Pitäisi laittaa uudet kesärenkaat mondeo stw ghia -03. Ensiasennusrenkaina on ollut Pirellin P6000 (205/55 R16H), nyt olen katsellut Michelinin energy tai Goodyearin Hydragrip renkaita. Minkälaisia kokemuksia muilla ?
Mitkä kesärenkaat Mondeon alle ?
Kapu
1311713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos haluat huippurenkaan kohtuuhinnalla ja pidemmäksi aikaa,kysy ihmeessä ventus K104 jota ainakin vianor myy.
itselläni kokemuksia useamman sarjan verran ja pesee pirellit,bridgestonet sun muut mennen tullen. Melutaso pienempi,ominaisuudet ei ollenkaan heikommat,kilometrejä muihin verrattuna 40% enemmän (225/45 17)
Auto Bildin- testin voitti Hankook Ventus K105 renkaat. Hinta n.60% Nokian/muiden renkaista...joten saat kahdet renkaat yksien hinnalla...
Micheliniltä kannattaisi valita ennemmin Pilot Primacy, Energy voi olla ison auton alla vähän "löysä". Itsellä ainakin Primacy toimi hyvin Mondeon alla.
Vaihdoin Pilot Primacyt alle ja mietiskelin seuravaa. Pitäiskö oikea ja vasemmalle puolelle olla omat kuviot, minulla kaikki 4kpl on samanlaisia, jolloin toisella puolella kuvio on väärin päin, onko näin vai onko minulla väärät kummit toisella puolella?
että se puoli tulee ulkopuolelle. Se muuten lukee renkaan ulkokehällä ja pitää tulla auton ulkopuolelta näkyviin. Pyörimissuunta saa olla miten vain.
Ostin nuo Primacyt keskiviikkona ja ovat loistavan hyvät renkaat verrattuna Bridgestone Turanzaan, jotka oli uutena alla. Michelinin rengas on täysin äänetön verrattuna Bridgestoneen.
Joo, kyllä outside on kuten pitää ja pääurat lähempänä ulkoreunaa.
Mielenkiintoista vaan että tuo "nuolen" muotoinen kuvio on "oikein / värin" päin riippuen kummalla puolella.
Esim tämä http://www.michelin.fi/fi/auto/auto_produit_pilot_primacy.jsp
Tulisi mielestäni olla vasemmalla puolen, mutta jos laitat oikealle "nuolikuvio" väärinpäin....
mie pläjäytin ostaa ku ee ollu paljoo 57 ekee kappale saksan maalta. tosin ee saa ennää näin halvalla.
Minä meinaan ostaa Mondeoon Conti Premium Contact 2 renkaat.
Onko mielipiteitä noista?
on että ovat pahan äänekkäät!!
Vaihdettuani syksyllä contin kitkoihin muuttui meno kuin sukkasilleen, ja ajo-ominaisuudet myös parani.
Itse en laita enää ikinä, enkä ymmärrä mistä ne hyvät testipisteet ominaisuuksista on tulleet? on kuulemma saanut hyvät pisteet.
Tuli sitten hankittua Michelin Pilot Primacy, (205/55 R16H) kesärenkaiksi ja viikon ovat olleet alla ja ainakin kärryn vedossa tuntuneet toimivilta renkailta.
Joo nuo primasyt olen ajatellut laittaa minäkin seuraaviksi kumeiksi, kunhan sais kulutettua nuo entiset loppuun.
Nehän sai hyvät pisteet kaikesta muusta paitsi vesiliirto ominaisuuksista.
Ajettavuus, pito ja meluttomuus huippua.
Kyse siis TM:n testistä nro 5/06.
60 sarjalaiset ovat hiljaisemmat, mukvammat, paremman näköiset, säästävät polttoainetta jne.
Paikka pitää vain valita, koska jotkut liikkeet rokottaa "erikoiskoosta"
Jusa