Iltasanomissa oheinen juttu tänään.
Mitenkäs seurat reagoi tähän faktaan?
Veikkaus on kyllästynyt liigafutiksen apatiaan
Veikkauksen toimitusjohtaja Risto Nieminen nosti kissan pöydälle Veikkausliigan avausinfossa Hämeenlinnan Aulangolla.
- On rehellisesti tunnustettava, ettei yhdessäkään eurooppalaisessa jalkapallomaassa otteluissa käy yhtä vähän maksavaa yleisöä kuin Suomessa, Nieminen sanoi.
- Liiga ja seurat ovat epäonnistuneet tärkeimmässä tehtävässään: uusien katsojien hankkimisessa. Kahdenkymmenen katsojan lisäystä keskiarvoon ei voi pitää onnistuneena.
Niemisen mukaan suomalaisessa liigajalkapallossa on periaatteessa kunnossa kaikki. Peli on riittävän tasokasta, olosuhteet ovat kunnossa ja valmennus hyvää.
Mutta ilman maksavia katsojia kaikki on turhaa. Todellista jalkapallokulttuuria ei ole eikä seurojen talous voi olla terveellä pohjalla.
Vuosi sitten Nieminen puhui samassa paikassa samasta asiasta. Silloin viesti oli tämä: 2005 on se vuosi jolloin suomalaisen futiksen täytyy ottaa merkittävä askel eteenpäin. Muuta vaihtoehtoa ei ole.
Jättiharppausta ei kuitenkaan tullut. 2004 yleisökeskiarvo oli 2615, vuosi myöhemmin keskiarvo oli 2695. Surkea nousu oli valtava pettymys.
Nieminen arveli osasyyksi maksavan asiakkaan unohtamisen. Erilaisille yhteistyökumppaneille on kaikenlaista vip-telttaa ja erikoisohjelmaa, mutta omasta kukkarostaan ottelulipun maksava futisfani ei saa edes lämmintä kättä.
Veikkaus uutisoi
Katsoja
1
205
Vastaukset
- old.man.river
Mitkä kesällä pelattavat palloilulajit ovat Euroopassa suosituimpia eli minkä kanssa Suomi-futis kilpailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1237074Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam594813Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743754Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272864Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni372516Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221946Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091475Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191264Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421075Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162921