Salaiset galleria-sivut ?

Kertoisiko joku, mikä on salaisten galleria-sivujen tarkoitus? Joutuuko sellaisen tekemään voidakseen rekisteröityä? Vai miksi ihmiset avaavat itselleen galleria-sivuja ja päättävät pitää ne salaisina?

Pitäisiköhän kehitellä itselleen salainen sivupersoona, rekisteröidä sille oma nimimerkki ja käydä aina välillä tarkistamassa ja säätelemässä persoonan salaisia ominaisuuksia, ettei itse unohtaisi millainen tyyppi tulikaan luoduksi.

Ei silti, mielenkiintoisia juttuja lukiessani minusta ei ole väliä haluaako ihminen kirjoittaa omissa vai jonkun keksimänsä sivupersoonan nimissä. Mukavaa, että meillä riittää keskustelunaiheita.

Jatketaan sovussa, niin rekatut kuin rekkaamattomat, aidot ja keksityt persoonallisuudet.

Haluaako joku kertoa, kuinka monta sivupersoonaa on itselleen kehitellyt tänne kirjoitellessaan?

17

1520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajomies

      Minusta kuva ei ole oleellinen keskustelujen kannalta. Tärkeä on sukupuoli ja ikä suurinpiirtein, harrastuneisuus skä mielilinkit.
      Näistä ja keskustelupuheenvuorojen käytöstä saa jo melko hyvän kuvan nikistä.

    • Loistava.polku

      Jokainen saa kylkiäisinä galleriasivut reikteröityessään (vaikka haluaisi pelkän sähköpostiosoitteen). Se on sitten jokaisen oma asia laittaako sivut näkyville vai ei.

      En minä ainakaan laittaisi, jos esim. pelkän sähköpostin takia olisin rekisteröityneenä - toisaalta, tuntuu jotenkin "reilummalta" pitää sivut auki kun kerran tännekin kirjoittelee.

      Enkä usko että täällä oikeasti sellaisia sivupersoonan kehittelijöitä on.... Sääli jos on, se oikea oma elämä taitaa silloin olla todella harmaata ja väritöntä.

    • Pirre*

      otsikon lihavoituna...;))

    • Metusalem

      tartte olla sivupersoonaa. Voi vain pyyhkäistä kommentin vaikka millä sanalla tai lauseella.

      Voe tokkiisa niitäpä on kertynnä kun täetä tukanjuureen. Kallerijoesta en tiijä kun en oo rekisteröetyny.

    • wumän-58

      Luonut itselleni oman galleriasivuni. Kun tänne harvakseltaan jotain kirjoittelen, niin ei ole mitään tarvista luoda erillisiä sivupersoonia. Tämän yhdenkin kanssa on riittävästi tekemistä.

      En halua olla vastaajana täysin nimetön, kuten viime aikoina järjestelmän toimesta alkoi tapahtua. Ja onhan se niin "hienoa" saada tuo otsake vahvemmaksi! On siinä iässä, että havaintokyky alkaa jo tuottaa vaikeuksia.

    • verhon raosta

      ...ei halua joka kerran kertoa olevansa kotona. :)

    • junttiukko

      Täällä on niin moni saanut haukkuja galleriasivuunsa perustuen,varsinkin ne joilla siellä on kuva,moni haluaa myös ainoastaan rekatun nikin jotta heitä ei voisi feikata muttei silti halua kertoa itsestään ja yksityiselämästään liikoja:)

    • salakaataja

      he, meikä vois sanoa, että kolmena galleriasivuna esiinnyn. Molemmat sukupuolet ja lisäksi vielä alipersoonia.
      On se kiva kun voi itsekseen ketjua venyttää.-....--z-xlx.z-_ v< -D*

      Vdv dV
      >Dcv'<
      v <

      vd

      Moniko uskoi? Ai, ihanko tosissaan ,)
      Iteasiassa on ihan sama onko sitä ensimmäistä persoonaa edes olemassakaan.

