rintapumpuista

weeti

Hei!
Olisi tarkoitus ostaa rintapumppu ja prismassa huomasin emma-merkkisen ja nyt mietinkin onko hyvä ostos.Eli "käyttäjäkokemuksia" kaivataan,myös muiltakin merkeiltä.Joten rintapumppujen omistajat laittakaa kokemuksianne,kiitos!

14

15974

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äityli ja vaavi 6.5kk

      oli ainu merkkinen rintapumppu ja mielestäni se oli hyvä

    • mini electric

      manual brestpump hyvin kätevä,niistää kahden desin pullon aika vauhtia ja sitten ne toiset puolet...miehelläsi tulee hymy väkisin meinaan kun se ei ole mikään HILJAINEN laite:-)ääni muistuttaa lähinnä pienen paineilmakompressorin ääntä.

    • ABC

      Mulla on Aventin rintapumppu (käsikäyttöinen) ja olen tykännyt. Helppokäyttöinen ja nopea.

    • rintapummpuna

      Sähkökäytöinen Ainu Medela ja on eri hyvä.

    • Lellu26

      Älä vaan missään nimessä osta sitä emma pumppua...mulla oli sellainen ja en tykännyt imu oli olematon ja sitä sai hakea kauan..sitten yhtäkkiä kesken pumppauksen se meni rikki siis imut katos eikä pumppu ollut ees 2kk käytössä..

      sitten ostin Ainu medela käsipumpun ja se on mun mielestä tosi hyvä..se on käytössä joka päivä ainakin mulla ku pumppaan pottu maidot sillä ja välillä muutenkin jos tuntuu siltä et pumppua tarvii..mun mielestä ainun tekniikka on paljon parempi ja etenkin luotettavampi kun sen emman..

    • äippä

      Ostin Ensin Emman pumpun prismasta mutten saanu sillä mitään aikaiseksi (mielestäni huono)ja sitten löysin Ainun meddela sähköisen pumpun euromarketista (suht edullisesti!) ja siihen olen ollut tyytyväinen =)

    • Mampsu

      Hei,

      Hankin ystävieni suosituksesta käsikäyttöisen Avent -pumpun ja olen ollut siihen varsin tyytyväinen. Pumpun erikoisuus on rintaa vasten tulevaan suppiloon kiinnitettävä silikoniosa, joka pehmentää imua ja stimuloi rintaa tuottamaan maitoa paremmin. Emman pumpun tavoin, tätäkin voi käyttää yhdellä kädellä.

      Aventin pumpulla pärjäsin melko hyvin, kunnes aloin kaipaamaan sähkökäyttöistä. Hankin Ainun Medelan ja se toimi oikein hyvin, mutta harmittelin em. silikoniosan puuttumista. Näppäränä naisena keksin kokeilla Aventin osaa tähän ja se sopi. Viimeisen silauksen antaa Ainun pieni Marimekkokuosinen tuttipullo, joka sopii pumppuun.
      Nyt minulla on kerrassaan loistava kapistus, jota en voi olla suosittelematta :)

      • Tähti

        Mulla oli Emma rintapumppu käytössä vain 5 viikkoa kunnes yhtäkkiä hajosi nyt juhannuksena ja kiva ku vauva ei saanut imuotetta (matalat nänninpäät) niin rinnat meinasi räjähtää, ku kaikki kaupat vielä kiinni.

        Joku osa irtosi niin, ettei enää pumppuun tullut mitään imua. Muutenkin pumppu oli huono eikä maitoa saanut kunnolla tulemaan. Lisäksi joutui painamaan kahvasta lujaa. Maitoa tuli 20 min pumppauksella yhteensä ehkä 20 milliä.

        Sitten ostin tänään Stockmannilta Avent rintapumpun 60 e(käsikäyttöinen) ja aivan loistava!!! Maitoa lähti heti suihkuamaan, pumppaus ei ollut työlästä eikä sattunut yhtään. Hetkessä sain 80 milliä pulloon. Nyt kun vertaa tuohon Emma rintapumppuun eroa on kuin yöllä ja päivällä.

        Lisäksi Avent rintapumppuun tuli vuoden takuu. Eli rahat meni aivan hukkaan, ku ostin aiemmin ton Emma rintapumpun.


    • Grrrrrrrrrrrrrrrrr

      Juu hommattiin tuo käsikäyttöinen EMMA rintapumppu Lastentarvikeliikeestä Niittykummusta (28€). Hajosi 2 viikon jälkeen (imu katosi täysin). Ajateltiin, että pullo halkesi kierteen kohdalta kun vähän näytti siltä ja ostettiin toinen samanlainen, kun edullisesti Prismasta sai (18€). Tämä hajosi 5 päivän käytön jälkeen. Sama vika, imu vain katoaa yks kaks. Älkää vain ostako kyseistä pumppua.

    • harmistunut

      En todellakaan suosittele!
      Rahat meni hukkaan!
      Pumpussa ei ole minkäänlaista syklistä pumppausta, vaan laite imee koko ajan. Imutehoa voi kyllä säätää, ite en saanu sitä millään hyväksi. Oma rintani ei tykänny yhtään pistävästä jatkuvasta imusta, ja pienemmällä imulla maitoa ei tullut.
      Ehkä rinnoissa voi olla eroa, ja jollekin tämä sopii.
      Laite surisi kuin vanha huono parranajokone! Ja taisin saada 5ml pullonpohjalle.

      Mieheni kävi Lastentarvikeliikkeestä ostamassa laitteen, myyjä oli kertonut, ettei siinä ole imutehon säädintä vaikka paketissa niin lukikin. Kun soitin perään ja kysyin syklittömyydestä niin juuri sitä oli kuulemma tarkoittanut. Kun jouduin neuvolan lainapumpun palauttamaan, niin tähänhätään tuo laite ei toiminut lainkaan. Käsipumppu on paljon miellyttävämpi ja tehokkaampi.

    • avent

      Elikkäs mulla toi Philipsin Avent Isis käsikäyttöinen rintapumppu. Maksaa n. 50euroa. Todella hyvä pumppu, maitoa saa helposti tulemaan, jos on maitoa mitä pumpata. Itsellä ei mahtunu nänni tarpeeksi syvälle mukana tulevan silikonityynyn kanssa, matala nänni mulla. Valu maidot ulos. Ilman sitä tyynyä onnistui loistavasti. Myös aventin tuttipullot ja pullotutit todella hyviä. Meillä vauva ei suostu syömään muista pullotuteista kun sellasistä pöyreäpäisistä. Suosittelen koko Avent-sarjaa.

    • Mio80

      Vein takaisin emma pumpun. En edes saanut edes 1ml. Ostan joko muu, en tiedä vielä mikä... ehkä avent tai sit ainun.

      • pemppis

        emma rintapumppu. Käyttäjissä vika jos ei toimi. Ite ollu tyytyväinen Emman pumppuun. 4 min saa sen 75-100 ml pumpattua. 3 kk ollu pumppu käytössä ja toimii hyvin.


      • Anonyymi
        pemppis kirjoitti:

        emma rintapumppu. Käyttäjissä vika jos ei toimi. Ite ollu tyytyväinen Emman pumppuun. 4 min saa sen 75-100 ml pumpattua. 3 kk ollu pumppu käytössä ja toimii hyvin.

        Miten?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      880
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      657
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      637
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      595
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      532
    9. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    10. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    11. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      517
    12. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    13. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      505
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      496
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      481
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      439
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      389
    Aihe