elikkä kysymys kuuluu näin: Paljonko teillä keskimäärin menee kuukaudessa rahaa yhden tai kahden kissan perus ylläpitoon??
tahtoisin kovasti kissan tai pari, mutta mietityttää tuo rahallinen puoli kun olen toistaiseksi työtön....
tahtoisin kovasti kissan tai pari, mutta mietityttää tuo rahallinen puoli kun olen toistaiseksi työtön....
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meillä on kaksi kissaa tyttö ja poika, sisarukset!
kohta vuoden vanhat! rahan menoa en ole juuri laskenut mutt näin äkkiä mietittynä menis noin: 8e/ viikossa nyt kun käytän kristalli "hiekkaa" ja syö neljä purkkia latzia..( sekaan laitan keitettyä riisiä) yksi purkki kestää korkeintaan kaksi päivää! mutta kustannuksissa, voi säästää kyllä, ostaa halpaa hiekkaa, esim: puu pelletit on halpoja, ja ruuan jos tekee itse.
Jos otetaan pelkät käyttökustannukset, niin siinä menee noin whiskas purkillinen 400g päivässä ja säkillinen 20 kg hiekkaa kuussa kissaa kohti. Sehän tekee ruoka n. 30€ ja hiekka 14 € suurin piirtein. Lisäksi lääkärikulut sekä muut tarvikkeet.
Meillä on kaksi karvatassua.
Kun vielä söivät tavallista ruokaa, nykyään toinen erikoisruualla. Niin meillä kulut arviolta:
15e kissanhiekka
15e purkkiruoka (pääasiassa Animondaa)
10-15e kuivaruoka (Royal Caninin Indooria 10kg:n säkin ostin kerrallaan, riitti 4-5kk kahdella kissalla)
sitten päälle vielä ajoittainen tuoreruoka, sisälmyksiä siis.
annan ajoittain Pirskattia (vitamiineja =)
Nykyään kulut on melkein tuplaantuneet ruokien osalta kun on toi ruokavalio.
Rokotuksiin kuluu n.100e vuodessa kun niillä on ihan eriaikaan rokotukset, muuten selviäis varmaan
70e vuodessa jos sais samaan aikaan viedä.
Elikäs jos siis noi kaikki lasketaan ja jaetaan per kuukausi niin n. 50-60e/kk
Yhden kissan kulut olis varmaan lähellä samaa, kun ei mun mielestä kuluja tullut toisen kissan mukana juurikaan lisää.
Tietysti ensin on kallista, jos ottaa pentuja kun tulee kaksi rokotustaperäkkäin ja useampi madotus, sterilointi/kastrointi, mutta kulut pienenee kyllä kisujen ensimmäisen elinvuoden jälkeen.
rahaa kuluu, kun etsii kissoilleen sopivaa tuotteita ym.. mutta sitten rupeaa tasaantumaan. yleensäkin kun hyödyntää tarjouksia ja ostaa isoja eriä tavaraa (esim. hiekkaa eläinkaupasta, turha lähikaupasta pikkupusseja...) meillä kaksi kisulia, ja kulut on noin 40-50€/kk rokotukset n.40€/per kisu/vuosi.itse olin opiskelija silloin kun otin kissani, ja pari kertaa tuli nostettua opintolainaa äkillisiä eläinlääkärikuluja varten....
Meillä on kaksi puolen vuoden vanhaa kissaa. Tietysti ensin menee kaikkeen tarpeelliseen "välineistöön" (hiekkis, ruokakupit, kuljetuskori jne.) enemmän rahaa, mutta sitten kun ne on hankittu, niin meillä on varmaan suurinpiirtein tällaisia kuukausikuluja:
Acanan raksut n.8€/kk
Muu ruoka n.25€/kk
Kissanhiekka (Rainbow valkoinen paakkuuntuva) 10€/kk
Leluja meillä ei juurikaan ostella, syystä että ne kuluvat aika hitaasti ja omatekoiset on parempia.
Eläinlääkärikuluja ei ole onneksi tullut muita kun leikkaukset ja madotus.
P.S. Mekin ollaan opiskelijoita...
Kaks poikaa ja tyttö=)
Leluihin menee kuukaudessa n. 10-20e, koska ne halutaan aina rikkoa.
Ruokaan menee
kuiva ruoka
liha
kala
märkäruoka yhteensä n. 50-60e riippuen mitä ostaa ja siksi kun pojat ovat vielä kasvuvaiheessa ruokaa menee paljon.
Kissanhiekka n. 25e kk
ELL kulut ´tästäpvä vuosi taakseppäin 970 e (rokotukset,sun muut yllättävät jutut) VISA vinkunut hyvällä tahdilla koska lähihoitajana palkkaa ei heru kovin paljoa.
Kait se on jotain kahden ja kolmenkympin välillä. Meillä syödään royal caninin raksuja ja raakaa lihaa, jonka ostan barffinetistä/kaupasta. Lisänä pirskatti. hiekkana everclean. 10kg pakkaus riittää pariksi kuukaudeksi. Tää on siis ihan ylläpitokustannukset. Sitten tietysti tulee päälle vielä rokotukset, madotukset yms.
Koskaan tullut edes laskettua.
Meillä menee 5 kisuun n. 25-40e kuukaudessa. Käytämme puupellettejä, sillä pisu ei puupelleteissä haise ja kisut tykkäävät enemmän. Normaaleja hiekkoja saa olla vaihtelemassa n. 4krt päivässä. Ja onhan pelletit halvempiakin 20 litraa maksaa n. 6e. Meillä tuo säkki kestää lähes kuukauden. Muroja ostetaan 1-2 säkkiä ( 2kilon) kuussa. Sekä tonnikalaa kisut syövät n. kerran viikossa (puuron seassa) , sekä kun kisunruokaa annetaan niin menee n. 2 purkkia päviässä, joskus hieman enemmän. Tosta meidän meinoista jos laskisi, niin menis n. 10-30e kuussa kahteen kisuun :)
Mielummin aina kaksi kisua kannattaa ottaa kuin yksi :) On toiseilleen seuraa :)
Meillä siis kisut toisinaan syövät esim nakkeja palasteltuna, tavallista makkaraa, jauhelihaa jne myös.
Ja rokotukset täällä meilläpäin (Satakunnassa) olivat juuri eilen, kun rokotuksissa käytiin koko konkkaronkka, siis 5 kisun kanssa, niin yhteensä maksoi 95e kaikki :) Eli halvalla päästiin :) Tosin joissakin paikoissa on n. 30e /kisu rokotus... Ja rokotushan on vuosittain. Sitten nuo madotukset sisäkissoilla on n. 4kk välein eli 3krt vuodessa. ja kahteen kisuun menee madotuksissa n. 10e kerta.
Mulla menee yhden kissan ylläpitoon... ostan kristallihiekkaa 5 euroa suunnilleen pussi, se pitää vaihtaa uuteen 20 päivän välein. Sit ruokaan menee ehkä 25 euroa kuukaudessa.