Kun omakotitalossa on noin 250 litran lämminvesivaraaja, niin voiko kunnan vesijohtoverkossa tapahtuva paineen vaihtelu aiheuttaa pientä veden liikettä vesijohtoverkon ja lämminvesivaraajan välillä ja samalla pientä liikettä myös vesimittarin siipipyörässä?
Yöllä kun yleinen veden kulutus on pieni ja varmaankin kunnan verkon paine on vakio, niin tuota vesimittarin pientä liikettä ei ole.
Mitä mieltä olette asiasta?
Yöllä kun yleinen veden kulutus on pieni ja varmaankin kunnan verkon paine on vakio, niin tuota vesimittarin pientä liikettä ei ole.
Mitä mieltä olette asiasta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
se johtuu,katsos nyky putket on muovia ja painevaihtelut Esim. naapuri aukoo kraanojaan,aiheuttaa pientä pullistelua ja edestsksista liikennöintiä putkistoissa.Ei vaikuta mittarin pyörimiseen koska liike on edestakaista (Yleensä).
Meilläkin vesimittarin siipipyörä tekee tuota pientä heiluntaa ja useampikin "ammattiputkimies" on sanonut että ompi ihan normaalia. Jos putkessa olisi vuoto niin siipipyörä liikkuisi kokoajan ja vain eteenpäin...
alan ammattilainen ja voin kertoa vikalistan perusteella että vesimittarin jälkeen tulevaa takaiskuventtiiliä ei ole jolloin vesi pääsee liikehtimää putkistossa vapaasti.kun varaaja täyttyy kylmällä vedellä ja se siellä lämpiää, niin verkoston oma paine n.5 bar. tuplaantuu jolloin se pyrkii tilaan johon voi mennä eli tässä tapauksessa takaisin vesimittarista kunnallisverkostoon.takaiskuventtiili on oltava aina asennettu vesimittarin jälkeen.kiitos.
ei voi siel varaajassa on takaisku eli yx suuntaventtiili ei voi virrata tulopuolelle eli kaupungin verkkoon samoin vesimittarilla on kans
pieniin virtaussuunnan vaihteluihin reakoi,teoriassa kyllä,käytännössä ei.Kyllä se mittarin edestakainen liikkuminen johtuu painevaihteluista runko/talojoihdoissa.
Ei haittaa kun vesimittarin by-pass linja on auki koko ajan, eli venttiili hieman auki.