      Terv: Julia Karamenko

      • salakaataja

        Joo, itseasiassa on ihan helppo luoda itselleen persoonia. Täysin laillisia, tosin moraalisesti vähän kyseenalaisia.
        Ensin Word auki
        - lisää kuva
        - clipArt
        etsi ( Search )
        kirjoita nainen / mies / poika / tyttö. ( woman, man, girl , boy )

        Löytyy täysin laillisia valokuvia useita satoja, joita voi käyttää galleria kuvanaan.
        - ja se persoonakohtainen tekstihän on ihan kiinni omasta mielikuvituksesta. Vai kenenkä päästä se revitään?
        Eihän niitä ylläpitokaan tiedä, mistä ne kuvat on kotoisin. Kuten ei profiilinkaan todenperäisyyttä.

        Oho, kerroinkohan suurenkin salaisuuden?


      • miksi kaikki
        salakaataja kirjoitti:

        Joo, itseasiassa on ihan helppo luoda itselleen persoonia. Täysin laillisia, tosin moraalisesti vähän kyseenalaisia.
        Ensin Word auki
        - lisää kuva
        - clipArt
        etsi ( Search )
        kirjoita nainen / mies / poika / tyttö. ( woman, man, girl , boy )

        Löytyy täysin laillisia valokuvia useita satoja, joita voi käyttää galleria kuvanaan.
        - ja se persoonakohtainen tekstihän on ihan kiinni omasta mielikuvituksesta. Vai kenenkä päästä se revitään?
        Eihän niitä ylläpitokaan tiedä, mistä ne kuvat on kotoisin. Kuten ei profiilinkaan todenperäisyyttä.

        Oho, kerroinkohan suurenkin salaisuuden?

        kuvalliset "naiset" täällä ovat niin kauniita;D


      • Exodus
        miksi kaikki kirjoitti:

        kuvalliset "naiset" täällä ovat niin kauniita;D

        ja jos kuva sattuu olemaan oma, niin se on kuvankäsittelyllä muutettu sellaiseksi, miltä halutaan näyttää,(täysin tunnistamaton lopputulos) ...;))))))


      • Exodus kirjoitti:

        ja jos kuva sattuu olemaan oma, niin se on kuvankäsittelyllä muutettu sellaiseksi, miltä halutaan näyttää,(täysin tunnistamaton lopputulos) ...;))))))

        tunnistettava kuvas on?


    • M.orfeus

      En tiedä onko ja minkälaisia sivupersoonia, ehkä ei montakaan. Itse en ole rekisteröitynyt kun olen vielä niin uusi täällä. Pitää katsoa vielä, ehkä kohta? En tiedä miksi on salaisia rek. sivuja? olen samaa kysellyt itseltäni.

      • kertoa itsestään

        eivätkä etsi seuraa netissä vaikka haluavatkin kirjoittaa samalla nikillä


    • joskus puskasta vaa; sitä se palsta imago, -tai profiloituminen aiheuttaa...:)

      • cordeli@

        Olen rekisteröitynyt, mutta kirjoittelen eri palstoille miten mieleen juolahtaa. Yritän pitää nimimerkeissäni tiettyä johdonmukaisuutta, että edes itse tiedän mitä olen sanonut..Minusta toisten nimimerkit ovat myös hauskaa seurattavaa sinänsä. Miettii mitähän tuonkin nimen takana on ,mistä se on otettu ja mitkä voisivat olla yksi ja sama henkilö. Täytyy perehtyä tyyliin.Alkuun ajattelin että nämä eri persoonat ovat jotenkin outoa. Nyt ne ovat minusta vain käteviä ja hauskoja..muuttuuhan ihminen ajanoloon muutenkin ja meissä on monia puolia.


    • Anonymius

      Kaksi minua on rekattuja, sivut ovat julkisia, molemmissa esiinnyn itsenäni ja molemmissa sähköposteissa on kirjeystäviä.
      Tämä on anonyymi, mutta olen yhtä myös tämän nikin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe