Jos minun pitää tehdä valinta näiden kahden taiteilijan väliltä, valitsen Carl Barksin. Barksin kynistä on lähtöisin nyky-Aku. Rosan kaikki tarinat perustuvat Barksin alunperin luomiin asetelmiin.
Minulle suurimmat Disney-piirtäjät ovat:
- Carl Barks
- Al Taliaferro
- Romano Scarpa
- Don Rosa- molonder
on jeesus ja carl barks on jumala. uskon ankkaan
- moi
Mää kyllä pidän Don Rosasta. Sen piirtämät sarjakuvat on yksityiskohtasia ja hauskoja. Lisäksi hän on osannut luoda Ankoille sukulaisia ja menneisyyden, ja kirjoittaa siitä hienoja tarinoita. Tietääkö muuten kukaan milloin on ilmestynyt Suomessa Carl Barksin Takasin Klondikeen? Tahtoisin lukea sen...
Se on julkaistu pariinkin otteeseen. Jatkosarjana 1980-luvun alussa ja myöhemmin omana numeronaan, muistaakseni tilaaja-lahjana.
- missfresh
Takaisin Klondikeen on ilmestynyt Aku Ankassa vuonna 1981, kolmessa ensimmäisessä numerossa, sekä neljännesvuosikerrassa ja puolivuosikerrassa. Tarina on ilmestynyt tietääkseni muutaman kerran Roope Sedässäkin.
Voit myös katsoa itse täältä: http://coa.inducks.org
- don ruusu
Äijä piirtää surkeasti ja pilaa kaikki Barksin tarinat piirtämällä ankoille historian. Verratkaa nyt noiden jälkeä! Barks on ylivertainen sekä piirtäjänä että tarinaniskijänä. Se on todella harvinaista (Rosa ei ole kumpaakaan), kuten osoittaa Asterix ja Lucky Luke -sarjojen kohtalo Goscinnyn kuoltua!
- doh
Äijä piirtää muuten paljon paljon yksityiskohtaisemmin, kuin barks. Tarinoissa on sarkasmia ja huumoria myös paljon enemmän.
oppikaa lukemaan sarjakuvia paskat!! - Vitun kivet
Ei saatana, työntäkää ny sormi perseeseen talit
- jedi merry
Haista **************!!!!!
- Apu Ankka
Don Rosa ei piirrä ankkoja ollenkaan niin hyvin kuin Barks. Olen samaa mieltä.
- jedi merry
Don Rosa on PARAS!!!
- Anonyymi
Minä pidän Don Rosan tarinoista. Uransa alussa 80-luvulla jälki oli vielä karkeaa. Varsinkin 90-luvulla äijä oli tikissä, laatu oli timanttia. Valitettavasti jostain syystä 2000- luvulla laatu laski, tarinat on piirretty laiskasti.
- Anonyymi
Don Rosalla hienoja yksityiskohtia ja tarinat kovaa tasoa. Italaisilla mukava piirrostyyli , sopii mukavasti Aku Ankan maailmaan. Erityisesti Topolino on miellyttävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242948Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342018MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995