monesti ajatellaan että alkoholi parantaa haavat. myäs itse ajattelin ja ajattelen vieläkin niin. jokin aika sitten aloitin rankan ryyppäämisen,se loppui kun aloitin txt erään aivan ihanan pojan kanssa. noh..tänään kuulin häneltä itseltään,että hän tykkää musta,ehdotin sille et mentäis kimppaan,mut sain pakit...:( se sano ettei se osaa olla kenenkää kanssa vakisuhteessa..:/ nyt sitten taas ryyppääminen jatkui..! ei voi olla mahollista..miks se on nii vaikeeta sitoutuu??vastatkaa kaikki jotka luette,koska mun on pakko saada tietää!
ei valinnan varaa..
miranski
2293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ajattele, et se poika on järkevä, niin ku se onki. on vaikeet miettii niin, mut niin vaan on. mäki oon lähipäivin miettiny, et on sitoutuminen kyl vaikeet, etenki jos on alle 18, ei voi vaatii, et kaikki haluis seukata. älä ota sitä liian henkilökohtasesti. mä pelkään esim. sitoutumista sen takii ku en osais olla sen toisen ihmisen kaa, enkä osais ehkä ottaa sitä tarpeeks huomioon. teini-ikäsenä mun pitäis viel keskittyy opiskeluun. sulle mä annan vinkin. kannattaa ryyppäämisen sijaan vaikka piirtää (sillon rauhottuu) vaik ei osaiskaa piirtää, tai opiskella, koska seki "rauhottaa", koska sillon ei keskity omiin ongelmiin vaan tekstiin ja samalla oppii ne asiat eikä tartte lukee kokeisiin niin paljoo. alkoholi ei pelasta sua ainakaan. se vaan vie sulta kaiken. niin kauan ku ryyppäät, nii kauan et "kehity", ainakaan henkisesti. toivon, et lopettaisit heti ja alottaisit vaik jonku uuden harrastuksen (just vaik piirtäminen ja opiskelu). kyl noist poikajutuist pääsee yli (kokemusta kyllä on) ja on paljon parempi mieli ku koulu menee paremmin. okei, mä oon tällanen "pakko saada hyvä todistus", mut en nää siinä mitään pahaa. se on vaan hyvä jos pääsee opiskeleen jatkoski hyväs laitokses ja sit sais hyvän ammatin, jost nauttii, et vois nauttii ylipäätään elämästäkin.
toivottavasti täst "terapiast" oli ees jotain hyötyy. toivotan sulle onnea ja toivon todellatodella paljon, ettet jois. ehkä joillekin sun kavereille tai joillekin se lopettaminen ei oo tärkeetä, mut mulle sä oot tärkee ja haluun et sun elämä menis raiteilleen. :)
Uskomattoman kohteliasta ja asiallista palautetta! Ihanaa että näin mukavia ihmisiä löytyy vielä! =)
Juominen ei kannata, ei etenkään nuorena koska silloin opiskelu on etusijalla. Onnea ja menestystä sinulle! Olen itsekkin vasta 15 vuotias ja tiedän millainen nykynuorten meno on.