Rokotukset

Rokotetaanko pentuja ensimmäisen kerran 12 viikkoisina? Mikä rokotus tällöin annetaan? Entäpäs milloin seuraa rokotus ja mikä? Ja kuinka sitten jatketaan?
2443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

uusinta suositusta(lue:mielestäni lisä rahastusta)mutta olen aina rokotuttanut kaavalla:12vkoa,penikkatauti,parvo,ehkä tarttuva maksatulehdus,riippuu vähän rokotteesta.16 vkoa penikka,parvo ja rabies rokote.Tasan vuoden päästä uusinta kaikille ja jatkossa 2 vuoden välein.
Mutta tosiaan niitä uusiakin suosituksia on,parvoa ja penikkatautia ei saisi kuulemma laittaa samalla kuin rabiesta,eli lisää käyntejä vaan.Hyvin on meiltä taudit pysyneet poissa "vanhalla kaavalla"rokotettuina =)

Äänestä

Meillä Kaapo oli saanut 6viikkosena parvo rokotteen,
sit 12viikkosena kolmois rokote ja siitä kuukauden kuluttua tehosterokote.
Sitten taas kun koira täyttää vuoden niin rokotettavaks :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sande kirjoitti:

Rokotetaanko pentuja ensimmäisen kerran 12 viikkoisina? Mikä rokotus tällöin annetaan? Entäpäs milloin seuraa rokotus ja mikä? Ja kuinka sitten jatketaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu