Don Rosa=En pidä!

Aina19

Onko täällä muita,jotka eivät pidä lainkaan Don Rosan aku ankka sarjakuvista?
Minä olen yksi niistä. Don Rosa on tehnyt Aku Ankasta todellisen surkimuksen,jota kaikki haukkuvat,sättivät ja hakkaavat. Liika on liikaa.
Samoin ankanpoikien suhteen.He eivät ole Rosan sarjakuvissa tavallisia,hauskoja,hulluttelevia keppostentekijöitä,vaan järisyttävän tylsiä käveleviä tietosanakirjoja. Ankanpojat tietävät kaikesta kaiken ja ovat niin fiksuja,että oikein inhottaa. Missä ne hauskat rasavillikot ovat???
Don Rosan sarjikset ovat surkeita! Tämä on mielipiteeni. Teidän?

13

2273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...pidän Rosasta. Hän on uskaltautunut uudistamaan Aku Ankkaa virkistävällä tavalla antamalla hahmoille historian ja jopa vanhemmat.

      Roopen värikäs menneisyys kannatti tehdä tarinoiksi, vaikka edelleen paras Roopen taustoja käsittelevä tarina onkin Barksin upea Takaisin Klondikeen.

      Rosa on kuvannut myös kuolemaa. Ja mahdollisesti piirtänyt ankkamaailman ensimmäisen paskahuusin.

      Ne kaikkitietävät sudenpennut on tietääkseni kuitenkin ihan Carl Barksin luomuksia. Barksin tarinoissa kyllä esiintyi myös ne rasavillit veljeksetkin.

      Jos minun pitää tehdä valinta näiden kahden taiteilijan väliltä, valitsen Carl Barksin. Barksin kynistä on lähtöisin nyky-Aku. Rosan kaikki tarinat perustuvat Barksin alunperin luomiin asetelmiin.

      Minulle suurimmat Disney-piirtäjät ovat:
      - Carl Barks
      - Al Taliaferro
      - Romano Scarpa
      - Don Rosa

    • molonder

      on jeesus ja carl barks on jumala. uskon ankkaan

    • moi

      Mää kyllä pidän Don Rosasta. Sen piirtämät sarjakuvat on yksityiskohtasia ja hauskoja. Lisäksi hän on osannut luoda Ankoille sukulaisia ja menneisyyden, ja kirjoittaa siitä hienoja tarinoita. Tietääkö muuten kukaan milloin on ilmestynyt Suomessa Carl Barksin Takasin Klondikeen? Tahtoisin lukea sen...

      • Se on julkaistu pariinkin otteeseen. Jatkosarjana 1980-luvun alussa ja myöhemmin omana numeronaan, muistaakseni tilaaja-lahjana.


      • missfresh

        Takaisin Klondikeen on ilmestynyt Aku Ankassa vuonna 1981, kolmessa ensimmäisessä numerossa, sekä neljännesvuosikerrassa ja puolivuosikerrassa. Tarina on ilmestynyt tietääkseni muutaman kerran Roope Sedässäkin.

        Voit myös katsoa itse täältä: http://coa.inducks.org


    • don ruusu

      Äijä piirtää surkeasti ja pilaa kaikki Barksin tarinat piirtämällä ankoille historian. Verratkaa nyt noiden jälkeä! Barks on ylivertainen sekä piirtäjänä että tarinaniskijänä. Se on todella harvinaista (Rosa ei ole kumpaakaan), kuten osoittaa Asterix ja Lucky Luke -sarjojen kohtalo Goscinnyn kuoltua!

      • doh

        Äijä piirtää muuten paljon paljon yksityiskohtaisemmin, kuin barks. Tarinoissa on sarkasmia ja huumoria myös paljon enemmän.
        oppikaa lukemaan sarjakuvia paskat!!


      • Vitun kivet

        Ei saatana, työntäkää ny sormi perseeseen talit


      • jedi merry

        Haista **************!!!!!


    • Apu Ankka

      Don Rosa ei piirrä ankkoja ollenkaan niin hyvin kuin Barks. Olen samaa mieltä.

    • jedi merry

      Don Rosa on PARAS!!!

    • Anonyymi

      Minä pidän Don Rosan tarinoista. Uransa alussa 80-luvulla jälki oli vielä karkeaa. Varsinkin 90-luvulla äijä oli tikissä, laatu oli timanttia. Valitettavasti jostain syystä 2000- luvulla laatu laski, tarinat on piirretty laiskasti.

    • Anonyymi

      Don Rosalla hienoja yksityiskohtia ja tarinat kovaa tasoa. Italaisilla mukava piirrostyyli , sopii mukavasti Aku Ankan maailmaan. Erityisesti Topolino on miellyttävä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe