Jos lähtee 2 viikon ulkomaan matkalle,niin kenelle ilmoitetaan ,työkkäriin vai kassalle?Miten ilmoitus tehdään puhelimitse vai täytyykö käydä paikanpäällä?Miten paljon ennen matkaa pitää ilmottaa ja tarviiko palatessa sit ilmotella taas.
matka
Anniina
3372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika paljon tuli kysymyksiä ja vieläpä sellaisia, joita asioita on tälläkin palstalla tosi paljon jo käsitelty.
Meinaatko hakea työttömyyskorvausta matkan ajalta vai ei? Kaikki ilmottautumiset ja ilmoittamatta jättämiset riippuu ihan siitä. Selvitä tämä asia ensin itsellesi.
Sitten voit soittaa työkkäriin, koska työkkäri tekee ne maksuluvat ja -lausunnot maksajallesi sinne kassaan. Kassa vaan maksaa sen mukaan, mitä työkkäri laittaa maksulausunnoksi.
Laki ja pykälät sitten ratkaisee asian lopullisesti: työttömänä voi kerran kalenterivuodessa viikon verran matkailla ja kuitata korvauksia. Matkat Eurooppaan, kauemmaksi ei saa korvauksilla matkustaa, eikä kahta viikkoa vain viikon. Eikä niin että nostaa korvaukset eka viikolta eikä nostais toiselta. Se on joko viikko maksimissaan tai ei ollenkaan.
Matkan jälkeen luulis olevan loogista edellyttää että käy ilmottautumassa henkilökohtaisesti. Muutenhan ihmiset matkustelis vaikka kuinka pitkiä matkoja, ja soittaisivat työnhakuknsa uusimiset puhelimella vaikka mistä maailman ääristä ja nostaisivat korvauksia.
Tarkoitus ei ollu hakea korvausta matkan ajalta ,vaan selvittää ,että kaikki menee muodollisesti oikein,ettei sit tuu mitään jälkiseurauksia.Onko lähtö ja tulopäivä sellasia ,joilta ei voi hakee päivärahaa?Lähtö tapahtuu myöhään torstaina illalla ja paluu 2 viikon kuluttua aikaisin aamulla lauantaina.
Ilmoita työkkäriin lähtö- ja tuloaikasi, muuta ilmoitusta ei tarvitse tehdä. Tärkeää on, että heti matkalta palattuasi ilmoittaudut jälleen työkkäriin, sillä muutoin työkkäri katsoo sinun jatkaneen lomaasi. Luultavasti saat korvauksen torstaipäivältä, mutta se riippuu työkkäristä ja työkkärin tulkinnasta: on niuhoja työkkäreitä ja vähemmän niuhoja. Koska palaat lauantaina, ilmoittaaudu heti aamusta maanantaina, joten uskoisin, että saat siltä päivältä. Mutta jälleen kerran se riippuu työkkärin...