Kun ei koskaan ole käynyt niin oisi niin mukava kun valaisisi mitä tuleman pitää..;)
Siis paikkana millainen? Onko nuoriso vai vanhemman väen paikka? Ostokset..onko oikeita kauppoja ja kauppakeskuksia vai pelkkiä tori ja kauppakujia? Ja sää..millanen sää juhannuksen tienoilla yleensä on..?
Onko lähellä (automatkan päässä) muita käymisen arvoisia paikkoja?
Kiitos taas teille ihanille ihmisille jotka jaksaa vaivautua maalaisjunttia valistamaan :)
- Lissu -
Siis paikkana millainen? Onko nuoriso vai vanhemman väen paikka? Ostokset..onko oikeita kauppoja ja kauppakeskuksia vai pelkkiä tori ja kauppakujia? Ja sää..millanen sää juhannuksen tienoilla yleensä on..?
Onko lähellä (automatkan päässä) muita käymisen arvoisia paikkoja?
Kiitos taas teille ihanille ihmisille jotka jaksaa vaivautua maalaisjunttia valistamaan :)
- Lissu -
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan kiva paikka :) Oltiin sieelä lokakuussa ja oliin niin nuoria kuin vanhempiakin ihmisiä. On kauppakeskuksia mutta lähinnä tuollaista turistikamaa. Suosittelen ehdottomasti San Fernandon Bella vista- ostoskeskusta Inglesissä! Siellä on ihan muotiliikkeitä ja enemmän paikallisiakin kuin keskustan turistikeskuksissa. Hintataso on suunnilleen sama kuin suomessa. Juhannuksena varmasti erinomainen, ehkä minulle jopa liian kuuma. Hellettä. Itse ainakin kävin Puerto ricossa, vähän rauhllisempi kohde kuin ingles. Jos olet shoppailija niin mene ihmeessä Las palmasiin! Saaren sisämaa on kaunista, joten sinne vaan! Hauskaa matkaa jos nyt sinne olet menossa =)
vähän kirjoitusvirheitä kun kirjoitin niin nopeasti...
Bella vista ostoskeskus on aivan turha paikka, en suosittele.
Jos olet kova shoppailija,niin ehdottomasti pitää mennä Vecindarioon,esim.Atlantico ostariin ja jos varaat päivän aikaa,niin pääkadun kaupat kannattaa myös käydä.Sieltä löytyy kenkiä,vaatteita,kultaa,elektroniikkaa ym..Saat katsella ja sovitella rauhassa,myyjät eivät häiritse eivätkä hauku vaikka et ostaisikaan mitään.Inglesistä pääsee bussilla no.90,66 ja 69 Atlatico-ostarin kulmalle ja pääkadulle no:25,36,01,ja 44.Taksi n.20 euroa.Matkan pituus n.20 km.,joten ei tartte välttämättä mennä Las Palmasiin ostosten takia jos ei halua muuten tutustua pääkaupunkiin.
Tulin viikko sitten Inglesistä, en olllut koskaan ennen käynyt Kanarialla. En pitänyt, se kaikki kaupallisuus oli luotaantyöntävää, kaupat pieniä ja surkeaa muovikrääsää ja 80-luvun kuosisia rytkyjä kaupan. Ravintoloissa oli sisäänheittäjät ja diskoissa yrittivät aina myydä pöydän täyteen juomia mukamas happy hourin merkeissä, kusettamista!! San Fernandossa oli keskiviikkona ns. "maalaismarkkinat": valtava alue täynnään rihkamaa. Meidän hotellilla porukat kulki väliä suomalaiskapakka, hotellin uima-allas, hotellihuone. Mitä uutta siinä oppii, keskiluokkaista touhua. Aurinkoa riitti kuka semmosesta tykkää.