Olen ihastunut kyseiseen rotuun ja kyselisinkin,että saako yleensäkin rotukissoista "alennusta" jos ottaa kaksi kissaa samaan aikaan samalta kasvattajalta?
BENGALI
kisu :)
5415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Paljousalennus kissanpennun hinnasta on sovittava kasvattajan kanssa, mutta missään tapauksessa sellainen ei ole ainakaan mikään käytäntö. Harvinaiset rodut ovat sen verran haluttuja, ettei näiden kasvattajilla ole ainakaan menekin parantamiseksi mitään paineita alentaa kasvatuskulujen korvauksia, siis pennun hintaa. Eiväthän kulut siitä pienene, vaikka kaikki pennut menisivät samaan kotiin. Ja vaatiihan se todella paksua rahapussia, jos koko pentueen aikoo ostaa.
en ole kuullut moisesta "paljous alennuksesta". eli kyllä kaikki kyseisen rodun kissat (ja muutkin rotukissat) ovat ihan saman arvoisia.
itselläni on juuri tuo bengali,ajattelin aluksi kahta...mutta kissa on aivan mielettömän arvokas.
eli en usko että saa alennusta toiseseta...en ainakaan minä olisi saanut...
en kyllä edes kysynyt
Mulla kans yksi bengali ja toiseen ei kyllä samalla kertaa olis ollut varaa, vaikka mielelläni olisin heti kaksi ottanut. Suunnitelmissa kyllä toinen. Niin alkuperäiseen kysymykseen, että en minäkään paljousalennuksesta ole kuullut.
Onko kissa mielestäsi joku marketin satsitarjous? Uskotko, että kasvattajilla on joku uskomaton kate pennuissa? Bengalit ovat niin kysyttyjä tällä hetkellä, että hinnan tinkaaminen on ajanhukkaa.
Joku saattaa sisaruksia myydäkin halvemmalla näyttelyitä harrastaviin asiantunteviin koteihin.