Iltasanomissa oheinen juttu tänään.
Mitenkäs seurat reagoi tähän faktaan?
Veikkaus on kyllästynyt liigafutiksen apatiaan
Veikkauksen toimitusjohtaja Risto Nieminen nosti kissan pöydälle Veikkausliigan avausinfossa Hämeenlinnan Aulangolla.
- On rehellisesti tunnustettava, ettei yhdessäkään eurooppalaisessa jalkapallomaassa otteluissa käy yhtä vähän maksavaa yleisöä kuin Suomessa, Nieminen sanoi.
- Liiga ja seurat ovat epäonnistuneet tärkeimmässä tehtävässään: uusien katsojien hankkimisessa. Kahdenkymmenen katsojan lisäystä keskiarvoon ei voi pitää onnistuneena.
Niemisen mukaan suomalaisessa liigajalkapallossa on periaatteessa kunnossa kaikki. Peli on riittävän tasokasta, olosuhteet ovat kunnossa ja valmennus hyvää.
Mutta ilman maksavia katsojia kaikki on turhaa. Todellista jalkapallokulttuuria ei ole eikä seurojen talous voi olla terveellä pohjalla.
Vuosi sitten Nieminen puhui samassa paikassa samasta asiasta. Silloin viesti oli tämä: 2005 on se vuosi jolloin suomalaisen futiksen täytyy ottaa merkittävä askel eteenpäin. Muuta vaihtoehtoa ei ole.
Jättiharppausta ei kuitenkaan tullut. 2004 yleisökeskiarvo oli 2615, vuosi myöhemmin keskiarvo oli 2695. Surkea nousu oli valtava pettymys.
Nieminen arveli osasyyksi maksavan asiakkaan unohtamisen. Erilaisille yhteistyökumppaneille on kaikenlaista vip-telttaa ja erikoisohjelmaa, mutta omasta kukkarostaan ottelulipun maksava futisfani ei saa edes lämmintä kättä.
Veikkaus uutisoi
Katsoja
1
226
Vastaukset 1
- old.man.river
Mitkä kesällä pelattavat palloilulajit ovat Euroopassa suosituimpia eli minkä kanssa Suomi-futis kilpailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210984Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 65632
- 64556
- 45540
- 37513
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2503- 77493