Iltasanomissa oheinen juttu tänään.
Mitenkäs seurat reagoi tähän faktaan?
Veikkaus on kyllästynyt liigafutiksen apatiaan
Veikkauksen toimitusjohtaja Risto Nieminen nosti kissan pöydälle Veikkausliigan avausinfossa Hämeenlinnan Aulangolla.
- On rehellisesti tunnustettava, ettei yhdessäkään eurooppalaisessa jalkapallomaassa otteluissa käy yhtä vähän maksavaa yleisöä kuin Suomessa, Nieminen sanoi.
- Liiga ja seurat ovat epäonnistuneet tärkeimmässä tehtävässään: uusien katsojien hankkimisessa. Kahdenkymmenen katsojan lisäystä keskiarvoon ei voi pitää onnistuneena.
Niemisen mukaan suomalaisessa liigajalkapallossa on periaatteessa kunnossa kaikki. Peli on riittävän tasokasta, olosuhteet ovat kunnossa ja valmennus hyvää.
Mutta ilman maksavia katsojia kaikki on turhaa. Todellista jalkapallokulttuuria ei ole eikä seurojen talous voi olla terveellä pohjalla.
Vuosi sitten Nieminen puhui samassa paikassa samasta asiasta. Silloin viesti oli tämä: 2005 on se vuosi jolloin suomalaisen futiksen täytyy ottaa merkittävä askel eteenpäin. Muuta vaihtoehtoa ei ole.
Jättiharppausta ei kuitenkaan tullut. 2004 yleisökeskiarvo oli 2615, vuosi myöhemmin keskiarvo oli 2695. Surkea nousu oli valtava pettymys.
Nieminen arveli osasyyksi maksavan asiakkaan unohtamisen. Erilaisille yhteistyökumppaneille on kaikenlaista vip-telttaa ja erikoisohjelmaa, mutta omasta kukkarostaan ottelulipun maksava futisfani ei saa edes lämmintä kättä.
Veikkaus uutisoi
Katsoja
1
192
Vastaukset
- old.man.river
Mitkä kesällä pelattavat palloilulajit ovat Euroopassa suosituimpia eli minkä kanssa Suomi-futis kilpailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 984224
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.783487Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723094SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822556Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52366Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2102176Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302091- 41880
- 84839
- 52786