vinkkejä

apua auttakaa

minulla on semmoinen 2000 palan palapeli.
Se on semmoinen maisema kuva josta noin puolet on pilvetöntä taivasta.
Kaikki muut kohdat oon koonut paitsi sen taivas kohdan
Eli pelkkiä sinisä paloja joita on hemmetisti
Onko olemassa mitään järkevää vinkkiä miten ne kannattaisi koota kun siinä menee hermot kun yrität kaikkia paloja laittaa yhteen kohtaan.

6

8996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päiviivi

      Yritä kasata ensin reunat ja jos taivaassasi on sävyeroja niin lajittele palat niiden mukaan tummempiin ja vaaleampiin. Jos olet onnistunut kasaamaan reunat, niin on helpompi löytää kulmaan palaa, kun on kaksi vinkkiä, eli onko valmiissa paloissa sivussa "kuoppa" vai "nystyrä" ja kulmittain olevassa myös vai onko molemmissa kuopat tai tarvitaanko pala, missä onkin kaksi nystyrää kulmittain. Sitten vaan etsimään sellaisia paloja, missä on yhdessä reunassa vastaava kuoppa ja toisessa nystyrä jne.
      Ja olen huomannut, että irtonaisten palojen muodon mukaan lajittelu auttaa myös. Tai lähinnä nopeuttaa. Kun palat vielä saa järjestettyä niin, että ne ovat rivissä, niin ei koita montaa kertaa samaa palaa samaan kohtaan, vaan etenee irtopaloja esim vasemmalta oikealle, kunnes oikea pala löytyy. Helpottaa, kun palat vähenee. Alkuun laitan samanmuotoiset pinoihin, mitkä menen läpi järjestelmällisesti ja molemmin päin soveltuvat koitan ensin toisinpäin ja sitten käännän kaikki toisinpäin ja aloitan alusta tai koitan kerralla kumminkinpäin ja hylkään epäkelvot sivuun, kuinka kulloinkin.
      Aika äkkiä huomaa, jos joku pala on väärässä kohtaa, vaikka se näyttäisi sopivankin paikalleen. Kokoaminen kertakaikkiaan tökkää. Mikään pala ei sovi ja virhe ei välttämättä ole viimeksi laitetussa vaan esim kehyksessä onkin kaksi palaa vaihtaneet paikkaa vaikka reuna onkin suora ja kuviokin näyttäisi olevan ok, mutta täytepalat ei löydä paikkaansa. Siinä ei auta muu kuin yrittää vaihtaa samanmuotoisia paloja keskenään.
      Loppujen lopuksi kuvioiden kokoaminen on tylsempää ja näistä tasavärisistä tulee haastetta.
      Muistan jonkun kotimaisen rikossarjan, missä sivujuonena Taneli Mäkelän äitiä näyttelevä Ritva Valkama kokosi isoa puista palapeliä väärinpäin puun syiden perusteella, kun kuva oli niin tylsä tai ei tykännyt siitä. Katsojat kiinnostuivat palapelin valmistumisesta jaksojen edetessä, että mikä se kuva on ja tuleeko se valmiiksi ennen rikoksen selviämistä eli sarjan loppumista. Täytyy myöntää, loppuratkaisu oli aika yllättävä. En kerro, sillä sarja voi tulla joskus uusintana ja on ihan kiva seurata. Voisi kokeilla joskus kun vaan löytäisi jostain ison puisen palapelin.

      • taku

        sehän oli Neil Hardwickin sarja "pakanamaan kartta" ja muistan että RV sai pelin valmiiksi mutta en mitä se esitti, joten voisitko spoilata asian, silläkin uhalla että joku suuttuu. muuten muistan juonen, selvisikö kuvasta murhaaja?


      • Päiviivi
        taku kirjoitti:

        sehän oli Neil Hardwickin sarja "pakanamaan kartta" ja muistan että RV sai pelin valmiiksi mutta en mitä se esitti, joten voisitko spoilata asian, silläkin uhalla että joku suuttuu. muuten muistan juonen, selvisikö kuvasta murhaaja?

        ...viimeisessä jaksossa kun RV oli kääntämässä valmista palapeliä ympäri, niin...
        Jos tuosta arvaat tai muistat mitä tapahtui. En haluaisi paljastaa, koska kyseessä on senverran iällä oleva sarja, että voisi hyvinkin tulla kohta uusintana, houkuttelee katsomaan. Se ei kuitenkaan liittynyt murhaajaan mitenkään, sen TM selvitti muuten enemmän tai vähemmän RV:n avustuksella.


    • on sellaisia "rytmejä" että esim. joka toinen rivi tulee sellaisia tavallisen muotoisia palasia, ja sitten joka toiselle tulee sellaisia erikoisemman muotoisia paloja. Siitä voi lähteä liikkeelle, katsomalla onko sellaista muualla palapelissä.

      En halua aliarvioida sinua mitenkään, tiedän että taivaat, varsinkin kun sitä on paljon, on tuskallista. Mutta mun yhdessä palapelissä oli varmaankin noin 5000 samanväristä tummaa taivaspalasta, joten tilanteesi ei ole ollenkaan niin paha :)

    • Anonyymi

      Miten voi löytää yhden reuna palasen?

    • Anonyymi

      Aloitan 1500 palan maisemakuvaa, saa nähdä valmistuuko koskaan, keskittyä pitää todella ja palapelimaton päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      173
      3154
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      120
      2330
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      84
      2025
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      49
      1778
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1647
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      18
      1583
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      33
      1498
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1309
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      73
      1301
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      29
      1064
    Aihe