vinkkejä

apua auttakaa

minulla on semmoinen 2000 palan palapeli.
Se on semmoinen maisema kuva josta noin puolet on pilvetöntä taivasta.
Kaikki muut kohdat oon koonut paitsi sen taivas kohdan
Eli pelkkiä sinisä paloja joita on hemmetisti
Onko olemassa mitään järkevää vinkkiä miten ne kannattaisi koota kun siinä menee hermot kun yrität kaikkia paloja laittaa yhteen kohtaan.

6

8833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päiviivi

      Yritä kasata ensin reunat ja jos taivaassasi on sävyeroja niin lajittele palat niiden mukaan tummempiin ja vaaleampiin. Jos olet onnistunut kasaamaan reunat, niin on helpompi löytää kulmaan palaa, kun on kaksi vinkkiä, eli onko valmiissa paloissa sivussa "kuoppa" vai "nystyrä" ja kulmittain olevassa myös vai onko molemmissa kuopat tai tarvitaanko pala, missä onkin kaksi nystyrää kulmittain. Sitten vaan etsimään sellaisia paloja, missä on yhdessä reunassa vastaava kuoppa ja toisessa nystyrä jne.
      Ja olen huomannut, että irtonaisten palojen muodon mukaan lajittelu auttaa myös. Tai lähinnä nopeuttaa. Kun palat vielä saa järjestettyä niin, että ne ovat rivissä, niin ei koita montaa kertaa samaa palaa samaan kohtaan, vaan etenee irtopaloja esim vasemmalta oikealle, kunnes oikea pala löytyy. Helpottaa, kun palat vähenee. Alkuun laitan samanmuotoiset pinoihin, mitkä menen läpi järjestelmällisesti ja molemmin päin soveltuvat koitan ensin toisinpäin ja sitten käännän kaikki toisinpäin ja aloitan alusta tai koitan kerralla kumminkinpäin ja hylkään epäkelvot sivuun, kuinka kulloinkin.
      Aika äkkiä huomaa, jos joku pala on väärässä kohtaa, vaikka se näyttäisi sopivankin paikalleen. Kokoaminen kertakaikkiaan tökkää. Mikään pala ei sovi ja virhe ei välttämättä ole viimeksi laitetussa vaan esim kehyksessä onkin kaksi palaa vaihtaneet paikkaa vaikka reuna onkin suora ja kuviokin näyttäisi olevan ok, mutta täytepalat ei löydä paikkaansa. Siinä ei auta muu kuin yrittää vaihtaa samanmuotoisia paloja keskenään.
      Loppujen lopuksi kuvioiden kokoaminen on tylsempää ja näistä tasavärisistä tulee haastetta.
      Muistan jonkun kotimaisen rikossarjan, missä sivujuonena Taneli Mäkelän äitiä näyttelevä Ritva Valkama kokosi isoa puista palapeliä väärinpäin puun syiden perusteella, kun kuva oli niin tylsä tai ei tykännyt siitä. Katsojat kiinnostuivat palapelin valmistumisesta jaksojen edetessä, että mikä se kuva on ja tuleeko se valmiiksi ennen rikoksen selviämistä eli sarjan loppumista. Täytyy myöntää, loppuratkaisu oli aika yllättävä. En kerro, sillä sarja voi tulla joskus uusintana ja on ihan kiva seurata. Voisi kokeilla joskus kun vaan löytäisi jostain ison puisen palapelin.

      • taku

        sehän oli Neil Hardwickin sarja "pakanamaan kartta" ja muistan että RV sai pelin valmiiksi mutta en mitä se esitti, joten voisitko spoilata asian, silläkin uhalla että joku suuttuu. muuten muistan juonen, selvisikö kuvasta murhaaja?


      • Päiviivi
        taku kirjoitti:

        sehän oli Neil Hardwickin sarja "pakanamaan kartta" ja muistan että RV sai pelin valmiiksi mutta en mitä se esitti, joten voisitko spoilata asian, silläkin uhalla että joku suuttuu. muuten muistan juonen, selvisikö kuvasta murhaaja?

        ...viimeisessä jaksossa kun RV oli kääntämässä valmista palapeliä ympäri, niin...
        Jos tuosta arvaat tai muistat mitä tapahtui. En haluaisi paljastaa, koska kyseessä on senverran iällä oleva sarja, että voisi hyvinkin tulla kohta uusintana, houkuttelee katsomaan. Se ei kuitenkaan liittynyt murhaajaan mitenkään, sen TM selvitti muuten enemmän tai vähemmän RV:n avustuksella.


    • on sellaisia "rytmejä" että esim. joka toinen rivi tulee sellaisia tavallisen muotoisia palasia, ja sitten joka toiselle tulee sellaisia erikoisemman muotoisia paloja. Siitä voi lähteä liikkeelle, katsomalla onko sellaista muualla palapelissä.

      En halua aliarvioida sinua mitenkään, tiedän että taivaat, varsinkin kun sitä on paljon, on tuskallista. Mutta mun yhdessä palapelissä oli varmaankin noin 5000 samanväristä tummaa taivaspalasta, joten tilanteesi ei ole ollenkaan niin paha :)

    • Anonyymi

      Miten voi löytää yhden reuna palasen?

    • Anonyymi

      Aloitan 1500 palan maisemakuvaa, saa nähdä valmistuuko koskaan, keskittyä pitää todella ja palapelimaton päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2444
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2274
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2163
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      82
      1675
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      23
      1314
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1279
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1033
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      29
      918
    Aihe