Haussa noin 60 kmt suuntaansa työmatka-ajoon halpa hyväajettavuuksinen sakemanniauto, halvalla sais noita eka polven etuveto-esortteja. Kiikarissa olis yksi naapurin -88 1,3 Laser, jossa joku erikoisverhoilu, 5-vaihde ja pikku lisuketta, ajettu noin 230 tkm. Kone käy ja kukkuu, tosin rahisee tyhjäkäynnillä. Kehuu että vähällä menee, 5-6 litralla!
Mitäs mieltä, ostanko vai jätänkö?
Escort 1,3 Laser -88
4
512
Vastaukset
- kokemuksen syvällä rintaään...
eivät ole edes corollan tasoa.. ja talvella vielä heikommat..
rahina voi tulla kytkimen painelaakerista.. - osta pois
ihan hyvä peli se on, eikä mene metsään kun vilkaisee muualle, niinkuin corolla jonka ohjaus on ihan perseestä.
- simbe
Moi
Mulla on ollu -88 mallinen 1.3 laser. Se oli mun eka auto. Olin tyytyväinen koko sen ajan kun se mulla oli 99-02. Nyt auto on mun pikkuveljellä. Eli ei kauas ole päässyt.
No minun aikana ei merkittäviä vikoja ollut. Jotain kuluvaa osaa tietty. Silloin autolla oli ajettu vajaa 200tkm. Kulutus oli kyllä muistaakseni yli 7l/100km. Minulla oli melko paljon lyhyttä kaupunki ajoa.
Nykyisellään auton suurimpia ongelmia on korin ruostuminen se kylläkin ainoastaan autoa katsastettaessa. Muutoin se ei ole silmää häirinnyt. Myös mottorin päästöjen kanssa on joskus jouduttu huoltoon menemään. Katsastusten välillä ei ole murheita ollut kuin harvoin. Talvella ehkä käynnistys ongelmia. Kuivaa paperia tai rätti mukana ja kun on kuivannut virranjakajan kannen niin on käynnistynyt. Näin on käynyt vain erityisen sateisella ilmalla.
Ajo-ominaisuuksista... En ole riittävän kokenut vertaamaan muihin vastaaviin autoihin mutta eiköhän se ole yhtä hyvä kuin huonokin. Tosiasiat täytyy muistaa!
Mikä on auton hinta? Mitä se on maksanut uutena? Ei kuulunut sen ajan kalleimpiin ja parhaiten varusteltuihin. Ollut aina "pikku auto". Mitä sen ajo-ominaisuuksilta voi siis odottaa?
Eli ajo-ominaisuuksia mietittäessä on mielestäni otettava lähtökohdat huomioon. Jos haluaa enemmän niin kannattaa kurkistaa lompakkoon. Sieltä sitten selviää millaisen ajopelin voi hankkia.
simo
- ostaosta
Kävin hakee tohon pihaan 1.4 vm-86. Ei maksanut mitään. Pari päivää oon ajellut ja yllättynyt positiivisesti. Ohjaus napakka ja alusta yllättävän hyvä, noin niinkuin ilmaiseksi autoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297450Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796301SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842022Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310