Escort 1,3 Laser -88

järkiauto?

Haussa noin 60 kmt suuntaansa työmatka-ajoon halpa hyväajettavuuksinen sakemanniauto, halvalla sais noita eka polven etuveto-esortteja. Kiikarissa olis yksi naapurin -88 1,3 Laser, jossa joku erikoisverhoilu, 5-vaihde ja pikku lisuketta, ajettu noin 230 tkm. Kone käy ja kukkuu, tosin rahisee tyhjäkäynnillä. Kehuu että vähällä menee, 5-6 litralla!

Mitäs mieltä, ostanko vai jätänkö?

4

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksen syvällä rintaään...

      eivät ole edes corollan tasoa.. ja talvella vielä heikommat..

      rahina voi tulla kytkimen painelaakerista..

    • osta pois

      ihan hyvä peli se on, eikä mene metsään kun vilkaisee muualle, niinkuin corolla jonka ohjaus on ihan perseestä.

      • simbe

        Moi

        Mulla on ollu -88 mallinen 1.3 laser. Se oli mun eka auto. Olin tyytyväinen koko sen ajan kun se mulla oli 99-02. Nyt auto on mun pikkuveljellä. Eli ei kauas ole päässyt.

        No minun aikana ei merkittäviä vikoja ollut. Jotain kuluvaa osaa tietty. Silloin autolla oli ajettu vajaa 200tkm. Kulutus oli kyllä muistaakseni yli 7l/100km. Minulla oli melko paljon lyhyttä kaupunki ajoa.

        Nykyisellään auton suurimpia ongelmia on korin ruostuminen se kylläkin ainoastaan autoa katsastettaessa. Muutoin se ei ole silmää häirinnyt. Myös mottorin päästöjen kanssa on joskus jouduttu huoltoon menemään. Katsastusten välillä ei ole murheita ollut kuin harvoin. Talvella ehkä käynnistys ongelmia. Kuivaa paperia tai rätti mukana ja kun on kuivannut virranjakajan kannen niin on käynnistynyt. Näin on käynyt vain erityisen sateisella ilmalla.

        Ajo-ominaisuuksista... En ole riittävän kokenut vertaamaan muihin vastaaviin autoihin mutta eiköhän se ole yhtä hyvä kuin huonokin. Tosiasiat täytyy muistaa!

        Mikä on auton hinta? Mitä se on maksanut uutena? Ei kuulunut sen ajan kalleimpiin ja parhaiten varusteltuihin. Ollut aina "pikku auto". Mitä sen ajo-ominaisuuksilta voi siis odottaa?

        Eli ajo-ominaisuuksia mietittäessä on mielestäni otettava lähtökohdat huomioon. Jos haluaa enemmän niin kannattaa kurkistaa lompakkoon. Sieltä sitten selviää millaisen ajopelin voi hankkia.

        simo


    • ostaosta

      Kävin hakee tohon pihaan 1.4 vm-86. Ei maksanut mitään. Pari päivää oon ajellut ja yllättynyt positiivisesti. Ohjaus napakka ja alusta yllättävän hyvä, noin niinkuin ilmaiseksi autoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1008
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      865
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      196
      720
    Aihe