Eikös kristin uskon mukaan ihminen mene taivaaseen, heti kun kuolee ja saa sitte nauttia loputtomiin siellä, jos on kristitty.
KRISTIN USKOSTA
4
540
Vastaukset
- Minttu sekä ville
Jo esikoulun kristitty täti väitti meille lapsille, että kun kuolee niin pääsee taivaaseen, ja jos on oikein syntinen joutuu helvettiin, muistaakseni.
Yks koulun kristitty opettaja sano, että siellä on varmaan sellanen systeemi, että ihmiset on jonossa siellä ja ne käy ensin sen tuomion läpi ja sitte aah taivaassa saan ikuisen levon, suunnilleen.
Jeesus sanoo aina sitämukaa ku se jono etenee niille jonossa olijoille että sinä menet tuonne ja sinä menet tuonne.
Voi ku se oiskii noin yksinkertaista.
Sit yks kristitty mummo kuvittelee että sen kuollu mies aina välillä huhuilee ja kuttuu sitä taivaaseen. Että TULE TÄNNE! Sieltä.
Se mummo vissii uskoo, että se on päässy taivaasee se sen mies, vaikka se oli syntinen kuin mikä. Se mies oli sellanen että sen miälestä taivaasta voi ostaa paikan rahalla.
Se oli rikas ja veti työläisten tileistä omaan liiviin huomattavia summia rahaa. Se kävi myös kinkereillä, ja ilmeisesti oli sitä tyyppiä, että kyllä se jumala armahtaa kú voi aina anteeks pyytää. Se mulkkuili joka päivä toisille ihmisille, vaikka oli kristitty. - kielipoliisi
Kristinusko kirjoitetaan yhteen.
Tällä kertaa saat vain varoituksen, ensi kerralla se on jo sakkoja.- Kielikomisario
"Tällä kertaa saat vain varoituksen, ensi kerralla se on jo sakkoja."
Tuo lause on kirjoitettu väärin. Nuo kaksi virkettä eivät muodosta lausetta eli tuon pilkun paikalle tulisi laittaa piste tai sivulauseen aloittava rinnastuskonjuktio.
Tällä kertaa saat vain varoituksen, mutta ensi kerralla vien virkamerkkisi. - Minttu sekä ville
Kielikomisario kirjoitti:
"Tällä kertaa saat vain varoituksen, ensi kerralla se on jo sakkoja."
Tuo lause on kirjoitettu väärin. Nuo kaksi virkettä eivät muodosta lausetta eli tuon pilkun paikalle tulisi laittaa piste tai sivulauseen aloittava rinnastuskonjuktio.
Tällä kertaa saat vain varoituksen, mutta ensi kerralla vien virkamerkkisi.Kielikomisario. Me ollaan Minttu sekä Ville, ja me ollaan kirjoitus häiriöisii, joten tollasel sanapoliisil ei olis oikeutta antaa meille sakkoja. Ja kyseessähän on vain pelkkä sana!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291889Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651870Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3721692Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151229Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121111
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81046- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks50981